YEREL
Giriş Tarihi : 21-08-2021 00:17   Güncelleme : 21-08-2021 00:17

COVİD GİTTİ NEZLE GELDİ

En ufak bir öksürük ve halsizlik belirtilerinde hemen akıllara COVID-19 geliyor.

COVİD GİTTİ NEZLE GELDİ

Son dönemde öksürük, hafif ateş, hapşırma, burun ve geniz akıntısı nedenleriyle doktora başvurularda artış görüldüğü belirtiliyor.

COVID-19 delta varyantı ve diğer varyantların belirtileri hem grip hem de nezle ile benzerlik gösteriyor. COVID-19 temasınız yoksa ve 2 doz aşılı iseniz bu durumda diğer virüslere yakalanmış olma ihtimali daha yüksek. Ancak burada ayırt edici tek yol PCR testi yaptırmak. Son dönemde hafif ateş, öksürük, hapşırma, burun ve geniz akıntısı nedeniyle hastaneye başvuruda bulunan kişilerin çoğunun en az bir doz aşılı olduğu gözlemleniyor. Bu belirtiler çoğunlukla nezleye neden olan Rhinovirus gibi virüslerde görülüyor. Bu belirtiler görüldüğünde bir sağlık kurumuna başvurup test yaptırarak nezleye mi, gribe mi yoksa COVID-19’a mı yakalandığınızı netleştirmeniz önemli. Şikayetler 3-4 günü geçerse yeniden doktora başvurulması da uzmanlar tarafından öneriliyor.

Sosyalleşme ve kuralların gevşetilmesi nezle ve grip vakalarını arttırdı

Grip ve nezlen ağırlıklı olarak sonbahar ve kış aylarında görülse de bu yaz özellikle nezlenin daha fazla görülmesinin temel nedeni aşılı olanların maske kuralını gevşetmeleri. COVID-19 salgınından beri kışın grip vaka sayısı belirgin bir şekilde düştü, bunun en önemli nedeni maske, mesafe ve hijyen kuralına uyum ve kısıtlamalar nedeniyle kapalı ortamlarda bulunmamaktı. Ancak yaz mevsimiyle beraber klima kullanımı, sosyalleşme ve kuralların gevşetilmesi bu tip virüslerin yeniden hayata girmesine neden oldu.

Solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olanlar hastalığı başkalarına bulaştırmamaya dikkat etmeli

Hem COVID-19 hem de grip virüslerinin hafif hastalıklara yol açtıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına da yol açabiliyor. Solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olan kişilerin COVID-19 testleri negatifse, bol sıvı almaları, belirtileri azaltıcı ilaçları kullanmaları, istirahat etmeleri ve sağlıklı beslenmeleri gerekiyor. Ayrıca hastalığı başkalarına bulaştırmamaya dikkat etmeleri de çok önemli.

Uzmanlar evden dışarı çıkıldığında maskeni burun ve çeneyi örtecek şekilde takılmasını söyleyerek bir dizi tedbirler sıralıyor. Tedbirlerin içinde aşağıdaki uyarılar yer alıyor;

“Sık sık el yıkayın. Her ortamda sosyal mesafeyi koruyun, insanlarla aranızda en az 3-4 adım mesafe olsun. Ellerinizle ağzınıza, yüzünüze, gözünüze ve burnunuza dokunmayın. Kalabalık ve kapalı ortamlarda mümkün olduğu kadar bulunmayın, hasta kişilerden uzak durun, temas etmeyin. Temas ettiğiniz yüzeyleri düzenli olarak dezenfekte edin. Elinize hapşırıp öksürmeyin. Kolunuzun iç kısmına veya bir peçeteye hapşırın veya öksürün. Hastaysanız evde oturun”