YEREL
Giriş Tarihi : 07-08-2021 10:29   Güncelleme : 07-08-2021 10:29

CENGİZ’DEN TEMA’YA GERİ DÖNÜŞ

Cerattepe’de maden çıkartan ve doğa katliamına yol açan Cengiz Holding, Türkiye’nin Akdeniz ve Ege Bölgesinde devam eden yangınların ardından TEMA vakfının başlatmış olduğu fidan kampanyasına bağışta bulunmak istedi fakat TEMA Vakfı bir basın açıklaması gerçekleştirerek bu bağışı reddetti.

CENGİZ’DEN TEMA’YA GERİ DÖNÜŞ

Cengiz Holding tarafından “Kamuoyuna Duyuru” başlıklı yayınlanan açıklamada “Bildiğiniz gibi iki haftadır, Türkiye’nin farklı bölgelerinde ormanlık alanlarda çıkan yangınlara karşı ülke olarak büyük bir mücadele veriyoruz. Bizim de yangın nedeniyle içimiz yanıyor; tüm Türkiye gibi büyük üzüntü içindeyiz. Yangın süresince gerek devlet kurumlarıyla gerekse sivil toplum kuruluşlarıyla çok yakın çalıştık. Bu kapsamda her konuda desteklerimizi yapıyoruz; yapmaya da devam edeceğiz.

Böyle bir ortamda; Türkiye’nin her yanı yangınla çevriliyken TEMA’nın bizim bağışımızla ilgili yaptığı açıklamayı kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Geçen hafta başlatılan kampanyaya çok sayıda vatandaş destek oldu.

DW Türkçe’nin haberine göre, bireysel bağışların yanında kurumsal bağışlar da alındı ancak TEMA tarafından bazı şirketlerin bağışları geri çevrildi.

Bunların içinde çok sayıda kamu ihalesi alan ve çevreye zarar verdiği gerekçesiyle eleştirilen Cengiz Holding de bulunduğu öğrenildi.

TEMA’nın iade ettiği tutar, 500 bin TL (50 bin fidan için).

Konu hakkındaki soruları yanıtlayan TEMA, bağış kabul edilirken şirketlerin doğaya yaptığı etkinin de dikkate alındığını bildirdi.

Cengiz Holding, sık sık çevre örgütlerinin tepkisini çeken bir şirket. AKP ile yakın ilişkileri sayesinde dünyanın en çok kamu ihalesi alan inşaat şirketleri arasında yer alan Cengiz İnşaat, son olarak İkizdere’deki İşkencidere vadisinde yamak istediği taş ocağı ile gündeme gelmişti. İkizdereliler, günlerce Cengiz Holding’in çalışmalarına direnmişti.