YEREL
Giriş Tarihi : 06-11-2021 10:38   Güncelleme : 06-11-2021 10:38

Cumhuriyet Bayramı Kahvaltısı

Cumhuriyet Bayramı Kahvaltısı
 

 

Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar 19 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde kahvaltı verdi.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98.yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesinde Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar CHP İlçe Yönetim Kurulu, Belediye meclis üyelerine kahvaltı verdi.

 

Belediye Başkanı Nihat Acar ve eşi Sevgi Acar’ın Milli Parklar Şavşat Tavşan Tepesi Tabiat Parkı Avcı Köşkü Otel Restaurantta vermiş oldukları kahvaltıya, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar ve eşi Sevgi Acar’ın yanı sıra davetli olarak Şavşat CHP İlçe Örgütü başkanı İmran Kayaoğlu, İl Genel Meclisi üyesi İrfan Avcı, Belediye meclis üyeleri, CHP Kadın kolları ve gençlik kolları üyeleri katıldı.

Kahvaltı öncesi kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı Nihat Acar, bütün davetlilere hoş geldin diyerek Cumhuriyetin ülkemiz için önemi ve Cumhuriyetin bazı temel taşları ile oynanmanın oldukça tehlikeli olduğuna dikkat çekerek, bizler parti olarak Cumhuriyetin korunmasındaki duruş ve mücadelemizi her zaman sürdüreceğiz şeklinde ifade etti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen yemek öncesi Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar bütün katılımcılara hoş geldiniz konuşması yaparken yemek sonrası eşi Sevgi Acar ile birlikte masaları tek tek gezerek programa katılan tüm misafirlerle sohbet ettiler

 

‘Dünyaya örnek olan bir bağımsızlık mücadelesi sergiledik’

 

Başkan Acar, ülkemizin çok zor şartlar altında bağımsızlığını kazandığını ve bu mücadelenin ezilen diğer dünya devletlerine de ilham kaynağı olduğunu dile getirerek, “Bu yıl 98. yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyetimizi, daima payidar kılmak için hep birlikte gönül birliği halinde çalışmak için ve millet olarak varlığımızı sürdürmek yolunda çalışacağımıza söz verdiğimizi buradan belirtmek istiyorum. Bizler millet olarak bin yıldır Anadolu topraklarında ölüm-kalım mücadelesi veriyoruz. Dünyaya nam salan, örnek olan çok önemli devletler kurmuş olan milletimiz, bildiğiniz gibi Birinci Cihan Savaşının sonunda, o zaman kendisini dünyanın hakimi gören ve kendisi dışındaki milletleri geri kalmış olarak niteleyip onların toprak bütünlüğünü parçalamayı, onları kendi hükümleri altında yönetmeyi hak gören büyük dünya güçleri ülkemizi işgal etmek istediler. Türk Milleti Balkan Savaşlarından itibaren yüz binlerce evladını topraklara verdikten sonra, gerçekten yokluk içerisinde, imkânsızlık içerisinde büyük bir mücadeleyi başlattı. 1919‘da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bir uyanışı gerçekleştirdi. Bizim verdiğimiz mücadele sadece kendi insanımız adına verilen bir mücadele değildi. Dünyada bağımsızlık mücadelesi verme gücünü kendisinde görmeyen milletlere de örnek olmuş bir mücadele verdik. 29 Ekim 1923’de Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilanıyla, Türkiye Cumhuriyeti’ni tüm dünyaya duyurduk ve bağımsızlığımızı ilelebet sürdürmeye ant içtik. O günden bugüne Türkiye Cumhuriyeti dünyanın sömürge altındaki milletlerine de örnek gösterilecek bir bağımsızlık mücadelesi başlattı her alanda. Cumhuriyetimizin başarısı tüm dünyaya örnek olmuş bir başarıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk gerek eğitim alanında gerek sosyal alanda, gerek ekonomik alanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kimseye muhtaç kalmadan ayakları üzerinde duran bağımsız bir devlet olması için önemli sanayi hamleleri başlattı. O günden bugüne geldiğimizde bugün artık dünyanın çok önemli güçlerinden biriyiz. Ekonomisi güçlü, insanı kendisine güvenen ve çok önemli bir gençlik potansiyeline sahip bir millet var. Bugün, sahip olduğumuz genç nüfus dünyanın ve Avrupa’nın birçok ülkesinin nüfusundan çok daha fazla. Biz, eğitimli ve bilinçli bu genç nüfusumuzla geleceğe yürüyoruz” dedi.

Yapılan kahvaltı sonrası CHP Şavşat İlçe örgütü başkanı İmran Kayaoğlu da bir konuşma yaparak Cumhuriyet Bayramının ülkemiz için öneminden söz etti.

Kahvaltıyı düzenleyen Belediye Başkanı Nihat Acar’a teşekkür eden İmran Kayaoğlu, “Cumhuriyetimizin bizlere şehitlerimizin ve gazilerimizin armağanı olduğunu unutmadan daha ileriye gitmek için aynı bilinçle hareket etmemiz gerekir. Cumhuriyetin ayarları ve temel taşlarıyla kimseye oynattırmayız. Cumhuriyetimiz bu günlere geldiyse şu anda aramızda bulunamayan şehitlerimiz ve gazilerimizin ve onların ailelerinin büyük fedakarlıkları sayesinde geldi. Bu ülkenin bize tapusunu veren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetine ve ismine asla kimseye laf dokundurtmayız. Her zaman büyük şahsına minnet borcumuzu her zaman ifade ediyoruz, önünde saygıyla eğiliyoruz. Türkiye gençlik potansiyeli ile bugün dünyanın en önemli ülkelerinden biridir. CHP olarak bu bilinçle hareket ediyoruz. Kadınlarımızda gençlerimizde bu ruh ile hareket etmektedir. Bizim güçlü olmamız gerek kendi insanımız için, gerek bölgemiz için gerekse dünya barışı için lüzumlu bir durumdur. Bunun için de hep birlikte Cumhuriyetimizi ileriye taşımak için mücadele etmek hepimizin görevidir. Kurtuluş Savaşı yıllarında gösterdiğimiz, milli mücadele ruhu, birlik ve beraberlik ruhu bugün de aynen devam ediyor ve bundan mutluluk duyuyoruz.

Yapılan kahvaltı sonrası günün anısına hatıra fotoğraf çekinildi.

Şavşat Belediyesi