YEREL
Giriş Tarihi : 10-09-2021 10:54   Güncelleme : 10-09-2021 10:54

ÇAY ÜRETİCİSİ ÖZEL SEKTÖRE KURBAN EDİLMESİN

Çayda Yaşanan Sorunlar için Arhavi Ziraat odası Türkiye ziraat odası Birliği’ne bir rapor hazırladı.

ÇAY ÜRETİCİSİ ÖZEL SEKTÖRE KURBAN EDİLMESİN

Arhavi Ziraat odası Başkanı Sadık Yıldızbayrak, çay üreticilerinin sorunlarıyla ilgili hazırladıkları raporu Türkiye ziraat odası başkanı Ş. Şemsi Bayraktar aracılığıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletti.

Hazırlanan raporda, ÇAYKUR' un alım kotalarının düşük olması üreticinin özel sektöre çay vermek durumunda kalmasına ve bu durumunda çiftçiyi zarara uğrattığına dikkat çekildi.

Arhavi Ziraat odası Başkanı Sadık Yıldızbayrak tarafından hazırlanan raporda şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Cumhurbaşkanım, Yaş çayın hasat edildikten sonra bekletilme süresinin az olması ve ÇAYKUR' un alım kapasitesinin sınırlı olması gibi nedenlerle üreticiler ürünlerinin önemli kısmını özel sektöre de satmak durumunda kalmaktadır. Bölgede yaş çay alımlarının yüzde 53,3'ü Çay-Kur, yüzde 46,7'si özel sektör tarafından yapılmaktadır.

Bu sezon ÇAYKUR' un 1. sürgün dönemi yaş çay alım kotası dekara 600 kg olarak, ikinci sürgün de 450 kg, üçüncü sürgün ise 400 kg olarak belirlenmiştir. ÇAYKUR' un alım kotalarının düşük olması ayrıca günlük kontenjanın üçüncü sürgünde 20 kg'a düşürülmesi nedeniyle çiftçi özel sektöre çay vermek durumunda kalmaktadır. ÇAYKUR alımı dışında kalan çayı, özel sektörümüz açıklanan fiyatın altında almakta, bu durum üreticinin düşük fiyattan ürün satmasına neden olmakta, üreticiler mağdur edilmektedir. Bu yıl ÇAYKUR tarafından açıklanan taban fiyat kiloda 3,87 lira iken, çayda üçüncü sürgün hasadının devam ettiği bugünlerde özel sektörün alım fiyatları kiloda 2,25 liraya kadar gerilemiştir.

Üreticilerimiz bölgedeki odalarımıza gelerek bu durumla ilgili rahatsızlıklarını iletmektedirler.

Konuyla ilgili şikayetler Birliğimiz ile de paylaşılmaktadır. Çay üreticilerimizin en büyük güvencelerinden biri olan ÇAYKUR’un kapasitesi ve sektördeki gücü önemlidir. Açıklanan taban fiyatın altında ürün pazarlanmasına imkân verilmemesi, ÇAYKUR’un daha fazla güçlendirilerek varlığını koruması, çay kota miktarı ile ÇAYKUR'un işleme kapasitesinin artırılması, çay yetiştirilen alanların coğrafi durumunun, çay işletmelerinin yapısının ve çiftçilerin sosyal şartlarının göz ardı edilmemesi, kaçak çay girişlerinin önlenmesi, çay üreticisinin ÇKS'ye kayıtlılık oranının artırılması, çay alanlarının yenilenmesi, gençleştirilmesi ve desteklerin artırılarak devam ettirilmesi, özel sektörün açıklanan fiyatlardan alım yapmaması gibi sorunların çözümü Çay Kanunu'nun yenilenmesinden geçmektedir.

Doğu Karadeniz bölgesini çay üretim havzası haline getiren, zor şartlar altında üretim yapan ve zaman zaman doğal afetlerle karşı karşıya kalan üreticilerimizin doğdukları yerde istihdam edilmeleri için sizin iradenize ihtiyaç bulunmaktadır. Her zaman olduğu gibi bu sorunları da sizin katkınızla çözeceğimize kalben inanıyorum.

Bilgi ve takdirlerinize arz ederim. Saygılarımla.”