YEREL
Giriş Tarihi : 14-11-2022 12:15

“Çözüm (Süzlük) Odaklı Yönetim!”

“Çözüm (Süzlük) Odaklı Yönetim!”

Türk Eğitim-Sen Artvin Şube Başkanı Hüseyin Aydın, Ardanuç Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Proje Okulu'ndaki yönetici eksikliği konusunda  İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonrası olumsuz dönüş alındığını ve yönetici atanmadığını söyledi. Konu ile ilgili açıklama yapan Aydın, yetkililere yönetici eksiği olan bir okula neden atama yapılmadığını sordu?

Türk Eğitim-Sen Artvin Şube Başkanı Hüseyin Aydın, Ardanuç’ta bulunan Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Proje Okulu'nda yönetici eksiği konusunu gündeme getirerek sendika olarak okula öğretmen ataması yapılması için yapılan görüşmelerinin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından reddedildiğini belirtti.

Konu ile ilgili açıklama yapan Aydın, “Artvin'de örgün eğitimde hizmet veren ortaöğretim kurumu (Lise) sayısı 36'dır. Bu liselerin 10 tanesi LGS puanı ile öğrenci alan Proje okullarıdır. Bu okullar ilimizin vitrin okulları olarak da değerlendirilmektedir. Proje okullarının öğrencileri sınav ile bu okulları kazanırken, okul yöneticileri ve öğretmenleri bakanlık ataması ile görevlerine başlamaktadır. Yapılan atamalarının yeterli olamaması durumunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevlendirme yetkisini kullanarak eksik yönetici ve öğretmenleri tamamlamaktadır. Ardanuç ilçemizde bulunan Ardanuç Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Proje Okulu'nda yönetici eksiği olduğu bilgisi sendikamıza ulaşmış, konu sözlü olarak önce Mayıs 2022'de  ardından Eylül 2022'de  İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne iletilmiş, kurumun işleyişinin sekteye uğramaması için önlem alınması gerektiği yetkililere bildirilmiştir. 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı 2 ay önce başlamış ara tatile girilmiş, bu süre zarfında herhangi bir gelişme olmamış, kurumun mağduriyeti devam etmiştir. Sendikamız bu konuyu yazılı olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne sormuş,  Milli Eğitim Müdürlüğü 11Kasım tarihinde yazımızı cevaplamış, çözümsüzlüğe devam etmiştir. Bahsi geçen kurum, Ardanuç ilçemizin tek proje okuludur, pansiyonu bulunmaktadır, taşımalı eğitim kapsamında öğrenci servisleri bulunmaktadır, Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) devam etmektedir,  ortaokul ve lise olmak üzere iki kademede de öğrencisi bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı okulun şartları, öğreci sayısı, pansiyonunuolması ve iş yükü gibi bir çok kriteri esas alarak okula, 1 Müdür, 1 Müdür Başyardımcısı ve 3 Müdür Yardımcısı olmak üzere 5 yönetici kadrosu tahsis etmiştir. Bu kadrolardan Müdür ve Müdür Başyardımsı kadrosunda çalışan personel bulunmakta olup 3 Müdür Yardımcısı kadrosunda da çalışan bulunmamaktadır. Üstelik kurumun talebi ve kurum içerisinden bir öğretmenin 08/03/2022 ve 07/09/2022 tarihlerinde iki kez görev talep dilekçesi olmasına rağmen… Kurumun önemi, oluşan iş yüküne rağmen eğitim öğretim faaliyetlerinin aksıtılmadan verimli bir şekilde yürütülebilmesi için müdür yardımcısı eksikliği asgarî seviyede giderilmemiş, sorunu çözmek için hiç bir adım atılmamıştır.” dedi.

Neden atama yapılmadığını Milli Eğitim Müdürlüğüne soran Aydın, konu ile ilgili şu soruların cevaplandırılmasını İstedi: “Bu işlem tesis edilmeyerek kim, niye cezalandılmaktadır?

5 okul yönetici kadrosunun bulunduğu okulda 2 yönetici çalıştırmak hangi mantıkla açıklanabilir?

Bu süreç içerisinde kurumun taleplerine ve dilekçelere neden cevap verilmemiştir?

Milli Eğitim Müdürlüğü'nün sendikamıza cevabında ilgili yönetmeliğe atıfta bulunarak "Görevlendirmeler 1-31Mayıs'ta gerçekleştirilmektedir." diye açıklamada bulunmuştur. O halde 08/03/2022 tarihli dilekçe hangi gerekçe ile sümen altı edilmiştir?

31 Mayıs 2022 tarihinden sonra ilimizdeki proje okullarına kaç görevlendirme yapılmıştır? Bahsi geçen okulda olmayıp görevlendirme yapılan okullarda olan özellik nedir?

Yönetici eksikliği yüzünden okulda yaşanacak sıkıntılarda sorumlular kim olacaktır?

Bu engellemeleri ardında başka saikler mi bulunmaktadır?

Her seferinde çözüm odaklı olduğunu iddia edenler, çözümsüzlükte neden ısrar etmektedir?”

Öte yandan öğretmen atamasını uygun görmeyen İl Milli Eğitim Müdürlüğünün cevap dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:  “İlimiz Ardanuç ilçesi Ardanuç Anadolu İmam Hatip Lisesinde Imam Hatip Meslek Dersleri bahse konu eğitim kurumuna müdür yardımcısı olarak görevlendirilmesini konu alan ilgi yazınız incelenmiştir. Bilindiği üzere Ardanuç Anadolu İmam Hatip Lisesi proje kapsamında bulunan bir eğitim kurumu olması sebebiyle söz konusu atama/görevlendirme işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı Özel Program Ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği hükümleri kapsamında her yıl 1-31 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilmektedir. Öte yandan Bakanlığımız Personel Genel Müdürlüğünün 07.10.2021 tarihli yazısında bahse konu atama/görevlendirmeler belirtilen tarihler arasında yapılmakla birlikte eğitim öğretimin etkilenmemesi amacıyla belirtilen tarihlere kadar geçici süreyle Valiliklerce görevlendirmelerin yapılabileceği belirtilmektedir. Bu kapsamda söz konusu kişinin görevlendirme talebi Müdürlüğümüze gönderilmiş olup belirtilen mevzuat hükümleri kapsamında değerlendirmeler sonucunda bugün itibariyle Müdür Yardımcılığı görevlendirmesi uygun görülmemiştir.”

 

Hatice Diler

Gündem ArtvinGündem Artvin