GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-01-2023 17:45

Bu yönetmelik herkesin (?)

Bu yönetmelik herkesin (?)

Olağanüstü toplanan Basın İlan Kurumu Genel Kurulu, 1 Nisan’dan itibaren resmi ilan vereklam yayımlayacak internet haber sitelerine ilişkin usul ve esasları düzenleyenyönetmeliği kabul etti.

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu 31. Dönem Olağanüstü Toplantısı 31 üyenin katılımıile Genel Müdürlük binasında gerçekleştirildi.Genel Müdür Cavit Erkılınç, toplantı açılışında yaptığı konuşmada, 7418 Sayılı Kanunlasüreli yayın sayılan internet haber sitelerine, resmi ilan ve reklam verilmesine ilişkin tümsüreci yürütme görevinin Basın İlan Kurumu’na verildiğini söyledi.Eylül 2021’den itibaren titizlikle sürdürülen çalışmalarda, yasanın çıkarılması kadar birdiğer önemli aşamanın da ilgili mevzuatın hazırlanması olduğunu vurgulayan Erkılınç,Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin geniş katılımlı müzakereler sonrasında hazırlandığınıkaydetti.

Erkılınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu Yönetmelik Hepimizin Yönetmeliği”

“Anadolu’yu karış karış gezdik. 820’nin üzerinde gazetenin temsilcisiyle bir araya geldik.Onlara çok açık bir şekilde haklarını koruyacağımızın sözünü verdik. Ardından TBMM’ninyolunu tutarak bizi doğrudan ilgilendiren maddelerin çıkması için yoğun girişimlerdebulunduk. Aynı zamanda Kurumumuz bünyesinde çalışma grubu ve mevzuat hazırlamagurubu oluşturduk. 20’ye yakın arkadaşımız iki ayı aşkın bir süre geceli gündüzlü çalıştı. Buarada 756 gazetenin internet sitesi temsilcilerini dinledik. Sonra 20 yaygın gazetenininternet sitesi yöneticilerini Kurumumuzda ağırladık. Yoğun ziyaretçi trafiği alan internethaber sitelerinden yaklaşık 30 temsilci burada görüşlerini ifade etti. Sahanın nabzını tutanil müdürlerimizin üç ayrı toplantıda görüşlerini aldık; yazılı raporlarını değerlendirdik.Medyaya ilişkin çalışma yürüten iletişimci ve hukukçu akademisyenler ile meslekprofesyoneli çalışanlarla toplantılar yaptık. Bunların arasında Genel Kurul üyelerimiz devar. Yetinmedik, 16 büyük ilimizdeki 32 internet sitesinden ziyaretçi sayıları, asgari kadrogibi temel kriterlere dair görüşlerini aldık. İstanbul merkezli büyük internet habersitelerini, dijital reklam ajanslarını, medya planlama şirketlerini, dijital ölçümlemefirmalarını ziyaret ettik. Meslek örgütleri başta olmak üzere birebir görüşmelerimiz oldu.Ulaşabildiğimiz herkese anket formu dağıttık, görüşlerini aldık. Gelen her yazılı çalışmayıkomisyona havale ettik, sözlü olanları not ettik. Üzerimize düşeni yaptığımıza yürekteninanıyorum. Bu yönetmelik hepimizin yönetmeliği olsun istiyoruz.”

“Sınırsız İlan Pastası Diye Bir Şey Yok”

Sürecin başında yola çıkarken ne söylendiyse bugün de aynı şeyleri söylediklerinin altınıçizen Erkılınç, dün “gazeteme dokunma” diyenlerin, bugün “internetime dokunma”dediğini aktardı.

“Düne kadar resmi olarak gazeteci sayılmayanlar veya mecraları haber platformu olarakgörülmeyenler, bugün yönetmelik üzerinden bizleri itham yarışına girişiyor” diyen Erkılınç,gerçekten hak eden, kurumsallaşmış, istihdam sağlayan ve dolayısıyla gerçekten kamugörevi yapacak olan süreli yayınlara resmi ilan vermek niyetinde olduklarını ifade etti.

Erkılınç, “Dün satmayan gazetelere ilan vermekle suçlayanların yanına bugün tıklanmayaninternet haber sitelerine ilan verme suçlaması eklensin istiyorlar. Üstelik sınırsız ilanpastası olmadığının bile farkında değiller” değerlendirmesinde bulundu.

Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nin birçok kez tadil edildiğini anımsatan Erkılınç,mükemmel bir yönetmelik hazırladığını iddia etmediklerini, ihtiyaç duyulması halinde buyönetmelik için de değişikliklerin söz konusu olabileceğini sözlerine ekledi.Başkanlık Divanının oluşturulmasının ardından sırasıyla Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği,Basın İlan Kurumu Yönetmeliği, Basın İlan Kurumu İlan Portalı Yönetmeliği, Resmi İlan veReklamların Elektronik Ortamda Alınıp Dağıtılmasına İlişkin Yönetmelik ile İnternet Haber

3/3

Sitelerine İlişkin Resmi İlan Fiyat Tarifesinde değişiklik yapılmasını öngören YönetimKurulu tekliflerinin yer aldığı gündem onaya sunularak kabul edildi.

Daha sonra İlan İşleri, Hukuk İşleri ve Mali İşler Komisyonları, kabul edilen gündemmaddeleri doğrultusunda çalışmalarına başladı.

Komisyonların çalışmalarını tamamlamasının ardından Genel Kurulun ikinci oturumunageçildi. Komisyonların görüşleri alındıktan sonra oylanan Yönetim Kurulu teklifleri kabuledildi.

Gündem ArtvinGündem Artvin