YEREL
Giriş Tarihi : 01-06-2021 10:59   Güncelleme : 01-06-2021 11:01

Ceza infaz kurumlarındaki kütüphane faaliyetleri

Ceza İnfaz Kurumu kütüphanelerinde 1 Nisan 2021 itibariyle 1.012.000 adet yayın olduğu belirtildi.

Ceza infaz kurumlarındaki kütüphane faaliyetleri

2020 yılı verilerine göre, hükümlü ve tutuklularca ceza infaz kurumu kütüphanelerinden 911.000 adet kitap ödünç alınarak okundu.

Hükümlü ve tutukluların okuma alışkanlığı kazanmaları, kütüphaneleri etkin olarak kazanabilmeleri ve daha fazla kitaba erişim sağlayabilmeleri amacıyla hazırlanan Adalet Bakanlığı ile Kültür Ve Turizm Bakanlığı İş Birliği Protokolü 24 Ekim 2019 tarihinde imzalandı. Bu protokol ile birlikte, hükümlü/tutuklular halk kütüphanelerindeki 17 milyon yayına erişim imkanı elde etti. Protokol’ün imzalandığı günden bugüne kadar halk kütüphanelerinden toplam 268.000 adet kitap ödünç alındı.

Eğitim ve iyileştirme faaliyetlerinin temel ayağını oluşturan eğitim-öğretim, iş ve meslek kursları, beceri kazanma ve kendini geliştirme süreçleridir. Bu itibarla, hükümlü ve tutuklu yoğunluğunun olduğu kampüs yerleşkelerinde kitaba erişim noktasında herhangi bir aksama yaşanmaması adına müstakil halk kütüphaneleri kurulması kararlaştırıldı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımı ile 29 Mart 2021 tarihinde Ceza infaz kurumu yerleşkelerinde kütüphane kurulmasına ilişkin iş birliği protokolü imzalandı. İlki Sincan ceza infaz kurumları kampüsünde açılacak olan kütüphane için çalışmalara başlandığı bildirildi. Kampüs kütüphanelerinden hükümlü/tutuklular ile birlikte ceza infaz kurumlarında görev yapan personel ve ailelerin de yararlanmaları hedeflendiği belirtildi.

Bu kapsamda Ceza infaz kurumu kütüphaneleri için kitap bağış kampanyası düzenlenmiş olup, ilk bağışları ise Adalet Bakanı Abdülhamit Gül gerçekleştirdi. Ülke genelinde il/ilçe merkezlerine, alışveriş merkezlerine ve adliye sarayları önlerine kitap standtları oluşturuldu.

Kargo yolu ile kitap bağışı yapmak isteyen vatandaşlar için ceza ve tevkifevleri genel müdürlüğü- Hacı Bayram mahallesi Agah Efendi Sokak No:70/1 Altındağ/Ankara adresinde kitap toplama merkezi oluşturuldu.

Artvin Adliye Sarayı’nda saat 11:00 de gerçekleştirilen kampanyaya Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre Büyükyurt’da katılımda bulundu.