YEREL
Giriş Tarihi : 07-12-2021 10:28   Güncelleme : 07-12-2021 10:28

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Yusufeli Barajı ve HES Projesinde Elektromekanik Teçhizat işleri baraj inşaatına paralel olarak yürütülüyor.

Ünite-1’e ait Jeneratör Kombine Yatağı santral binasında ünite bloğuna yerleştirildi. Fiziksel gerçekleşme yüzde 91 seviyesine ulaşan çalışmalar son hız devam ediyor.

Yusufeli Barajı ve HES Projesi İnşaatında çalışmalar devam ediyor.

Tünel dolusavaklar, enerji kırıcı havuz ve enerji yapıları beton ve betonarme imalatlar ile hidromekanik imalatları da devam ediyor.

Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı devam eden Yusufeli Barajı'nda geçtiğimiz aylarda gövde beton çalışmaları tamamlanarak, 275 metre yüksekliğine ulaşmıştı. Yüklenici firma tarafından Tarım ve Orman Bakanlığı DSİ 26. Bölge Müdürlüğü kontrolünde baraj inşaatında çalışmalar 24 saat devam ederken, tamamlandığında Türkiye'nin en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajı'nın göl sahasında kalacak olan Yusufeli ilçesi yeni yerleşim yerinde modern bir ilçe olarak inşa ediliyor. 33 kilometrelik alanda 5 köyü tamamen, 14 köyü de kısmen etkileyecek olan çalışmada, 7 köy için yeni yerleşim yerleri inşa ediliyor.

Köy Yolları Yapımı 2. Kısım İnşaatında Çalışmaları

İhale kapsamında Çevreli Köy Yolu ve Çevreli Viyadüğü, Darıca Köy Yolu, Mutlugün Köy Yolu ve Yeniköy Yeni Yerleşim Yeri Köy Yolları yapılacaktır. Proje uzunluğu 17 km’dir.

Çevreli Köyü güzergahında sanat yapısı çalışmaları ve Çevreli Viyadüğünde P1 ayağında tabliye, P2 ayağında başlık A1 ve A2 kenar ayağında elevasyon donatı-beton çalışmaları yürütülüyor. Darıca Köyü güzergahında üstyapı alt temel sergi çalışmaları devam ederken, Mutlugün ve Yeniköy Yeni Yerleşim Köy Yollarında kazı çalışmaları sürdürülüyor.

Yeni Yusufeli İlçesi İçmesuyu Arıtma Tesisi İnşaatında Çalışmalar Devam Ediyor

Yeni Yusufeli İlçesi İçmesuyu Arıtma Tesisi İnşaatı kapsamında Tekkale Deresinden regülatörle alınan hamsuyu 5.500 metreküp/gün kapasiteli arıtma tesisinde arıtılacak.

Arıtma ile ilgili cihaz ve ekipmanların şantiye sevkiyatına başlanıldı. Arıtmayı oluşturan bütün ünitelerin temel kazıları ile tesisat galeri kazıları tamamlanmış olup paket arıtma binası, gaz-klor binası, ısıtma merkezi ve temiz su deposu temel betonları dökülüp çalışmalar devam ediyor.

Yusufeli Barajının temelden yüksekliği 275 m olup, çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Ülkemizin birinci, Dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak.

Tesisin kurulu gücü 558 MW olup; yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kWh/yıl.

Hatice Diler