YEREL
Giriş Tarihi : 17-06-2022 12:11

“Bu Başarı(!) Hepimizin”

“Bu Başarı(!) Hepimizin”

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Tarafından Yayınlanan Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği Raporuna Göre İllerin Başarı Sırası Ortalamaları Dağılımı Tablosunda Artvin 81 İl Arasından 80’inci Oldu.

Türk Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı Hüseyin Aydın, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Tarafından Yayınlanan Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği Raporunda yer alan verilerde Artvin’in sondan ikinci oluşunu eleştirerek yöneticilerin nerede hata yaptıklarını bulmaları gerektiğini söyledi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Hüseyin Aydın, şu ifadeleri kullandı:

“Yükseköğretime Geçişte Öğrenci Hareketliliği Raporu 18 Mayıs 2022'de yayımlandı. 2021 yılında sınava giren adaylar üzerinden oluşturulan İllerin Başarı Sırası Ortalamalarına Göre Dağılımı tablosunda Artvin'imiz maalesef 81 il arasından 80’inci oldu. Tablonun açıklama kısmında ise "Sınava giren tüm adaylar üzerinden illerin başarı sırası ortalamasına bakıldığında, Ankara, Eskişehir, Kırşehir, Denizli ve Bursa’nın en başarılı iller oldukları ve ortalama başarı sıralarının 520 binlerde olduğu görülmektedir. Şırnak, Ardahan, Artvin ve Hakkari’nin en başarısız iller oldukları ve ortalama başarı sıralamalarının 614-628 binlerde olduğu görülmektedir. En başarılı iller ile en başarısız iller arasında 100 bin ortalama başarı sıralaması farkı görülmektedir" İfadesine yer verildi.

Şehrimizi yönetenler, şehrimizin eğitimini yönetenler acilen kendilerine şu soruyu sormalıdır. "Nerede hata yapıyoruz?" Onlar sorar mı? Bilmem, ama ben başlayayım hatalar bütününü yazmaya.

1-Mış gibi yapıp, görüntü vermekten vazgeçilmelidir.

2-Liyakate dayalı atama ve görevlendirmeler yapılmalıdır.

3-Üst yöneticiler başta olmak üzere, eğitim öğretimi daha iyi hale getirmek, geliştirmek yerine başka işlerle uğraşanlar görevlerinden el çektirilmelidir.

4-Öğretmen üzerindeki sendikal ve psikolojik baskılar ortadan kaldırılmalıdır. Mutlu eğitim çalışanı, yüksek verim demektir.

5-Ücretli öğretmenlik istihdam modeli olmaktan çıkarılmalıdır. Aynı işe farklı ücret iş barışını bozmakta ve verimliliği düşürmektedir.

6-Şartlar uygun değilken sırf şirin gözükmek için dönüştürülen Proje Okulları, proje kapsamından çıkarılmalıdır. Proje Okullarına ilk atama yoluyla öğretmen ataması yapılamamaktadır. Dolayısıyla bu okullar ücretli öğretmen istihdamına mahkum edilmektedir.

7-İlk atamamın hayli fazla olduğu ilimizde, öğretmenin kalma süreleri teşviklerle arttırılmalıdır.

8-Başarılı öğrencilerimizin Rize ve Trabzon gibi illerde yer alan ortaöğretim kurumlarına gidişini engellemek için projeler üretilmelidir. Fen ve Sosyal Bilimler Liselerinin imkanları geliştirilmeli, yüksek puanlı öğrencilere sağlanacak burs imkanı ve çeşitli teşviklerle başarılı öğrencilerimiz ortaöğretime ilimizde devam etmeleri sağlanmalıdır.

9-Kurumsal bilinci arttırmaya yönelik çalıştaylar yapılmalıdır. Bu çalıştaylar, mutlaka yeterliliği kabul görmüş kişilerin katılımı ile yapılmalıdır.

10-Öğretmenler, eğitim öğretim dışındaki tüm angaryalardan kurtulmalıdır. Asıl işi olan eğitim öğretime odaklanmaları sağlanmalıdır.

11-Ortaöğretimdeki Okul sayıları azaltılmalıdır. İhtiyaç karar ortaöğretim kurumu var olmalıdır. Artvin gibi seyrek nüfuslu bir yerde aynı türde eğitim veren liseden her ilçe de en fazla bir tane olmalı, hatta yakın ilçelerde gerekirse taşıma yöntemi ile kurum sayısı daha da azaltılabilir. Bu sayede öğretmen sayısındaki eksiklik de giderilecektir.

12-Meslek Liselerine yöneltme konusunda doğru çalışılmalıdır. Bölgemizde faaliyet gösteren iş alanlarına yönelik bölümler, faaliyet gösteren bu iş yerleri ile gerçekleştirilecek sözleşmeler ve burs imkanları ile memleket meselesi olan meslek liseleri aktif hale getirilip üretime katkı sağlanmalı, teknisyen unvanı ile mezun olan öğrencilerin üretim ve iş hayatına katılarak üniversite kapılarında yığılmalarının önüne geçilmelidir.

Yukarıda belirttiğim hususları bugünden tezi yok hayata geçirmek gerekiyor. Artvin'in, Türkiye'nin kaybedecek bir tek dakikası dahi yoktur. Gençlerimizi (Geleceğimizi) kaybedemeyiz.

Bu hafta sonu gerçekleştirilecek olan YKS2022'de öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz inşallah yapılan çalışmaların karşılığını alır ve Artvin'imizi sıralamada daha iyi yerlerde görmek nasip olur. Öğrencilerimize gönülden başarılar dilerim.”

HATİCE DİLER

Haberin Galerisi : “Bu Başarı(!) Hepimizin”
Gündem ArtvinGündem Artvin