YEREL
Giriş Tarihi : 10-08-2021 10:49   Güncelleme : 10-08-2021 11:39

BRAGİ DANS GURUBU GÖSTERİYE HAZIR

Artvinli genç halk oyunları eğitmenleri Ferhat Altuntaş ve Onur Dedenin girişimleriyle kurulan Bragi Dans gurubu, Türkiye’nin 7 bölgesinden özenle seçtikleri yöresel dansları 12 Ağustos Perşembe günü izleyici ile buluşturuyor.

BRAGİ DANS GURUBU GÖSTERİYE HAZIR

Kısıtlı imkânlarla oluşturulan 45 oyuncunun 45 dakikalık gösterisi ilgililerine görsel şölen sunmak için çalışmalarını tamamladı.

Pandemi sürecinde boş durmayıp bir şeyler üretmek istediklerini antrenör Onur Dede ile kafa kafaya verip daha önce Artvin’de yapılmamış olan böyle bir proje çalışması ortaya çıkardıklarını belirten Ferhat Altuntaş, “önceki dönemlerde eğittiğimiz gençleri bir araya topladık 5-6 aydır bununla uğraşıyoruz. İşinde sonuna geldik 12 ağustos Perşembe akşamı gösterimiz olacak” diyerek grubun isminin nereden geldiğini şöyle açıkladı: “Dans gurubunun ismini de mitolojiye dayandırmak istedik biraz araştırma yaptık ve İskandinav mitolojisinde dans ve müzik tanrısı var ismi bragi anlamlı ve güzel olduğu için onu koyalım dedik”  

Gösteri gününü heyecanla beklediğini anlatan halk oyunları antrenörü Ferhat Altuntaş, “daha önce halk oyunlarıyla alakalı Artvin’de yapılmamış bir şeyi yapıyoruz hatta Karadeniz’de yapılmamış bir şeyi yapıyoruz. 7 bölgeden bulduğumuz teke, hora, zeybek, halay, horon, Trakya oyunları gibi halk oyunlarını taradık bulduğumuz en güzel oyunları seçtik öğrendik daha sonra ekip arkadaşlarımıza aktardık. 45 oyuncumuzla birlikte 45 dakikalık görsel şölen hazırladık” dedi.

Maddi sıkıntılara rağmen son 10 yılın Türkiye şampiyonluklarına damga vurduklarını belirten Altuntaş “Artvin’in en büyük eksikliği maddiyat. Mesela biz diğer illerle yarışırken bu konuda çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Diğer illerdeki imkânlarla buradaki imkânlar aynı değil. Bizim burada çalıştığımız bir tane salon var o da yarışma statüsüne uygun bir salon değil. Tek salonda bütün ekipleri çalıştırıyoruz ve Türkiye’ye damga vuruyoruz. Diğer ekiplerin her şeyini sponsorlar karşılıyorlar ya da devlet kurumları destekliyor bizim öyle bir desteğimiz yok. Bu sene emekli olan kültür turizm müdürü vardı Ömer Gümüş o kostümümüzü yaptırdı. Mesela bazı illerde bırakın Türkiye finalini hiçbir yerde boy göstermiyor sadece halk oyunlarını yapıyorlar müthiş derecede destekleniyorlar. Biz bunları Artvin gibi küçük bir ilde başarıyoruz daha da ilerletmeye çalışıyoruz ama bu kaynağı yeterince yaratamadık sanırım bakış açısıyla olan bir şey. Çocuklar bu işi severek yapıyor ve bu zamana kadar para kazanmıyorlardır. Bu işi yapmaya karar verdiğimizde çocuklara para kazandıralım fikrini de öne çıkarmak istedik. Bu gösterinin büyük bir payı onların olacak. Bir şeyleri değiştirmeye çalışıyoruz. Çocuklar buraya gelirken dolmuş parasını yemek parasını kendi ceplerinden ödüyorlar. Bizde onlara karşılık bu yapacağımız etkinlikten kazanacağımız maddiyatın büyük bir kısmını onlara vereceğiz” şeklinde konuştu. 

“Gösteri 12 Ağustos Perşembe akşamı saat 20.00’de üniversitenin içindeki Ali Nihat Gökyiğit kongre salonunda olacak”