YEREL
Giriş Tarihi : 27-04-2021 11:09   Güncelleme : 27-04-2021 11:09

CHP’Lİ BİBER’DEN COVID-19 REÇETESİ:

“ESNAFIN BORÇLARI ERTELENSİN, FAİZLER SİLİNSİN”

CHP’Lİ BİBER’DEN COVID-19 REÇETESİ:

CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, hükümetin esnafın kredi borçlarını ertelemesini, faizleri ise kaldırılması çağrısında bulundu.

CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, koronavirüsün Artvin’i nasıl etkilediğine ilişkin açıklamalarda bulunarak, özellikle esnaf kesiminin Covid-19’dan nasıl kurtulacağına ilişkin çözüm önerileri sundu.

“ESNAFIN BİR KESİMİNİN KASASINA 1 KURUŞ GİRMİYOR”

“Genel durumumuza baktığımızda iyi bir durumda değildik ama bir yılı aşkın süredir bu Covid-19 belasının tekrar Türkiye’de etkili olması ve kısıtlamalar çerçevesinde hareket edilmesi ile tabi zaman zaman evlere kapanmamız ister istemez günlük yaşamı ve iş yaşamını çok etkiledi. Bugün esnafın büyük bir kesimi kapalı halde. Lokantalar, çay ocakları, kafeler, birçok yer kapalı. Esnafın bir kesiminin kasasına bir kuruş girmiyor.”

“ESNAF SÜREKLİ BORÇLANIYOR”

Borçlu olan esnafın ne yapacağını şaşırmış halde olduğuna dikkat çeken CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, “1 yıldır önemli bir devlet desteği görmeyen esnafımız kredilerle işi götürmeye çalıştı. Aldığı kredileri erteliyorlar. Krediler erteleniyor ama iş doğru dürüst başlamadığı için yeni kredilerin peşine düştüler. Sürekli borçlanılıyor. Bir kısım esnaf bu nedenle dükkânını kapamak zorunda kaldı.” dedi.

“2-3 AY ERTELEMELERİN HİÇBİR FAYDASI YOK”

İktidara çağrıda bulunan CHP’li Biber, “Esnafın bir aylık kirasını ya da 500 TL yardım vermek çözüm değil. Ya doğru düzgün destek verilmesi lazım ya da kredilerin faizlerinin kaldırılması ve kredilerin taksitlerinin bu koronavirüs hastalığı tamamen bitene kadar ertelenmesi gerekir. Çünkü 2-3 ay ertelemelerin hiçbir anlamı yok. Bu süre içinde iş yapma olanağı yok. 3 ay geçtikten sonra hemen iş başlayacak diye bir şey yok. Dolayısıyla bu çok ciddi bir çağrımızdır. Hükümetin acilen esnafın kredi borçlarını en azından bir yıl ertelemesi lazım ve faizlerinin de kaldırılması lazım. Bırakın krediyi, evine ekmek götüremeyecek esnafa ise ayrıca destek verilmesi lazım.” şeklinde konuştu.