YEREL
Giriş Tarihi : 25-04-2022 11:09   Güncelleme : 25-04-2022 11:09

CİZRE’DE ARTVİN HAVASI

CİZRE’DE ARTVİN HAVASI

Hayranı olarak büyüdüğü Artvin’i ve kültürünü öğretmen olarak görev yaptığı yerde ki insanlara öğretiyor.

Zaman zaman ne kadar yorucuda olsa çocuklarla çıktığı yolda onlara kattıklarıyla ‘iyi ki’ diyen öğretmen Yasemin Alpaydın, kültürüyle Cizre’den Artvin’e uzan bir köprü oluyor.

Öğretmenlik mesleğinin sunduğu fırsatları kullanarak güzel kültürleri birbiri ile tanıştırıp Cizre’deki minik öğrenciler kültürleri kaynaştırıyor.

Öğretmenlik ve yaşadıklarını anlatan Yasemin Alpaydın, “1994’te Artvin’in Borçka ilçesinde doğdum. İlkokulu Borçka Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda, liseyi Artvin Anadolu Öğretmen Lisesi’nde okudum. 2016’da da Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldum. 1 yıl ücretli öğretmenlik, 4 yıl da Piktes Projesinde Suriyeli çocuklara Türkçe Öğreticiliği yaptım. 3 Eylül 2021’de Cizre’ye Sınıf Öğretmeni olarak atandım.

Çocuklarla çıktığım bu yolda bu mesleğin zaman zaman ne kadar yorucu olduğunu düşünsem de onlara kattığımı düşündüğüm her güzel deneyimin ardından hep “iyi ki!” dedim. Ve ben de onlardan çok güzel şeyler öğrendim, bu mesleği yaptığım süre boyunca da öğrenmeye devam edeceğim.

Ülkemizin her yeri bambaşka kültürel zenginliklerle dolu. Hepimiz bir zenginliğin içinde doğup diğerlerini de fırsatlar doğdukça görmeye, tanımaya başlıyoruz. Benim de en güzel zenginliğim içinde doğup büyüdüğüm Artvin oldu. Havasına, suyuna, yeşiline, horonuna ve daha akla gelebilecek her güzelliğine hayran büyüdüm. Ve ne zaman gurbete gitsem bunların hepsine hasret kaldım. Farklı kültürleri tanımak da her zaman hoşuma gitti.

Şimdi Doğu’nun halaylarını, misafirperver insanlarını, zengin tarihi yerlerini, enfes yemeklerini tanıma vakti benim için. Bugün ise mesleğimin bana sunduğu fırsatı kullanarak bu güzel kültürleri birbiri ile tanıştırdım ve Cizre’deki minik öğrencilerimle Çift Jandarma ile başlayıp, Atamızdan yadigarAtabarı ile devam edip, kızlarımız ile ortada süzüle süzüle Döne oyunumuzu yapıp, O nenniKoçaride kaldırdık kollarımızı ve omuz omuza hep bir ağızdan Kobak Köyü’nden geçtik. Kısacası Cizre’den Artvin’e uzandık bu baramda. Çocuklarım neşe doldu oynayıp söylerken ben daha çok neşe doldum onları seyrederken…

Son olarak maddi manevi desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen, okuyup mesleğimi elime almamı sağlayan canım aileme, böyle güzel bayramları bizlere hediye edip, özgürce mesleğimi icra edebileceğim bir ülke bıraktığı için canım Ata’ma gönül dolusu teşekkür ederim” diye konuştu.