YEREL
Giriş Tarihi : 03-06-2021 10:20   Güncelleme : 03-06-2021 10:20

Cerrattepe davasında son aşama

Maden şirketinin yasa dışı bir şekilde Cerrattepe bölgesine çıkarılma girişimine karşı Artvin halkının direncini gösteren mücadelenin yargılandığı davanın bugün son aşamasına gelindi.

Cerrattepe davasında son aşama

Kamuoyunda Cerrattepe olayları diye bilinen 16 Şubat 2016 tarihinde Atmaca mevkiinde maden şirketinin yasa dışı bir şekilde Cerrattepe bölgesine çıkarılma girişimine karşı Artvin halkının direncini gösteren mücadelenin yargılandığı davanın bugün son aşamasına gelindi.

Konuya ilişkin Yeşil il Derneği Avukatı Bedrettin Kalın, Or-koop il Birliği Başkanı Hasan Yaşar ve Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve Cumhuriyet Halk Partisi il Başkanı Ahmet Biber açıklamalarda bulundu.

Aslında kararın 2 Haziran itibariyle verilmesinin beklenildiğini söyleyen Kalın, “Adil bir yargılama olmadığı, sanıkların lehine olan delillerin toplanmadığı, yanlı bir bakış açısıyla iddianamenin düzenlendiği öngörülüyor. Bu doğrultuda beyannamelerimizi dosyaya sunduk, savunmalarımız yaptık. Eylül ayında karar çıkacağı belirtildi. Mahkemede de açıkça söylediğimiz gibi Cerrattepe mücadelesi biten o gün sona eren mücadele değil ya da herhangi bir ceza tehdidiyle vazgeçebileceğimiz bir yargılama değil. Bu mücadele 25 yıldır nasıl sürdürülüyorsa şimdide o şekliyle sürdürülmektedir. Yaşam alanlarımıza ve yaşam haklarımıza saldıran bir anlayış söz konusudur. Bugün o mücadelenin bir aşamasıydı. Yargılanan bugün 48 kişiydi ve karar duruşması olacağı bekleniyordu. Atmaca mevkin de ki polislerin insanlara gidin demesi ve gitmemesi ve haklarını savunuyor olmakta ısrarcı olmaları sebebiyle yargılandıkları bir duruşmaydı. Anayasa çevreyi korumayı ve sağlıklı bir çevrede yaşamayı bize bir hak olarak tanımıştır. Vatandaşlar çevreyi korumayı görev olarak yükümlenmiş ve vatandaşlar bu yükümlülüğün gereğini yerine getirdi. Çevreyi savunduğumuz için yargılandığımız bir duruşma ile karşı karşıyayız. Onlar, insanları polisin isteğiyle giden, yürüyen konumunu belirleyen kişiler olarak insanları konumlandırmaya çalışıyor. Yasal sınırların içerisinde kalmak kaydıyla bir vatandaş olarak istediğimiz yerde durup istediğimiz yerde haklarımızı savunabiliriz. Cerratepe de veya Atmaca mevkiinde yasadışına hiçbir zaman çıkmadık” diye konuştu.

Kim ne söylerse veya kim ne yaparsa yapsın Artvin halkı’nın haklarından vazgeçmeyeceğini söyleyen Biber, “Mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Biz Artvin’de yaşıyoruz bizim çocuklarımızda, torunlarımızda Artvin’de yaşayacak bu yüzden onların da sağlıklı bir çevrede yaşama hakları vardır. Bu hakları zaten biz anayasadan alıyoruz, Avrupa insan hakları sözleşmesindeki haklardan kaynaklanıyor. Bundan asla vazgeçmeyiz. Biz bu davalardan da asla korkmayız. Ne karar verirlerse versinler mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Bu toprakların elimizden giderse bir daha verilmeyeceğini belirten Yaşar, “Biz topraklarımızı, vatanımızı savunuyoruz. Ne zamandan beri vatanını savunanlar suç işlemiş oldu. Ülkeyi savunmak bir insanlık görevidir. İnsani görevimizi yaptık. Biz burada suç işlemedik, kimseyi yakmadık, yıkmadık. Yaşam demokrat haklarımızı kullandık. Kullanmaya da devam edeceğiz. Eğer biz devam etmezsek gelecek kuşaklar bizi vatan hainiliği ile suçlayacaktır” dedi.

Karahan, ceza davaları Artvin halkına gereksiz yere açılan davalar olduğunu söyleyerek, “Bunlar bizi 25 senedir korkutmadı bundan sonra da korkutmayacak. Biz bir karar bekliyorduk fakat sanırım savunmalar etki etmiş. Doğru dürüst bir delil bile toplamamışlar sadece şirket yararına devam eden hukuksal bir süreç var. Esasına bu hukuk, basın kartı yararına olmalıdır. Artvin halkı asla yaşamsal mücadelesinden vazgeçmeyecek” ifadelerinde bulundu.