YEREL
Giriş Tarihi : 18-05-2022 13:03   Güncelleme : 18-05-2022 13:03

Çğala’da Baş Boğa ‘Kamacı’ Oldu

Çğala’da Baş Boğa ‘Kamacı’ Oldu

Borçka Merkez Yayla Düzü Boğacılar Spor Kulübünün bu yıl ilkini düzenlediği Çğala Bölgesi Boğa Güreşleri Festivali nefes kesti.

7 kategoride çok sayıda boğa güreştiği festivalde baş boğa Yunus Kesimal’e ait Kamacı adlı boğa oldu. İki günde binlerce kişinin izlediği boğa güreşlerinde seyrine doyulmaz güreşler gerçekleşirken, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından bölge köyleri ve merkez mahalleleri için tahsis edilen alanda yeni kurulan arenada kusursuz bir festival gerçekleştirildi.

Borçka ilçesi Merkez Yayla Düzü Boğacılar Spor Kulübü Çğala Bölgesi Boğa Güreşleri festivaline Artvin ve Rize bölgesinden çok sayıda boğa katıldı.

Festivalin birinci gününde fındık mini boyda güreşler gerçekleştirilirken, bu boyda 13 boğanın mücadelesi sonucunda bu boyu Yunus Akınay’a ait Bakesetas adlı boğa birinciliği kazandı. 7 Boğanın mücadele ettiği Deste boyda ise Muhammet Kanbur’a ait Yerlanbir adlı boğa birinciliği kazanırken, 5 boğanın katıldığı ayak boyunda ise birinciliği Ali Kemal Kusasker’e ait Kaçkar adlı boğa birinciliği kazandı.

Festivalin ikinci gününde ise 4 kategoride güreşler düzenlenirken, festivalin ikinci gününde boğalar adeta güreşleri ile izleyenlere doyumsuz anlar yaşattılar. Zaman zaman boğaların mücadelesi arena dışına taştı.

Borçka Kaymakamı Ali Osman Bulat, güreşlere verilen arada arenaya inerek seyircileri selamladı ve ardından bir konuşma yaparak güreşleri düzenleyen komiteye, köy ve mahalle muhtarlarına, festivale emek ve destek veren, sponsor olan, festivale katılım gösteren boğa sahiplerine ve de festivali izlemeye gelerek bu güzelliklerin yaşatılmasına katkı sağlayan seyircilere teşekkür etti.Bulat, Bu yıl ilkini düzenlemelerine karşın gayet başarılı bir organizasyona imza atıldığını, gelecek yıllarda çok daha güzel etkinliklerin gerçekleşeceğini söyledi. Bulat, geleneklerin yaşatılması için bu tür organizasyonların önemine vurgu yaptı. Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan’da böylesine güzel bir organizasyona imza atan festival komitesine teşekkür ederek, Borçka Belediyesi olarak bu ve benzeri organizasyonlara destek vermeye devam edeceklerini belirtti. Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek ise Cankurtaran Tüneli ile birlikte Borçka ile sahilin bağlantısının güçlendiğine dikkat çekerek bugün burada böylesine güzel bir organizasyonda yer almaktan ve bu organizasyona destek vermekten dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Borçka Merkez Yayla Düzü Boğacılar Spor Kulübü Başkanı Ali Nalbant ise bu alanı kendilerine festivalin düzenlenmesi için tahsis eden Artvin Valisi Yılmaz Doruk’a, Artvin Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya’ya, Borçka Orman İşletme Şefliğine teşekkür ederek bu alanda daha güzel bir arena kurmak için uzun süreli tahsis talebinde bulunduklarını ve bu konuda bölgemizin siyasileri ve bürokratlarından destek talep ettiklerini ifade ederek, festivale destek veren herkese teşekkür etti. Festival Komitesi Başkanı Harun Karabulut ise bu yıl kendilerine inanarak bu sahayı tahsis eden Orman Bölge Müdürlüğü’ne teşekkür ederken, ayrıca yine kendilerine inanarak festivale maddi ve manevi destek veren tüm kişi ve kurumlara teşekkür ederek, bu desteğin sürmesini beklediklerini ve çok daha güzel festivallere imza atmak için mücadele edeceklerini söyledi. Bu yıl ilkini düzenlediklerini, mutlaka eksiklerinin olabileceğini ancak başarılı bir festivale imza attıklarını belirterek bir sonraki festivalin çok daha mükemmel bir festival olacağının sözünü verdi.

