YEREL
Giriş Tarihi : 03-11-2022 10:26   Güncelleme : 03-11-2022 10:27

Cumhuriyet Bayramı Paneli Düzenlendi

Cumhuriyet Bayramı Paneli Düzenlendi

Artvin Çoruh Üniversitesinde Cumhuriyetin kuruluşunun 99. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” temalı panel düzenlendi.

Üniversitenin Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde Üniversite Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuri Yavuz'un oturum başkanlığında düzenlenen panele Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Hikmet Öksüz ve emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran konuşmacı olarak katıldı.

Panelin açılış konuşmasını Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin gerçekleştirdi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, kadim tarih ve kültüre sahip milletimizin millî, manevi ve sosyal değerlere önem vermekte olduğunu ve dolayısıyla vatan savunması ve bağımsızlık mücadelesini hiç bırakmadığını söyledi. Konuşmasında vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un “Sahipsiz vatanın batması haktır sen sahip çıkarsan o vatan batmayacaktır.”  veciz sözünü alıntılayan Rektör Prof. Dr. Bilgin konuşmasında özetle şu değerlendirmelere yer verdi:

“Cumhuriyet Türk milletine bırakılmış en büyük değerdir. Cumhuriyet dini ve askeri değerler üzerine kurulmuştur ve Türkiye devleti uçacaksa bu iki kanadıyla uçacaktır. Ülkemiz savunma sanayi ve teknolojide önemli gelişmeler göstermiştir.  Cumhuriyetin 99. yılında ilk yerli otomobili üretmiş olmamız ülkemiz adına önemlidir.

Orta doğu birçok medeniyetin asılardır mücadele ettiği köklü geçmişe sahiptir ve bu coğrafyada sağ kalmak zordur. Bu bağlamda ülkemiz bölgede istikrarın sağlanması ve için çaba göstermekte ve mazlum milletler için umut ışığı olmaktadır.

Cumhuriyet ülkemizin çağdaş ve demokratik bir ülke olarak varlığını sürdürmesinin güvencesidir.

Tarihimizin en önemli kazanımı ve dönüm noktası olan Cumhuriyetimizin 99. yılını kutluyor başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu mirası bizlere bırakan kahraman şehit ve gazilerimize saygıyla anıyor, şükranlarımı sunuyorum.”

Panel Başkanı Üniversite Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuri Yavuz ise “devlet ve millet” mefhumları ekseninde cumhuriyetin toplumumuzda meydana getirdiği değişimler ve çağdaş bir yönetim biçimi olarak cumhuriyetin tüm vatandaşlara sağladığı faydalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Bir lider olarak Atatürk’ü tanıyabilmek ve başarısının sırrını anlamak bakımından tarihi ve millî değerleri okumanın önemine dikkat çeken Pr. Dr. Yavuz, “Ruh işgal edilmemişse toprak işgali uzun sürmez. Bağımsızlık mücadelesinde milletimiz tüm imkânsızlıklara rağmen büyük fedakârlık yaparak makûs talihini değiştiren başarılara imza atmıştır. Bu başarıda Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün rolü önemli yer tutmaktadır. Cumhuriyetin kurulmasının ardından gerçekleştirilen Türk inkılabı yeni ve çağdaş Türk devletinin bekası ve çağdaş muasır medeniyetler seviyesine toplumun ulaştırılması bakımından önemli bir yere sahiptir.  Büyük kahraman Atatürk, “Türk milleti halk idaresi olan cumhuriyetle idare olunur.” diyerek milletin kendi kaderini kendi iradesiyle çizeceğine dikkat çekmiştir. Demokrasi ve millî iradenin en modern yansıması cumhuriyettir ve Türkiye’nin bağımsızlığı için gereklidir.”

Karadeniz Teknik Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hikmet Öksüz de "Cumhuriyet ve millî irade" temasında bir konuşma gerçekleştirdi. Cumhuriyet çizgisinde geçmişin getirdiği birikimin geleceğe taşınması ve bağımsızlığın ilelebet korunabilmesi adına atılacak adımlar hakkında değerlendirmelere yer veren Prof. Dr. Öksüz: “Böylesi bir mirası bizlere armağan eden İstiklâl Harbinin başkahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm ecdadımıza ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu coğrafya zor bir coğrafyadır. Bağımsızlığını kan ve gözyaşı dökerek kazanmıştır. Bu nedenle cumhuriyetin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. İnkılaplarla temeli atılan ve Türk toplumunun geleceğe güvenle bakmasına uygun zemin hazırlayan cumhuriyet ülkemizin sahip olduğu en önemli değerdir. Millet kendi iradesini koyarak kendi davasına sahip çıkmıştır. Cumhuriyet, bağımsızlık mücadelesi vererek hürriyet ve istiklâl yolunu açan ülkemizin tüm fertlerinin emeğin ve iradesinin sonucudur. Türk milleti demokratik cumhuriyet olgusundan hiç vazgeçmedi ve vazgeçmeyecek çünkü milli irade cumhuriyette zemin bulur ve yükselir.”

Emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran ise "Cumhuriyetin anlamı ve kazandırdıkları" temalı konuşmasında Cumhuriyetin temelleri ve Millî Mücadele Döneminin siyasi gelişmeleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Taşkıran: “Bağımsızlığımızın ve istikbalimizin perçinlenmesi olan Cumhuriyetin arka planında büyük bir mücadele vardır. Dönemin siyasi gelişmeleri ve toplumsal şartları incelendiğinde cumhuriyetin anlık bir gelişmeden ziyade 200 yıldan fazla fikrî bir zemine sahip olduğu açıktır. Cumhuriyet heterojen bir toplum yapısından homojen yapıya geçiş yapılmasına imkân tanımıştır. Cumhuriyetin en önemli kazanımı kadınlara tanınan haklardır. Bugün kadınlar sahip olduğu sosyal ve siyasi haklarını Cumhuriyet ve Atatürk sayesinde kazanmıştır.

Cumhuriyet sayesinde toplumumuzun sahip olduğu bir diğer gelişme de eğitim sisteminde gerçekleşmiştir. İstanbul merkezli bir eğitim anlayışından ülkemizin her bir köşesine yayılan ve her bir ferdine hizmet götürme ilkesine sahip eğitim anlayışına geçiş yapılmıştır. Cumhuriyetle birlikte okullar da millileştirilerek ABD ve batılı devletlerin toplumumuzda etnik çeşitliği kullanarak huzursuzluk yaratmak amacıyla açtığı okullar kapatılmıştır.

Cumhuriyet sadece millî iradenin yerine getirilmesi değil aynı zamanda milli refahın yükseltilmesi için de uygun zemin olma özelliğindedir."

Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atakan Öztürk, akademisyenler, protokolden davetliler ve öğrencilerin takip ettiği program da davetli konuşmacılara plaket ve teşekkür belgeleri, Rektör Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin ve Oturum Başkanı Prof. Dr. Nuri Yavuz tarafından takdim edildi.

Ayla ALKAN

Gündem ArtvinGündem Artvin