YEREL
Giriş Tarihi : 05-11-2021 11:11   Güncelleme : 05-11-2021 11:11

Çaya Sahip Çıkmalıyız

Çaya Sahip Çıkmalıyız

“1 Lira 30 Kuruş Olan Yaş Çay Destekleme Miktarının 2 Lira 50 Kuruşa Çıkartılması Talebimizdir”

Gübre fiyatlarına gelen zamlar çay üreticilerinin tepkisini çekiyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Arhavi Ziraat Odası Başkanı Sadık Yıldızbayrak, sürekli gelen zamların üstüne bir de gübre fiyatlarındaki artışın çiftçiyi küstürdüğünü belirterek, “Üst üste gelen zamlar çiftçinin belini bükmeye devam ederken bir de gübre fiyatı buna eklendi. Tarıma küsen çiftçiyi tekrar üretime döndürmek için gerekenler yapılmalıdır. Aksi takdirde üretim olmaz ve üretmezsek aç kalırız. Hükümet ve Tarım Bakanlığı bu gidişata bir an önce tedbir almalı gerekiyorsa bütçede pay ayırmalıdır” dedi.

“Tarım Bakanının açıkladığı yüzde 100 artan gübre desteği yeterli olmayıp tekrar gözden geçirilmesi, yıl sonu 1.30 kuruş olan yaş çay destekleme miktarının 2.50 kuruşa çıkartılması talebimizdir.” diyen Yıldızbayrak, “Ülkemizde nüfusun hızla artışı ile tarım alanlarının bölünmesi sonucu aile işletmesi başına düşen miktarın 3 dekar civarına düşmesi insanımızı geçinemez duruma getirmiş ve bölgemiz hızla göç vermeye başlamıştır. Bölgemizin tek geçim kaynağı olan çaya sahip çıkmalıyız. Yeni açılan tarım alanları hemen ruhsatlandırılmalı ve mevcut işletmelerde kapasite artışı yapılıp ihtiyaç duyulan yerlerde yeni fabrikalar kurulmalı, aynı zamanda bölge halkı için istihdam sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Üretilen kuru çayın dünya piyasasında pazar payının arttırılması gerektiğini dile getiren Sadık Yıldızbayrak, “Çay dönemsel ürün olduğundan 3 sürgün toplamı 63 gün 2 ay civarı tarım yapılmakta olup diğer 10 ay üreticimiz tarım yapmamakta 2 ayda kazandığını tüketmektedir. Bu insanımızı tarımda tutmak tarımsal üretimi ve çiftçinin gelir miktarını artırmak için Tarım ve Orman Bakanlığının her yıl arttırarak insanımızın hizmetine sunduğu ORKOY hibe destekli tarımsal ve hayvancılık kredileri, kırsal kalkınma projeleri, DOKAP, DOKA, IPARD kapsamındaki kredilerin ve teşviklerin bölgemizin coğrafik, ekonomik sosyal, kültürel iklimsel yapıları dikkate alınarak çiftçimizi tarıma, ekonomi ve istihdama kazandıracak şekilde dağıtılması talebimiz olup verilen kredilerin denetlenip neler getirip götürdüğü değerlendirerek devamının uygulanması talebimizdir” şeklinde konuştu.