YEREL
Giriş Tarihi : 14-08-2021 11:34   Güncelleme : 14-08-2021 11:34

BRAGİ SAHNEDE RÜZGAR ESTİRDİ

Bragi Halk Dansları Topluluğu, Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdiği gösteride renkli görüntüler sergiledi.

BRAGİ SAHNEDE RÜZGAR ESTİRDİ

Halkoyunları usta öğreticileri Onur Dede ve Ferhat Altuntaş’ın antrenörlüğünde 45 kişilik bir ekip ile birlikte 12 farklı yöreden oyunun sergilendiği Bragi Halk Danları Topluluğu gala gecesinde izleyicilere renkli görüntüler sergiledi. 45 dakika süren gösteride dansçılar ara vermeden sahne aldı.

Açılış konuşması gerçekleştiren Egemen Çetin, Bıragi Halk Dansları Topluluğu fikrinin, soğuk bir Artvin akşamında demli bir çay eşliğinde ortaya çıktığını, projenin büyüklüğünden dolayı acaba derken, çıktıkları bu yolda projenin duyurusunu yapmış oldukları arkadaşlarla birlikte toplam altmış beş kişiyle olduklarını ifade ederek, “Fikirler ve yapabilme duygusuyla beraber kırk beş yol arkadaşımızla hazırlamış olduğumuz bu gösteri Bragi Halk Dansları Topluluğu ile başlamış oldu. Bragi ismi köklerimizden, dansın ve müziğin beslediği, kaynak edindiği tarihten ve mitolojiden geliyor. Bizde kendimize yakın hissettiğimiz bu kültürü yaşamaktan, yaşatmaktan büyük keyif aldığımız için topluluğumuza dans ve müzik tanrısı olan Bragi ismini verdik. Bizler tarihten besleniyoruz ve tarihi yaşatıyoruz. Bu projede bizlere destek olan Vali Yılmaz Doruk, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, AÇÜ Rektörü Mustafa Sıtkı Bilgin, eski İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş ve yediden yetmişe Artvin halk oyunlarına gönül vermiş çok değerli eğitmen arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

Çetin’in yaptığı açılış konuşmasının ardından Bragi Halk Dansları Topluluğu’nun çalışmaları esnasında çekilen görüntülerle hazırlanan slayt gösterisi izlendi ve dans gösterisine geçildi.

Toplamda 45 dakika süren gösterinin ardından Bragi Halk Dansları Topluluğu dansçıları, antrenörleri ve emekçileri sahnede yerini aldı. Gösteriyi izlemeye gelen AK Parti Milletvekili Erkan Balta ve AÇÜ Genel Sekreteri Muhammet Ardıç usta öğretici Onur Dede ve Ferhat Altuntaş’a plaket takdim etti. Plaket takdiminin ardından konuşma yapan Milletvekili Balta, Artvin denilince akla çok güzel şeyler geldiğini ama bunların birincisinin folklor olduğunu, folklora bu kadar aşık ve oyun bakımından bu kadar zengin bir memleketin olmadığını belirterek, “Artvin birçok zenginliğinin yanı sıra folklorü de çok zengin bir şehirdir. Arkadaşların bir hafta önce böyle bir çalışma içerisinde olduğunu duyunca kendilerini ziyaret etmek istedim. Bu gösterinin bir kısmını çalıştıkları yerde izlemiş oldum. Artvin’in folklor güzelliği ve zenginliğiyle birlikte bir tarafı daha var. Artvinliler bu alanda çok kabiliyetliler. Bugün de bunu arkadaşlarımızın çalışmalarıyla, gösterisiyle görmüş olduk. Yurdumuzun her yöresinden, her rengini her motifini komşu coğrafyalar olan Gürcistan ve Azerbaycan’ında katkısıyla burada çok üstün bir koreografi sergilediler” dedi.

Bragi Halk Dansları Topluluğu tarafından gerçekleştirilen gösterisinin profesyonel bir şirketin yaptığı bir çalışma olmadığını, burada hocalarından, oyuncularına varıncaya kadar her birinin bu işi gönüllü olarak amatör bir zevk ve heyecan ile yaptığını söyleyen Balta, “Gösteriden sonra gördüm ki Bıragi Halk Danları Topluluğu ekibi profesyonel ekiplerin üstünde bir performans sergilediler. Belki de daha profesyonel çalışacaklarını ve profesyonelce yollarına devam edeceklerini düşünüyorum ama amatör ruhlarını asla kaybetmesinler. Bu çalışmalarından ötürü hocalarımız Ferhat Altuntaş’a Onur Dede’ye ve altmış beş gencimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ayrıca destek olan bütün kurumlara ve kişilere Vali Yılmaz Doruk, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, eski İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş’e desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımızın bu güzel gayretini ve çabasını takdir edip kutladığım gibi bundan sonra da yollarında elimden gelen desteği göstereceğim” dedi.

Balta’nın konuşmasının ardından sahneye Halkoyunları İl Temsilcisi Nurettin Albayrak Halkoyunları Usta Öğreticileri Murat Altuntaş, Şeref Öngüner ve Oğuz Medetoğlu çağrıldı. Bragi Halk Dansları Topluluğuna katkılarından dolayı usta öğreticilere Mehmet Öngüner tarafından çiçek verildi.

Gösterinin sonunda konuşma yapan Onur Dede,  “Bu gösteri sadece 5 aylık bir süreçte ortaya çıktı. İlk çağrımızı 20 Mart’ta yapmıştık. Daha sonra pandemi sürecinden geçtik. Günde ortalama 5 saat provayla dansçı arkadaşlarımız bu gösteriyi sergilediler. Herkesin emeği çok fazla. Herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ferhat Altuntaş ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Çok emek verdik ve çok çalıştık. Aslında en büyük ödülümüz bu salonun dolu olmasıdır. Umarım sizi mutlu etmişizdir. Çocuklar gece gündüz terlerini döktüler. Yeri geldi soğuk günlerde hep beraber ıslandık ve dans ettik. İnşallah daha da iyisini yapacağız bu bir veda değil.”