YEREL
Giriş Tarihi : 13-08-2021 11:39   Güncelleme : 13-08-2021 11:59

CHP’Lİ BAYRAKTUTAN’DAN KAFKASÖR İÇİN SORU ÖNERGESİ

“Artvin’de Kafkasör Boğa Güreşleri ve Festivaline neden izin verilmiyor?“

CHP’Lİ BAYRAKTUTAN’DAN KAFKASÖR İÇİN SORU ÖNERGESİ

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan Kafkasör Boğa Güreşleri hakkında Artvin Kafkasör Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylalarını Koruma Spor Kulübü Derneği tarafından, Kafkasör Boğa Güreşlerinin 21-22 Ağustos 2021 tarihinde Kafkasör Off-Road alanında yapılması talebinin uygun görüşmemiş olmasına sert tepki gösterdi.

CHP’li Bayraktutan “Kafkasör Boğa Güreşleri Artvin Halkının geleneğinin, göreneğinin, kültürel mirasının simgesidir. Artvin’in tarihidir. Kimse Kafkasör'ü yok sayamaz. Bu konuda hazırlamış olduğumuz yazılı soru önergesini TBMM Başkanlığı’na sunduk. Konunun yakinen takipçisi olacağız. “ ifadelerini kullandı.

CHP’li Bayraktutan’ın TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde şu ifadeler yer aldı.

“Artvin ili genelinde 3-4 Temmuz tarihlerinde Merkez Sarıbudak ve Murgul Özmal Boğa Güreşi Festivalleri, 10-11 Temmuz tarihlerinde Yusufeli Derekapı Boğa Güreşi Festivali, 17-18 Temmuz tarihlerinde Murgul Maden Boğa Güreşi Festivali, 23-24 Temmuz Ardanuç Dalahet ve Sarıgöl Boğa Güreşi Festivalleri gerçekleştirilmiştir.

Ancak Artvin Kafkasör Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylalarını Koruma Spor Kulübü Derneği tarafından, Kafkasör Boğa Güreşlerinin 21-22 Ağustos 2021 tarihinde Kafkasör Mevkiinin girişinin sol tarafında kalan Off-Road alanında yapılması talebi İl Jandarma Komutanlığı incelemesi neticesinde uygun görülmemiştir.  

Yapılan incelemeler ve tarafımıza iletilen bilgiler ışığında; Off-Road alanı ve çevresinde seyircilerin, katılımcıların, boğaların ve araç park alanının güvenliğinin sağlanamayacağı, yolun dar ve orman-uçurum arasında olmasından dolayı sıkıntılar yaşanacağı, Ülkemiz genelinde artan Orman yangınları, COVİD-19 Salgını gibi gerekçeler ortaya konulduğu tespit edilmiştir.

Bu Bağlamda;

1) Artvin Kafkasör Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylalarını Koruma Spor Kulübü Derneği tarafından, Kafkasör Boğa Güreşlerinin 21-22 Ağustos 2021 tarihinde Kafkasör Mevkiinin girişinin sol tarafında kalan Off-Road alanında yapılması talebine olumsuz cevap verilmesinin gerekçeleri nelerdir?

2) Artvin il ve ilçelerinde geleneksel şekilde her yıl düzenlenen festivallerin ve boğa güreşlerinin güvenliği hangi kurum tarafından karşılanmaktadır?

3) Artvin Kafkasör Boğa güreşlerinin güvenliğini sağlamak hangi kurumun görev alanındadır? Artvin Cerattepe mevkiinde Cengiz Holding’e ait maden şirketinin şantiye alanını Artvin Halkından koruyan kolluk kuvvetlerimiz, bu alanda güvenliği sağlamaktan aciz midir? Hangi gerekçe ile bu görev belediye zabıta personelinden talep edilmektedir? Daha önce böyle bir örnekle karşılaşılmış mıdır?

4) Murgul, Ardanuç ve Yusufeli ilçelerimizde gerçekleştirilen boğa güreşleri ve festivallerde; alanların, seyircilerin, katılımcıların boğaların, araçların ve park alanlarının güvenliği ilgili belediyelerin personelleri tarafından mı sağlanmıştır?

5) 2021 yılında Artvin ili ve ilçelerinde gerçekleştirilen ya da gerçekleştirilecek olan boğa güreşleri için tarafınıza bağlı kurum ve kuruluşlara iletilen izin taleplerinden uygun bulunmayan başka bir örnek mevcut mudur? Detaylarını kamuoyuyla paylaşır mısınız?

6) Artvin Merkezde gerçekleştirilecek olan Kafkasör Boğa Güreşleri ile Murgul, Ardanuç ve Yusufeli ilçelerinde gerçekleştirilen ya da gerçekleştirilecek olan festivallerden ayıran farklar nelerdir?

7) Diğer tarihlerde yapılan festival ve boğa güreşleri esnasında ülkemiz genelinde kaç adet yangın tespit edilmiştir? Temmuz ayı içerisinde gerçekleştirilen boğa güreşleri ve festivaller esnasında Artvin Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinden kaç adet personelin şehir dışı görevlendirilmesi yapılmıştır? An itibarıyla il dışında görevli olan ve talep edilen 21-22 Ağustos tarihlerinde il dışında görevli olacak personel sayısı kaçtır?

8)İlgili alanda olumsuzluk arz eden gerekçe olarak gösterilen uçurum nerededir? İlimiz genelinde gerçekleştirilen diğer festivallerin kapsadığı alanlardaki coğrafi koşullar farklı mıdır?

9) Diğer Festivallerin gerçekleştirildiği tarihlerde Covid-19 vakaları ilimiz genelinde sıfırlanmış mıdır? Bu tarihlerde gerçekleştirilen etkinliklerde önlemler yeterli iken, 21-22 Ağustos tarihlerinde Off-Road alanında yapılması talep edilen Kafkasör Boğa Güreşleri için yetkililerce Covid-19 önlemlerini uygulayacak, denetleyecek yeterli personel bulunmamakta mıdır?

10)  Mevcut alanda seyircileri boğalardan tecrit edecek koruma duvarı, çiti, sütre vb. bir engelin kurulması çok mu zordur? Diğer festivallerde bu önlemler nasıl karşılanmıştır?

11) Artvin Kafkasör Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylalarını Koruma Spor Kulübü Derneği tarafından, Kafkasör Boğa Güreşlerinin 21-22 Ağustos 2021 tarihinde Kafkasör Mevkiinin girişinin sol tarafında kalan Off-Road alanında yapılması talebine olumsuz cevap verilmesinin asıl nedeni 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde alınan sonuçlar neticesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin büyük bir zaferle Artvin Belediyesini kazanmış olması mıdır? Artvin’de Cumhuriyet Halk Partisi yönetiminden rahatsızlık mı duyulmaktadır?

12) Bu tespitlerin sağlanmasını talep eden sorumlular tarafsızlık ilkesine uygun şekilde, her alanda, her ilçede eşit şartlar gözeterek mi bu kararları almışlardır?

13) Örnek uygulamalar ışığında, tüm tespitlerin yeniden gözden geçirilmesini ve gerekli önlemlerin yetkili kurumlarca alınmasını sağlayarak; 21-22 Ağustos 2021 tarihlerinde Kafkasör Boğa Güreşlerinin ilgili Off-Road alanında gerçekleştirilmesinin, Artvin Halkının geleneğinin, göreneğinin, kültürel mirasının korunmasının temini adına bir takvim açıklar mısınız?”