GAZETE
Giriş Tarihi : 17-09-2021 10:56   Güncelleme : 17-09-2021 10:56

ÇAY ÜRETİCİSİ MUTSUZ

ÇAY ÜRETİCİSİ MUTSUZ

Çayda 3’üncü sürüm başlarken, üretici uygulanmaya devam eden kota ve kontenjandan şikayetçi. Devlet’in çay alımı için belirlediği 4 TL kota ve kontenjandan dolayı üreticiyi mutlu etmiyor.

Koyuncular köyü sakinlerinden 76 yaşındaki Hatice Ustabaş ile Nurten  Karabacak verilen çay fiyatından memnun olmadıklarını, devletin verdiği 4 TL’nin verilen kota yüzünden kendilerine ulaşmadığını, kalan çaylarını 2,5’tan özele vermek zorunda kaldıklarını belirtti.  Hatice Ustabaş yaptığı açıklamada;

“Çay fiyatını devlet 4 TL olarak açıkladı. Bu fiyat aslında kötünün iyisi diyebileceğimiz bir değer. Ama ÇAYKUR, kotayı uygulayınca bu fiyattan verdiğimiz çay sınırlı oluyor. Kalan 2,5’tan özele gidiyor. Bundan dolayı ben memnun değilim.  Çayın bakımı, gübresi, toplanması, bahçelerden indirilmesi hepsi büyük emek. Biz emeğimizin karşılığını alamıyoruz.  Çayımızın çoğu bir şekilde özele gidiyor. Biz kazanmıyoruz. Benim oğlum 5 ton çay veriyor. 2 çocuğu var ve bu para ile bütün bir yıl geçinmek zorunda. Birçok insanın geçimi çayımıza bağlı.

Bu yüzden gençlerimiz iş için göç etmek zorunda kalıyor. Biz çayları işçi tutarak topluyoruz. 1 ton çayı 1.200 TL’ye topluyorlar.  Onların yemeğini de biz veriyoruz. 2,5’a özele verdiğimizde bize ne kalıyor.  Ben altmış senedir çay toplarım. Bu yaşımda da bahçeye gidiyorum.  Gerçekten memnun değilim. Emeğimizin karşılığı bu değil” dedi.