YEREL
Giriş Tarihi : 28-12-2021 17:22   Güncelleme : 28-12-2021 17:22

CENGİZ HOLDİNG’İN YENİ İCRAATI KAÇAK VİLLA MI?

CENGİZ HOLDİNG’İN YENİ İCRAATI KAÇAK VİLLA MI?

Cengiz Holding’in tüm itirazlara rağmen açtığı maden ocağının şantiye sahasında ÇED İnceleme Değerlendirme Formuna aykırı şekilde kaçak bir villa inşa ettiği haberleri gündemdeki yerini koruyor.

CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Mehmet Cengiz’in kaçak villa iddialarını Parlamento gündemine de taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye cevaplandırması yönünde yazılı soru önergesi sunan Bayraktutan Kanun tanımaz şekilde faaliyetlerine devam Cengiz Holding’in yeni icraatının “Kaçak Villa” olduğunu vurguladı.

MEHMET CENGİZ’İN AYRICALIĞI NE?

Konuya çok sert tepki gösteren Bayraktutan “Kanun tanımaz bu faaliyete hangi gerekçe ile izin verilmiştir?  O bölgede herhangi bir vatandaşın bir çivi dahi çakmasına müsaade edilmez. Ama söz konusu Cengiz Holding olunca işler değişiyor, çünkü arkasını nereye yasladığı ortada. Sarayın Gözdesi Mehmet Cengiz’i diğer vatandaşlarımızdan ayrıcalıklı tutulmasının gerekçesi nedir? Artvin halkının Cerattepe ve Kafkasör bölgesinde yıllardır verdiği mücadele ortadayken bu tablo hangi vicdana sığar? İfadelerini kullandı.

2013’DE YASAKTI ŞİMDİ NE DEĞİŞTİ?

2013 yılında dönemin Müdür yardımcısı olarak imzalamış olduğu ÇED İnceleme Değerlendirme Formunu inkar eden bir Bölge Müdürü ile karşı karşıya olduklarını belirten Bayraktutan; sözlerine “Kendi imzasının bulunduğu belgeye aykırı şekilde bu kanunsuz faaliyetlere göz yuman Artvin Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya ve diğer sorumlular hakkında gerekli soruşturmalar başlatılmalı, Mehmet Cengiz’e ait kaçak villa ile ilgili gereği ivedilikle yapılmalıdır.” şeklinde devam etti.

KAMU GÖREVLİLERİNE BU HUKUKSUZLUKLARA GÖZ YUMMALARI İÇİN TALİMAT MI VERİLİYOR!

Bayraktutan “Açık şekilde görevini ihmal ederek, kötüye kullanarak suç işleyen yetkililer hakkında derhal soruşturma başlatılmalıdır.” diyerek; Bakan Pakdemirli’ye “Bakanlığınıza bağlı Kamu görevlileri konu yandaş Cengiz Holding olduğunda işlem yapmaktan, yaptırım uygulamaktan neden geri durmaktadır? Bu yönde Bakanlığınız tarafından verilmiş bir talimat mı vardır? “ diye sordu.

Konunun yakinen takipçisi olacağını ifade eden Bayraktutan’ın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yönelttiği soruların tamamı şu şekilde:

1-Kanun tanımaz bu faaliyete hangi gerekçe ile izin verilmiştir?  İlgili bölgede bir çivi dahi çakılmasına müsaade edilmezken; Mehmet Cengiz’i diğer vatandaşlarımızdan ayrıcalıklı tutulmasının gerekçesi nedir?

2-Bakanlığınıza bağlı Kamu görevlileri konu yandaş Cengiz Holding olduğunda işlem yapmaktan, yaptırım uygulamaktan neden geri durmaktadır? Bu yönde Bakanlığınız tarafından verilmiş bir talimat mı vardır?

3-Açık şekilde görevini ihmal eden ve kötüye kullanan yetkililer kimlerdir? Artvin Halkının Cerattepe ve Kafkasör Bölgesinde yıllardır süren mücadelesini yok sayan sorumlular hakkında gerekli soruşturma ne zaman başlatılacaktır?

4-2013 yılında ÇED İnceleme Değerlendirme Formu’nda idari bina ve sosyal tesislere orman sahasında izin verilmeyeceğini beyan eden imzasına rağmen konu Mehmet Cengiz olduğunda gereğini yapamayan Artvin Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya görevinden ne zaman uzaklaştırılacaktır?

5-Artvin Halkında infial yaratan Mehmet Cengiz’e ait kaçak villa ne zaman yıkılacaktır? Bir takvim açıklar mısınız?

Ayla ALKAN