YEREL
Giriş Tarihi : 29-04-2021 10:19   Güncelleme : 29-04-2021 10:26

Çalışırsak paramız var yiyoruz, kapalıysak aç kalıyoruz

İrfan Kuzu 21 günlük kapanmayla alakalı ”mekanları kapatan hesabı öder ama hesabı biz ödüyoruz” dedi.

Çalışırsak paramız var yiyoruz, kapalıysak aç kalıyoruz

Elektrik ve elektronik üzerine işletmecilik yapan İrfan Kuzu koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan 21 günlük kapanma kararı üzerine tamamen kapanacak olan esnafa yansımalarının nasıl olacağına dair açıklamalarda bulundu.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veren İrfan Kuzu: “ Artvin’de elektronik üzerine işletmem var. Yapılan açıklamanın tam kapanma olduğunu düşünmüyorum. Çünkü sadece benim dükkanım kapalıymış gibi diğer her yer açık. Memurlar işe gidiyor, işçiler çalışıyor ve bu kapanmanın da bu şekilde olursa doğru olmadığını düşünüyorum. Ben tam kapanmayı savunanlardan biriyim. Ama bunun tam kapanma olduğunu düşünmüyorum. Paket servisler devam ediyor, lokantalar açık, inşaat işçileri açık herkes dışarda gibi içerde kaldığımız bir süre değil.

Ekonomik anlamda anlatacak olursam eğer bir defa aha bu şekilde kapanırsak biz batarız. Çünkü bizim ödemelerimizin ertelenme durumu yok. Devlet ödemelerini erteleyebiliyor. Ama o zamanda birikme söz konusu oluyor. Çalışmadığımız sürece de para kazanmadığımız için birikmiş borçlarımızı ödeyemiyoruz. Ödemelerimiz silinmiyor yani sadece öteleniyor. Mesela vergi borcunu silse bile bizim tek borcumuz vergi değil. Ben elektronik işi yaptığım için benim borcum dolarla ve biz açık hesap çalışamıyoruz. Toptancımız geldiği zaman nakit olarak para vermek zorundayız. Bize yaptığı en uzun vade bir sonraki hafta bir hafta sonra o parayı vermemiz gerekiyor. Diğer türlü de mal alıp satamayız. Mal alıp satamamız da şu demek işçilik yapmıyorsak para kazanamıyoruz. Dükkan kiramız, toptancılara ödememiz, banka kredilerimiz gibi ödemelerimizde çok büyük aksaklık olacak. Bu 21 günlük yasak bizim için uzun bir süre.

Borçlar dışında bu durum geçimimizi de etkiliyor.  Sonuç olarak her esnafın bir ailesi yuvası var geçimini sağlaması gereken bir ailesi var. Psikolojik olarak da çok etkiliyor. Giderlerimiz çok, tamam Ramazan ayındayız oruç vesilesiyle giderlerimiz az olabilir belki ama akşamları insan sıkıntıdan bile bir şey yiyip içmek istiyor. Hayatımızı idame ettirebilmek için bir şeyler almamız lazım. Bunun içinde para lazım. Esnaf olduğumuz için 2 gün bile kapatmamız bizim için çok etkiliyor. Çünkü bizim sabit bir maaşımız yok. Memur gibi kazancımız belli değil bizde böyle bir durum yok. Memur ne kazanacağını bilir ona göre harcamasını yapar, ama biz bugün iş yapamazsak para kazanamayız ekside kapatırız. O yüzden ortalama bir gelirimiz var diyemediğimiz içinde ona göre bütçe planı yapıp ona göre harcama yapamıyoruz. Çalışırsak paramız var yiyoruz, çalışamazsak aç kalırız.

21 günlük kapanma yasağından sonra desteğin olmasını umut ediyorum. Çünkü şöyle bir durum var destek olsa bile ancak öteleme yapıyor bizim borcumuzu silmiyor. Bize bundan önceki dönemde açıklanan destek paketinde destek yapıldı. Ama sadece basit usullü olanlara yapmışlardı. Biz gelir vergisine tabiyiz defter kaydımız var diye 1000bile yardım etmediler. Şimdi 100o lira yardım etseler bile benim kiram zaten onun 2 katı. Destek olmalarını bekliyorum. Ama nakit olarak destek olsunlar. Bu benim sadece fikrim olur olmaz bilmiyorum. Biz şimdi KDV ödediğimiz zaman içerde KDV den paramız kalıyor. Devlet sadece o KDV den içerde kalan parayı bize verse borcumuzdan düşmeyip nakit olarak versin. Çünkü bizim KDV borcumuz bir sonraki aydan düşüyor. Yani devlete borcun varsa nakit alıyor. Devletin sana borcu varsa bir sonraki borcundan düşüyor. Dediğim gibi olursa biz bir sonraki ayımızı da kurtarmış oluyorum. Devletle alakalı kısmı bu şekilde yapabilirler. Ama diğer türlü bankalara olan ödemelerimizi, şahıslara olan ödemelerimizi, toptancıya olan ödemeleri nasıl yapacağımızı bilmiyorum. Bu kadar uzun süreli kapanma da kendi başımıza yapabileceğimiz hiçbir şey yok.

Yasaklar ile alakalı yapılan açıklamanın tamamını herkes gibi bende dinledim. En baştan en sona bu kapanmayla alakalı bir açıklama olmasını isterdim. Kapanma bunun sebepleri, sonuçları yapılacak yardımlar bunları duymak istemiştim. Ama bunları duyamadık. Yapılan açıklamayı yeterli bulmuyorum açıkçası esnaflara daha çok şey söylemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu süre zarfında ekonomik olarak zarar gören esnafımız, memurumuz, işçimiz bunlara şu şekilde destek vereceğiz, rahat olsunlar şeklinde bir şey söylemesini bekledim. Ama bu beklentim gerçekleşmedi” ifadelerine yer verdi.