YEREL
Giriş Tarihi : 12-07-2021 10:43   Güncelleme : 12-07-2021 10:45

Çorbaları ile şifa oluyor

Hatice Nur Ersöz’ün sunumuyla Artvinli TV’de yayınlanan “Artvin’de Esnaf Olmak” programına “Üsküdar Paça Salonu” adlı iş yerinin sahibi Suat Sarı konuk oldu.

Çorbaları ile şifa oluyor

“Her şey sevgi ve saygıdan geçer”

1988’den beri bu işi yaptığını ifade eden Sarı, İnönü caddesi taksi durağının karşısında hizmet vermekte olduğunu belirterek 26 yıldır İslam adındaki arkadaşıyla beraber çalıştığını bir kere bile aralarında tartışma çıkmadığını, bu yüzden her şeyin sevgiden ve saygıdan geçtiğini ifade etti. Sarı, işini sevmeyen ve sürekli tartışılan kişilerle işin yürümeyeceğini ve bu işte başarılı olma şansının olmayacağını ifade etti. Bir esnaf olabilmenin püf noktalarını açıklayan Sarı, bir esnaf olabilmek için ilk başta müşteriye karşı güler yüzlü olunması gerektiğinden bahsederek, “Ayrıca esnafların kendi yemediği şeyi başkasına yedirmemelidir ve elinden gelen her şeyin en iyisini yapmaya çalışmalıdır. Müşterilere karşı sıcak kanlı olmalıdır çünkü insanlara karşı nasıl yaklaşırsanız o şekilde karşılık bulursunuz” diye konuştu.

“Kelle paça çorbası şifa kaynağıdır”

Yapılan Kelle Paça çorbasının yaklaşık 7-8 saatlik bir pişirme sürecinden geçtiğini belirten Sarı, sağlık açısından oldukça faydalı olduğunu ifade ederek, “Çorba kültürünü de yavaş yavaş ülkeye aşıladık. Kelle paça çorbası sağlık ve şifa kaynağıdır. 2 yaşından sonraki çocuklara kemik suyunun içirilmesi çocukların kemiklerini güçlendirir. Eğer çocukların sağlıklı büyümelerini istiyorlarsa hamile annelerde bol bol tüketmeliler” dedi.

“Afiyetle yiyin”

Kelle paça çorbasının tarifini veren Sarı, “Sadece ayakla yetmiyor. Ayağın yukarısında bulunan ilik kemiğinin de alınması gerekiyor çünkü ilikler üst kısımlarda daha fazladır. 7-8 saat kaynattıktan sonra süzerek kemiklerin ayırılması ve daha sonra saf kemik suyunu kaynatıp içine köy yoğurdu, köy yumurtasının sarısı çok az da un katarak terbiyesini yapıyoruz. İsteyenler unsuzda yapabilir ama un çorbayı daha lezzetli bir hale getiriyor. Kemiklerin ilikleri kaynayan suya dökülüyor. Kemikler kırık baltayla veya testereyle kesildikten sonra kemiği paçasından güzel bir şekilde ayırarak siyah yerlerini seçip doğruyorsunuz. İçine marmelatı ve tuzunu kattıktan sonra su kaynamaya başlamadan önce kelleyi, işkembeyi ve paçaları tencereye ilave ederek afiyetle yiyebilirsiniz” ifadelerine yer verdi.

Pandemi yediden yetmişe herkesi etkiledi

İş yerindeki müşteri durumundan bahseden Sarı, “Pandemiden önce gayet iyi bir haldeydik şimdi de şükür bir şekilde idare ediyoruz. Kısıtlamalar kalktıktan sonra gece 12’den itibaren eğlence sektöründen gelen müşterilerimiz çok oluyor. Bizlere her kesimden müşteri gelebiliyor. Bu çorbanın hastası olanlarda var. Adam gece kalkıp 3’te çorba içmeye geliyor. İş yerimizde 3 çeşit çorba yapıyoruz bunlar, ayak paça, işkembe ve mercimek çorbasıdır. Bir porsiyon paça ve işkembe çorbası 15 TL, mercimek çorbası ise 10 TL’dir. Büyük şehirlerde bu çorbayı 50 TL yede içersiniz 30 TL yede içersiniz ama kesinlikle Artvin’deki gibi 15 TL’ye içemezsiniz. Yeme, içme sektörü pandemi de bizi baya sarstı. Pandemi sürecinde işyerimiz 11 ay kapalı kaldı. Kısa çalışma ödeneğinden aylık 800 TL verdiler. O parayla hem dükkân kirası hem evi geçindirmek durumunda kaldık. Her şeyin fiyatı artmaya başladı ama cepte para olmadıktan sonra neye yarar. Eğer 1 ay daha kapatın deselerdi bıraksam mı diye düşünmeye başlardım. Sadece bu durumdan bizler etkilenmedik tabi ki malzeme aldığım kasap, depoda 100 bin ayak olduğunu fakat çorbacıların dışında kimsenin satın almadığını söyledi. İnşallah bir daha kapanmayız. Vaka sayıları 5 binlere düştü umarım daha da düşmeye devam eder ve bu salgından kurtuluruz” diye konuştu.