Çğala’daBoğalara Arena Dar Geldi

Borçka Çğala’da düzenlenen boğa güreşlerinde, ikinci gününde arenaya sığmayan boğaların güreşi arena dışına taşarken festivalin en ilginç görüntüleri bu anlarda yaşandı. Boğaların kapışması adeta nefesleri kesti. Çğala Boğa güreşlerinin ikinci gününde öğleden sonraki bölümde iki boğanın kıyasıya mücadelesi arena dışına taştı.

Boğa güreşleri arenasında kozlarını paylaşan iki boğanın kapışması arenaya sığmayınca, arena dışında devam etti. Dışında bulunan park halindeki araçların etrafında devam eden güreşlerde iki boğanın kıyasıya mücadele taraftarlarında büyük destek aldı. Sahiplerinin araya girerek ayırdığı boğa güreşi sonrası bazı araçlarda ufak çapta hasar meydana geldi. Hakemlerin araya girmesi ile boğalar ayrılarak yeniden arena içerisine getirildiler. Ardından güreşlere devam edildi.

İkinci günde dört kategoride yine birbirinden güçlü boğalar sahneye çıktılar. 8 boğanın katıldığı Küçük Orta’da birinciliği Merhum Uğur Altıparmak’a ait Yiğido adlı boğa birinci olurken, Büyük Orta’da 7 Boğa mücadele ederken, Arif Aslan’a ait Turbo isimli boğa bu kategorinin şampiyonu oldu. 4 boğanın katıldığı baş altı kategorisinde ise Hayati Kanbur’a ait Pehlivan isimli boğa birinciliği elde etti. Kıyasıya mücadelenin yaşandığı ve 7 boğanın katıldığı baş kategorisinde ise birbirinden zevkli mücadelelere arena sahne oldu. İzleyicilerin büyük bir merakla sonucunu beklediği baş kategorisinin finalinde Yunus Kesimal’e ait Kamacı ile Zeytin Kardeşler’e ait Efendi adlı boğalar güreştiler. Rakibini sahadan kaçırmayı başaran Yunus Kesimal’e ait Kamacı adlı boğa 1.Çğala Yayla Düzü Boğa Güreşleri Festivali’nin baş boğası oldu. Baş boğanın sahibi Yunus Kesimal, babasından kendisine kalan son hatıranın Kamacı olduğunu ve bu boğaya büyük emek verdiğini ifade ederek ‘Babam ruhun şad olsun’ diyerek göz yaşları arasında şampiyonluğu kutladı.

Baş boğanın sahibine ödülünü Borçka Kaymakamı Ali Osman Bulat diğer protokol üyeleri ile birlikte verirken, diğer ödülleri de festivale katılan diğer protokol üyeleri alkışlar arasında sahiplerine verdiler.

Birbirlerine rakip boğa sahiplerinin el ele boğalarının mücadelesini izlemeleri, birbirlerini alkışlayan boğa sahipleri, yenen boğanın sahibinin yenilen boğa sahibini omuzlara taşıması ve sevincini seyirciye doğru koşarak yere yatarak sevincini paylaşan boğa sahiplerinin görüntüleri festivale damga vurdu.

Bu yıl birincisi düzenlenen Borçka Merkez Yayla Düzü Boğacılar Spor Kulübü Çğala Bölgesi Boğa Güreşleri Festivali seyirciler tarafından tam not alırken şimdiden ikinci festival beklenmeye başlandı.

HABER MERKEZİ