YEREL
Giriş Tarihi : 08-01-2022 16:34   Güncelleme : 08-01-2022 16:34

Covid-19 Döneminde Beslenmenin Önemi

Covid-19 Döneminde Beslenmenin Önemi

Artvin’de Beslenme ve Diyet Danışmanlığı yapan Diyetisyen Çiğdem Küçük, pandemi döneminde beslenmenin önemini anlattı. Küçük, Omega-3 açısından zengin ürünlerin ve meyve sebze tüketiminin önemine dikkat çekti.

Özellikle pandemi döneminde önemi daha çok anlaşılan sağlıklı beslenmeye karşı insanlar daha çok duyarlı olmaya başladı. Araştırmalara göre insanlar paketli gıda ürünlerinden ziyade doğadan ve doğal olan ürünlere yöneldi.

Beslenme ve Diyet Danışmanı Çiğdem Küçük, Paketli gıdalardan, hazır ürünlerden, şeker içeriği yüksek besin ve içeceklerden uzak durulması gerektiğine vurgu yapıyor.

Sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenmenin yanında spor yapmanın da önemine değinen diyetisyen Küçük, günde en az 15 bin adım atılması gerektiğini aktarıyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için antioksidan içeren besinlerin tüketilmesine özen gösterilmesi gerektiğini söyleyen Beslenme ve Diyet Danışmanı Çiğdem Küçük, sağlıklı yaşam hakkında şu bilgileri verdi:

“Yeni yılla birlikte gelen kış ayının etkisiyle bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye dayalı antioksidan içeren besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir. Örneğin Orman meyveleri, Brokoli, Domates, Havuç, Sarımsak, Ispanak, Yeşil Çay, Kuru Erik. Ödem atmaya ve metabolizma hızlandırmaya yönelik günde 2-2,5 litre su içilmelidir.Meyve sebze tüketimine dikkat edilmelidir. Mevsimine göre meyve sebze seçip günde 3 adet meyve, 2 porsiyon sebze tüketmeye özen gösterilmelidir. C vitamini içeriği yüksek olan meyveler; Kivi, Portakal, Mandalina, Limon, Nar, Ayva, Greyfurt. Kış sebzelerinden Kereviz, Ispanak, Pırasa, Brokoli, Karnabahar, Havuç tüketimi arttırılmalıdır.Paketli gıdalardan, hazır ürünlerden, şeker içeriği yüksek besin ve içeceklerden uzak durulmalıdır.Omega-3 açısından zengin olan balık haftada en az 1 gün tüketilmelidir.Posa ve lif açısından zengin olan kuru baklagiller haftada en az 2 gün tüketilmelidir.Ara öğünlerde fındık, fıstık, badem, ceviz tüketimine özen gösterilmelidir.Kahvaltıda yemeniz için bir engel yoksa her gün 1 adet haşlanmış yumurta tüketin.Yoğurt, kefir, turşu suyu gibi fermente gıdalar probiyotik açısından zengin olduğu için tüketilmelidir.Egzersiz güne enerjik başlamanızı ve fazla aldığınız kalorinin harcanmasına yardımcı olacaktır. Hedef en az 15 bin adım olsun.D vitamini kış aylarında en çok eksikliği görülen vitaminlerdendir. Kışın güneşi her zaman görmek mümkün olmadığından ve güneş ışınları eğik geldiğinden, D vitamini oluşumu yetersizdir. Bu yüzden bir doktor tavsiyesi ile yetersizlik durumunda tavsiye ürün kullanılmalıdır. Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.Uyku düzenine dikkat edilmelidir.”

HATİCE DİLER