YEREL
Giriş Tarihi : 17-08-2021 10:57   Güncelleme : 17-08-2021 10:57

“Bu Algı Kırılmalı”

Öğrenci ve bekarın sorunu aynı ev bulamama durumlarına yönelik Nurçin Altan, vatandaşın sorunlarına yer verdi.

“Bu Algı Kırılmalı”

Mert Emlak sahibi Nurçin Altan, Artvin’de meydana gelen sorunlara yönelik açıklamalar yaptı. Altan, küçük İllerde meydana gelen tutuculuk sorununun etkisinin evlerde de meydana geldiğini aynı zamanda yıllardır oluşan ve devam eden kötü bir algının olduğunun dikkatini çekti.

Nurçin Altan, “ yaklaşık 8 yıldır emlakçıyım bunun 4-5 senesini çok aktif olarak geçirdim. Sonrasında insanların emlakçılık bakış açısına, emlakçılık olgusunun insanların kafasında oturmaması Artvin ve küçük şehirlerde olduğundan dolayı çok aktif olarak yapmasak da bu şehirde işimize devam ediyoruz ” diye konuştu.

Emlakçıya talep

Altan, emlakçılığa merak konusuna dair şu açıklamaları yaptı “ dışarıdan gelen ve gittiği zaman ne hizmet alacağını bilmek isteyen müşterilerde hiç problem yok. Ama kulaktan dolma emlakçılığın nasıl olduğunu, emlakçılık sisteminin nasıl olduğunu bilmeyen insanlar için çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. Artık seri yeterlilik belgeleri olmadan bu mesleği yapamıyorlar tabii bu yüzden de herhangi bir şekilde alım, satım yetkisi olmuyor. Bizler hem yıllar öncede milli eğitim bakanlığından onaylı emlakçılık belgesi alıyorduk şimdi ticaret ve sanayi odası üyesi olduğumuz için onların üzerinden yeterlilik belgesi olmadan bu işi yapmak mümkün değil. Alacağınız, satacağınız veya kiralayacağınız bir ürünü market camına veya balkona asmak yasak öyle satamazsınız maalesef bu durum Artvin’de yasak olmasına rağmen var. Yapılmaması gereken kiralık,satılık ilanları mevcut bunlar doğru değildir fakat küçük bir şehir olmasından dolayı böyle bir şeyin görünmesi mümkün oluyor ister, istemez fakat mesleğimiz gereği yapılmaması gereken bir durum olduğunu söyleyebilirim. Bunun yasak olduğu kadar sorumluluklarında olduğunu söylemek mümkün ” dedi.

Emlakçılık noktasında

Altan, hizmet noktasında yapılanlara yönelik şu ifadeleri kullandı “ bir ürünü gidip satacaksanız ve emlakçıyla anlaşacaksınız fakat gittiğiniz emlakçıda şu algıyı yok etmeleri gerekiyor, kendi piyasasını vatandaş kendisi kuruyor. Böyle bir şey olamaz yasal bile değil mesela merkezde ve merkezden uzak yerlerde fiyatlar şu anda 2500-2000 arası fakat asgari ücret ile geçinmeye çalışılan küçük bir şehirde böyle bir şeyin olmasının sebebi emlakçılara 3’e satıyorum sende 5’e sat düşüncesi yapılıyor. Bu tamamen yanlış bir şey yani bir insanın malının değerini ben belirlemem veya ben bilemem fakat 2500 liraya satılan merkezde bir dairenin tüm iç yapısı her şeyi yapılmış satılıyorken diğer bir dairede içi bomboş yer için aynı fiyatın çıkarılması kiralanması için anlaşma sağlanmaya çalışıyor bu durum dediğim gibi emlakçılar için etik ve yasal değildir yani satan kişi gelip 3’e satacağı şeyi size 5’e verirsin fazla kazanırsın durumu yapılamaz kesinlikle olmaz emlakçıların kazandığı kazanç standart belli %2 ve KDV'dir aynı şekilde satan, alan ve aracı olan emlakçı dönen fiyatları bilir o yüzden Artvin’de böyle bir durum var fakat yanlış bir durumdur. Böyle yapanlar kadar emlakçıyı anlayan ve çevresine duyarlı, bilinçli olan insanlarda var. En az 1 yıllıkta kira kontratı mevcut yapılacak şekilde uygulanır fakat müşteri ve ev sahibi arasında bir anlaşmaya varılırsa bu durum 5 yılda olabilir ” dedi.

Pandemi etkisine emlakçı

Altan, pandemi döneminde ve sonrasında yaşanan bir takım duruma yönelik şu ifadeleri kullandı “ herkes gibi bizlerde sıkça bu durumlardan etkilendik özellikle saatlerin kısıtlı zaman diliminde olması en çok etkileyen durumdu diyebilirim. Herşey değişti yani ticaretin akışı tamamen değişti denilebilir birde biz internet üzerinden hizmet vermiyoruz Artvin biraz kendi halinde ve küçük şehir olduğu için internet üzerinden iş yapmadığımız için etkilenmedik. Tabii satılık ilanı görünür fakat ben canlı olarak temas edilmediği için ilgilenmiyorum tam olarak bu alanda zaten öğrenci ve memur kesimi daha sık olduğu için bir sıkıntıda burada var zaten çünkü, ev sahiplerimizin bekar, öğrenci gibi kişilere ev vermiyoruz algısı halen sıkça devam ediyor yani bu 4 duvar bekar ve öğrenci girer evi kırar, döker veya bakmaz gibi bir tereddüt ve algı mevcut bu durum sırf bir kişinin düşüncesi yüzüden veya hatası yüzünden diğer insanlara yansıtılmasını gerektirmiyor. Neden Artvin’e gelen bir öğrenci tek veya arkadaşları ile ev tutamıyor ya da Artvin’e gelen bir öğretmen bekar diye neden ev tutamaz oluyor konu meslek falan değil öğrencinin hangi kesimi olursa olsun geri bir algı mevcut aynı şekilde bu bekar içinde geçerli o insanlar dışarıda mı kalsın ne yapacaklar. Artık başka yerlerden öğrenci gelsin diye yalvarıyor insanlar bu algının olmaması gerekiyor.