YEREL
Giriş Tarihi : 02-08-2021 13:43   Güncelleme : 02-08-2021 13:43

Çay 1 Türk Lirası

Meydanda çay taleplerinde yaşanan son durumlara Uzun yer verdi.

Çay 1 Türk Lirası

Hopa meydanda çay ocağında çalışan Ertaç Harun Uzun, son yıllarda yaşanan sorunların ardından şu anki yapılan günlük çay satışlarına yönelik açıklamalarda bulundu. Türkiye genelinde her dakika çay tüketilmesi sonucu çay ocaklarında yasakların esnetilmesi sonucu oluşan yoğunluktan çay ocağı esnafları güzleri güler bir şekilde işlerinin başında hizmet vermeye devam ediyor. Uzun, ortalama 600 bardak çay satışı yapıldığına yönelikte dikkat çeken açıklamalara yer verdi.

Uzun, son yıllarda yaşanan geçim sorununa yönelik şu ifadeleri kullandı “ son 1,5 yıldır çay ocağında çalışmaktayım ve bu süreçte de pandemi araya girmişti. Pandemi sürecinde kapalı olduğumuz için geçim olarak sıkıntılar yaşadığımı söyleyebilirim. İlk pandeminin 4 ayında sıkıntı fazlasıyla çektik zaten durum öyle olunca da zor geçindik ” diye konuştu.

Herkesin derdi çay

Uzun, ülke genelinde çok fazla çay tüketiminden dolayı oluşan taleplere yönelik açıklamalarda bulundu “ talep çok fazla var bazen yoğunluktan dolayı 2-3 eleman birden çalıştırdığımız oluyor. Pandemi devam ettiği içinde halen daha sıkıntılar yaşıyoruz çok kalabalık olduğumuz zaman sosyal mesafeyi ayarlamamız zor olabiliyor. Uğraşıyoruz elbet sıkıntılar çektik fakat yavaşça atlatıyoruz gibi geliyor ” dedi.

Çay fiyatında şok

Uzun, günlük satışlarına yönelik yaptığı açıklamada kazanç bölümü-nede yer verdi “ biz kooperatif olarak burada insanlara çay sattığımız için fiyat olarak 1 liradan satıyoruz. Diğer yerlere oranla çok ucuz ve fiyatlarında artırmayı düşünmüyoruz. Zaten kooperatif olarak satış yaptığımızdan dolayı sürümünden kazanmaya yönelik çalıştığımızı söyleyebilirim. Günlük sattığımız bardak değişkenlik gösterebiliyor fakat ortalama olarak güneşli bir günde 400 ile 600 bardak arasında eğer güneşli değilse hava yağışlı ise kapalı alanımız kısıtlı olduğundan dolayı 200-250 civarında çay satışı yapıyoruz. Tabii bu ortalama 1 liradan sattığımız için iyi bir günde 600 lira kazancımız oluyor. Ülkemizde sabah, akşam fark etmeden her dakika çay tüketimi oluyor özellikle Karadeniz bölgesinde çayın fazla tüketildiği bir yerde olduğumuzdan dolayı bu sayı fazla gibi görünse de aslında ortalama bir düzeyde diyebiliriz. Pandemi olmasa ve normal yaşam standartlarına dönülürse eğer şu anki mevcut çay satışlarındaki oran artacaktır ” dedi.

Aşılamalar da adımlar

Uzun, aşılanmalara ve vakalara yönelik şu açıklamaları yaptı “ tabii bu konuda uzman değilim fakat şahsen yararlı olacağını düşünüyorum. Şu anlık aşı olmadım belki aşı olabilirim ama şu anda net bir aşı olacağım diye söyleyemem. Gündemde herkesin bildiği üzere vakalarda bir artış söz konusu bu her ne kadar aşı olmayanlar tarafından yaygın bir şey gibi görünse de bildiğimiz üzere bayram tatilinde herkes içli dışlı tatillere gitti. O yüzden bayramda oluşan yoğunluk zaten vakaların artışını tetikleyen asıl ana sebeptir diyebiliriz ” dedi.