YEREL
Giriş Tarihi : 10-05-2022 12:13   Güncelleme : 10-05-2022 12:13

Ciha Kalesi Gün Yüzüne Çıkacak

Ciha Kalesi Gün Yüzüne Çıkacak

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, Doğu Karadeniz Projelendirme Ajansı (DOKAP) Başkanı Hakan Gültekin’in Odayı ziyareti sırasında Gültekin’e bahsettiği Ciha Kalesi projesinin sıralamaya alındığını söyledi.

“Sadece Hopa İçin Değil Tüm Karadeniz İçin Önemli Bir Destinasyon Alanı Olacağına İnanıyoruz”

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek DOKAP Başkanı Hakan Gültekin ile yaptığı görüşmede bölge turizmi için oldukça önemli bir yere sahip olacak olan Ciha Kalesi projesinden bahsettiğini belirterek, “Projelendirme çalışmamızı Hopa Kaymakamlığı ile ortak yaptığımız bir dosya sunumuyla gerçekleştirdik. Kendisi de sekretaryasını arayarak projenin sıralamaya konulmasını değerlendirmek için de bir komisyonla çalışmalarımızın devam etmesi hususunda bir de müjde verdi” dedi.

Akyürek, görüşme sonrasında yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı: “Önemli bir konuda kendimizde Daha önce bölge projeleri kapsamında DOKAP’ı ziyaret etmiştik. Doğu Karadeniz projelendirme Ajansı daha çok kamu projelerini ilgilendiren bir kurum. DOKAP’ın başkanı Odamızı iade-i ziyaret etti. Ancak bunu fırsata çevirerek projeleri de konuştuk sayın DOKAP başkanımıza Ciha Kalesi projemizi bölgenin Turizm açısından önemli bir kale olduğunu konuştuk. Proje olduğunu ön başvurularımızı tamamladığımızı bu projelendirme çalışmamızda Hopa Kaymakamlığı ile ortak yaptığımızı kendisine bir dosya sunumuyla gerçekleştirdik. Kendisi de sekretaryasını arayarak projenin sıralamaya konulmasını değerlendirmek için de bir komisyonla çalışmalarımızın devam etmesi hususunda bir de müjde verdi. Hopa Ticaret ve Sanayi Odası olarak bir yıl önce bu projeye başladık. Eğer olursa sadece Hopa için değil tüm Karadeniz için önemli bir destinasyon alanı olacağına inanıyoruz.”

Akyürek, “Hopa’nın zirvesinde yer alan, kayalara oturtulmuş bu kale Cenevizlilerden bugüne tarihi miras olarak bize kalmıştır. Ciha Kalesi hem sahil tarafına hem de iç kesimlere hâkim bir konumdadır ve Hopa’nın en büyük değerlerindendir.”

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman AkyürekCiha kalesi hakkındaki değerlendirmesinde, “Hopa’nın en önemli değerlerinden biri Ciha Kalesidir. Ciha kalesi tarihine baktığımız zaman yaklaşık 2000 yıl öncesini dayanmaktadır. Turizmde önemli bir destinasyon olacağını düşündüğümüz Ciha kalesi Hopa’nın olmazsa olmazlarından biridir. Bunun içinde biz Ciha kalesinin Turizme kazandırılması, projelendirilmesi ve turizm destinasyonuna açılabilmesi için ilgili kamu birimleri ile görüşülerek Ciha kalesini önümüzdeki süreçte turizme kazandırılması sağlayacağız. Bununla ilgili Hopa Kaymakamlığınca daha önce DOKA ya bir proje hazırlanmıştı. Artvin Valisi Sayın Yılmaz Doruk’un ekonomi ve turizm destinasyonlarıve proje desteklerden ötürü teşekkür ediyorum.  Hopa Ticaret ve Sanayi Odası olarak Ciha kalesinin turizme açılması, ekonomiye kazandırılması, tarihi değerin ve hikâyesinin her kez tarafından öğrenilmesi için bu sürecin takibinde olacağız. Hopa’nın tarihi ve kültüründe önemli yer tutacağını inanıyoruz” ifadelerini kullandı.