YEREL
Giriş Tarihi : 08-01-2022 11:23   Güncelleme : 08-01-2022 11:23

“BUNA BİR ÇÖZÜM İSTİYORUZ”

“BUNA BİR ÇÖZÜM İSTİYORUZ”

Kış uykusuna yatmış olması gereken ayılar, arıcılara zarar vermeye devam ediyor. Ayılar bugünlerde Borçka’ya en yakın köy olan Arkaköy’e (Aravet) dadandı.

3 Aralık 2022 tarihinde Arka köy sakinlerinden İsa Atar’a Ait Aralığa giren ayı altı kovana zarar vermiş ve arıları telef etmişti. Bunun üzerine İsa Atar kalan arılarını Borçka devlet hastanesi yanında bulunan araziye indirerek korumaya almıştı.

Aradan üç gün geçtikten sonra bu kez yine arka köyde emekli Sami Genç’e ait olan arılığa ayı girdi.Bu kez çok daha büyük hasar veren ayı 25 kovanı parçaladı.50 bin TL’lik zarar ortaya çıktı.

Arı yetiştiricileri yıllardır yaşadıkları bu sorun nedeniyle oldukça sıkıntılı bir süreç geçiriyor.

Yıllardır çok büyük zarar gördüklerini belirten arı yetiştiricileri “Ne yazıkki elimizden hiçbir şey gelmiyor. Ayıların vurulması yasak olduğu için popülasyonları çok arttı. Bir bölgede yaşaması gereken normal sayının çok üstünde ayı var. Bu da doğanın dengesini ayıların lehine bozdu.  Sonuç, ormanlardan çıkıp köylere hatta şehir merkezlerine iniyorlar. Bize de yazık. Elektronik çit almak gerekiyor. Bunun maliyeti yüksek. Madem ayılar koruma altında, onlara karşı bu kadar elimiz kolumuz bağlı o zaman devlet biz arıcıları da korumaya alsın. Ayıların verdiği zararı karşılasın. Elektrikli çit alımında destek olsun. Gerçekten çok zorlanıyoruz. Zaten son yıllarda hastalık ve iklimsel bedenlerden dolayı çok büyük kayıplarımız var. Bir de ayılar parçalayınca gerçekten dip yapıyoruz.” Şeklinde şikâyetlerini dile getiriyor.

Ayla ALKAN