SİYASET
Giriş Tarihi : 09-01-2023 10:29

“Bu vurgunları yanlarına bırakmayız”

“Bu vurgunları yanlarına bırakmayız”

CHP Sözcüsü Öztrak, yapılan zamma rağmen memur maaşlarındaki ve emekli aylıklarındaki artışın yetersiz olduğunu belirterek, “2021’in başından 2022’nin sonuna kadar, ortalama bir memurun cebinden, enflasyonla çalınan miktar, tamı tamına 26 bin 427 lira” dedi.

Enflasyonun orta direğin belini kırdığını ifade eden Öztrak, “2022’de enflasyon: Enflasyon Araştırma Grubu’na göre yüzde 138, İTO’ya göre yüzde 93, TÜİK’e göre yüzde 64. TÜİK enflasyonu ile İTO enflasyonu arasında 29 puanla rekor kırdı. Orta direk çarşıda, pazarda ENAG enflasyonunu, İTO enflasyonunu yaşadı. Ama maaşlar, ücretler, aylıklar devlet tarafından TÜİK enflasyonu esas alınarak hesaplandı” diye konuştu.

Orta direğin varsa elindeki üç kuruşluk tasarrufun da Sarayın müellifi olduğu manipülasyonlarla hiç edildiğini söyleyen Öztrak, “Borsa İstanbul küçük yatırımcının silkelendiği, bir gazinoya döndü. İşte daha dün yaşadık, gördük. Tek bir günde Borsadaki kayıplar yüzde 7’yi aştı. Pazartesinden bu yana kayıplar yüzde 10’u buldu. Borsa balonun şişmesine göz yumup, seyirci kalanlar, borsa hızla düşünce, iki kez devre kapatıcıları çalıştırdı. Bu dönemde cumhuriyet tarihinin, en korkunç vurgunları, sermaye transferleri yapıldı. Ama bu devran bir gün döner. Genel Başkanımızın dediği gibi; ‘Herkes yaptıklarının bedelini öder. Küçük yatırımcıyı korumayan kurumlar da, haksız zenginleşen çeteler de bedelini öder. Asla yanlarına bırakmayız!’”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

7 nüfus hane 3,5 tayına muhtaç

Saray’ın kurduğu bu haksız, hukuksuz, adaletsiz, yolsuz düzen milletin sofrasındaki ekmeği de çalıp götürdü. Ne diyor Orhan Veli; “Bu düzen böyle mi gidecek? Pireler filleri yutacak; yedi nüfuslu haneye üç buçuk tayın yetecek?” Saray ve şürekâsı milletin kesesinden, kornişona sarılı dana rozbifleri, efuliler eşliğinde gövdeye indirirken; geceleri de sindirmek için manda yoğurduna, kestane balları katıp yerken; millet yedi nüfuslu hanede üç buçuk tayına muhtaç oldu.

Memleket oldu survivor, orta direk hayatta kalma kavgası veriyor

Bu ucube rejimi inşa etme sevdası, ülkemizde sadece adaleti, devlet kurumlarını, gelecek hedeflerini çökertmekle kalmadı. Ülkemizin orta direğini de çökertti. Orta direk dediğimiz; devlet dairesinde memurdur. Fabrikada işçidir. Dükkânda esnaftır. Kahvede emeklidir. Bir ülkenin orta direği ne kadar güçlüyse; toplumu da, siyaseti de, ekonomisi de o kadar güçlüdür. Bir ülkenin orta direği ne kadar huzurluysa, haneler de o kadar huzurludur. Ama bu ucube rejim elinde ülkemizin orta direği; geçtik hayat kavgasını, hayatta kalma kavgası veriyor. Memleket, memleket olmaktan çıktı. Survivor setine döndü. Bu ucube rejim elinde, öğretmen ay sonunu getiremiyor. Doktorlar, hemşireler hastanelerde şiddet görüyor. Mühendisler kan ağlıyor. Emekliye dışarıda bir çay içmek haram oldu.

İTO enflasyonunu yaşatıp, TÜİK enflasyonuyla zam veriyorlar

Orta direğe vurulan ikinci büyük işkence, bizzat “Tayyip Erdoğan’ı Üzmeyen İstatistik Kurumu” eliyle yapıldı yine. 2022’de enflasyon: İTO’ya göre yüzde 93. TÜİK’e göre yüzde 64 oldu. TÜİK enflasyonu ile; İTO enflasyonu arasında 29 puan fark oluştu. Bugüne kadar böylesi görülmedi. Bir de Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) enflasyonu var. O da yüzde 138. Orta direk çarşıda, pazarda ENAG enflasyonunu, İTO enflasyonunu yaşadı. Ama maaşlar, ücretler, aylıklar devlet tarafından TÜİK enflasyonu esas alınarak hesaplandı.

15 milyon emeklinin hakkını gasbetti

Şimdi 2002’deki biraz önce söylediğim emekli aylığı, asgari ücret oranını tutturmak için bugün: En düşük “Esnaf Emekli Aylığının” 6 bin 923 lira olması lazım. En düşük “İşçi Emekli Aylığının” 11 bin 861 lira olması lazım. En düşük “Memur Emekli Aylığının” 17 bin 377 lira olması gerekiyor. Peki o ne verdi? 5 bin 500. Şimdi çıkmış; “En düşük emekli aylığını, 5 bin 500 lira yaptım” diyerek, emekliye caka satıyor. Erdoğan’ın yaptığı, EYT’liler de dâhil, 15 milyon emeklinin hakkını gasbetmektir. Erdoğan sadece emeklinin değil, memurlarımızın da haklarını gasp etti.

Enflasyonla her memurun cebinden 26 bin 427 lira çalındı

Bu da, İstanbul Ticaret Odası yıllardır, ortalama bir ücretlinin muhatap olduğu enflasyonu ölçüyor biliyoruz. Bu üstteki mavi çizgi, İTO’nun ücretliler enflasyonunu gösteriyor. Alttaki yeşil çizgide, ortalama memur maaşındaki gelişimi gösteriyor. Şimdi 2021’in ikinci yarısında uygulamaya konan, “Sözde model” neticesinde, ortalama memur maaşındaki artış, hep enflasyonun altında kalmış. Şu turuncu alan, memurların refah kaybını gösteriyor. 2021’in başından 2022’nin sonuna kadar, ortalama bir memurun cebinden, enflasyonla çalınan miktar, tamı tamına 26 bin 427 lira… “Enflasyon en adaletsiz, en sinsi vergidir” derken, işte bunu kastediyorduk.”

Haber Merkezi

Gündem ArtvinGündem Artvin