YEREL
Giriş Tarihi : 18-01-2023 15:26

Botanik bahçesi tanıtıldı

Botanik bahçesi tanıtıldı

Uluslararası kullanıma sahip OTOBUR programı Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nde ve Artvin Çoruh Üniversitesi Herbaryumu'nda (ARTH) Tanıtıldı.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ekibince geliştirilen, botanik bahçelerinde Uluslararası kullanıma sahip OTOBUR programının hem botanik bahçesinde hem de Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesinde kurulu bulunan Uluslararası Artvin Çoruh Üniversitesi Herbaryumunda (ARTH) tanıtıldığı, örnek uygulamaların yapıldığı iki gün boyunca süren bir toplantı gerçekleştirildi.

Botanik Bahçesi toplantı salonunda, OTOBUR Botanik Bahçeleri Veri Yönetim Sistemi’nin anlatıldığı toplantıda; Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Müdür Yardımcısı, Bahçe Birimi Sorumlusu Orman Yüksek Mühendisi Salih Sercan Kanoğlu, Biyoçeşitlilik ve Enformasyon Sorumlusu Uzman Biyolog Rasim Murat Aydınkalve Biyoçeşitlilik Enformasyon Bölümü Başkanı Habib Burak Can Erdönmezbilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

İstanbul Bitkileri Koleksiyonu Sorumlusu Nihan Sevinç Muşdalile Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi içerisinde uygulanabilecek alana uygun peyzaj tasarımları ve yeni metodolojiler değerlendirildi.

Eğitim Bölümü Başkanı Nurhan Ay, Botanik bahçesi içerisinde farklı yaş gruplarına hitap edecek biyoçeşitlilik ve doğa eğitimleriyle ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Botanik bahçesi müdürü Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu ile NGBB yetkilileri, ikili iş birliğinin geliştirilmesi ve gelecekte gerçekleştirilecek projeleri değerlendirmek amacıyla Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’e nezaket ziyaretinde bulundu. Heyet, üniversite Botanik Bahçesin’de ve ARTH Herbaryumu’nda incelemelerde bulundu.

Botanik Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans ve doktora eğitimi yapan öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katılım gösterdi.

AÇÜ

Gündem ArtvinGündem Artvin