YEREL
Giriş Tarihi : 05-04-2022 10:24   Güncelleme : 05-04-2022 10:24

Çoruh’un Mavi Gerdanlıkları Enerji Üretiyor

Çoruh’un Mavi Gerdanlıkları Enerji Üretiyor

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, Artvin’de son 19 yılda yapılan ve devam eden DSİ yatırımları hakkında açıklamada bulunarak “Artvin’imize son 19 yılda devasa su yapıları inşa ederek aziz milletimizin istifadesine sunduk” dedi.

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

 

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak vatandaşların istifadesine sunmaya devam ediyor.

Artvin ilinde son 19 yılda yapılan ve devam eden DSİ yatırımları hakkında açıklamada bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yapmış olduğu açıklamada; “Artvin’imize son 19 yılda devasa su yapıları inşa ederek aziz milletimizin istifadesine sunduk” dedi.

Çoruh’un 4 Mavi Gerdanlığını Artvin’imize Kazandırdık

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2003-2022 yılları arasında Artvin iline toplam 30.817.219.317 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Artvin’de son 19 yıl içerisinde ülkemizin ve Artvin’in gurur projeleri olan Muratlı TBMM 85.Yıl Milli Egemenlik Barajı ve HES, Borçka Barajı ve HES, Deriner Barajı ve HES ile Artvin Barajı ve HES tesisleri inşa edilerek ülkemizin elektrik enerji üretimine 35 milyar 893 milyon kilowattsaat katkı sağlanmıştır.” dedi.

Ülkemizin Prestij Projesi Yusufeli Barajı ile Ülkemiz Kalkınacak

Diğer taraftan temelden 275 metre yüksekliği ile Ülkemizin en yüksek, Dünyanın ise en yüksek 3. barajı olacak olan Yusufeli Barajı ve HES projesinin tamamlanması ile milli bütçeye yıllık 220 milyon dolar katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirten Yıldız,’ Projede yüzde 95 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır.

Ülkemizin En Büyük İskan Projesi ile Modern Bir Yusufeli İlçesi İnşa Ediyoruz

Bununla birlikte baraj gölü altında kalan Yusufeli İlçe Merkezi ile 7 adet Köyde yaşayan toplam 3.174 hak sahibi için modern bir İlçe Merkezi ile 7 adet Köyü inşa ediyoruz.

Artvin’e Memba Kalitesinde İçmesuyu Getirdik

Diğer taraftan Artvin İçmesuyu Projesi ile Hatilla Deresinin 1.300 metre kotundan alınan 255 lt/sn debisindeki içmesuyu 33 km uzunluğundaki isale hattı ile 880 metre kotundaki 22 000 m³/gün kapasiteli arıtma tesisinde getirilmektedir. Arıtma tesisinden çıkan içmesuyu Artvin şehir merkezine 2050 yılına kadar olan yıllık 4,35 milyon m³ içmesuyu ihtiyacını karşılanacaktır” dedi.

Artvin’de Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Yıldız; “Ayrıca; Artvin ilinde taşkın riskini azaltmak için son 19 yılda tamamlanan 78 dere ıslahı ile; 163 meskûn mahal ve 3.178 dekar arazi taşkınlardan korunmuştur. 16 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Artvin’de Muazzam Yol ve Tünel Çalışmaları Gerçekleştirildi

Artvin’de inşa edilen baraj çalışmaları muhtevasında ulaşımın kolaylıkla yapılabilmesi için 135 km uzunluğunda devlet yolu ile 75 km uzunluğunda köy yolu inşa edilmiştir.

Bu yollar üzerinde toplam uzunluğu 22.960 metre olan 42 adet tünel ile toplam uzunluğu 4.318 metre olan 32 adet köprü, dengeli konsol köprü ve viyadük inşa edilmiştir.

Artvin’e Rekreaasyon Çalışmaları ile Değer Katıyoruz

Artvin halkının sosyal ihtiyaçlarının giderilmesi için rekreasyon projelerine de önem veriyoruz. Deriner Barajı ve HES projesi kapsamında 57.000 m²’lik alanda betonarme duvar, kargir duvar, betonlu taş tahkimat, restorant, cafe, mescit, büfe, asansör kulesi, asansör, otopark, ışıklı gösteri havuzu, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanı, fitness alanı, seyir terasları ve peyzaj işleri yapılmıştır.

Artvin’in Suyu Ülkemizin Enerjisine Enerji Katıyor

Artvin’de son 19 yılda 31 HES’in kurulu gücü 1.811,51 MW, yıllık enerji üretimleri ise 5,84 milyar kiloWatt.saat’tir” ifadelerini kullandı.