YEREL
Giriş Tarihi : 29-10-2022 11:09

“Cumhuriyet’imizin  99’ncu Yılı Kutlu Olsun”

“Cumhuriyet’imizin  99’ncu Yılı Kutlu Olsun”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim en büyük eserim” diye nitelendirdiği ve Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez değer olan Cumhuriyet’in 99’ncu yılı, Arhavi’de törenlerle kutlanmaya başlandı. Bu kapsamda Atatürkçü Düşünce Derneği Arhavi Şubesi Başkanı Emine Hekimoğlu, Cumhuriyetin ilanının 99’ncu yıl dönümü nedeniyle Arhavi kent meydanında bulunan Atatürk anıtına çelenk sundu.

Hekimoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedeniyle yayınladığı mesajda ise, “Cumhuriyetimiz önce kurulmuş, sonra ilan edilmiştir! “Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk 28 Ekim 1923 Akşamı Çankaya Köşkü’nde arkadaş ve kurmaylarına " Efendiler yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz." der. Ertesi gün 29 EKİM 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir.” diyerek Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun yönetim şekli olduğuna inandığı  Cumhuriyet’iilan eder. Ne sultan olur, ne padişah! Mustafa Kemal Atatürk kısa sürede hayatın her alanında Bütünsel Kalkınma yöntemi ile sanayi tesislerini kurmuş, köylüsünü efendi yaparak ayağa kaldırmış, kadınını özgürleştirmiş, bayındırlıkta, sağlıkta, eğitimde, sporda, kültür ve sanatta yaptığı atılımlarla örnek alınan bir ülke yapmıştır” dedi.

Hekimoğlu mesajında, “Bunun içindir ki; Cumhuriyet Atatürk’ün çizdiği çağdaş, uygarlık yoludur.“Özgürlüktür, insanca varlık yoludur. Ulusun kendi gücü, milletin sesidir. Cumhuriyet, özgürlüğün eşitliğin adaletin tek dayanağıdır. Türklüğün gururu, hürriyetin sonsuzluğudur. Bu nedenle, bu toprakları vatan yapan, ulus kimliğini, Türk kimliğini kazandıran ve aydınlık bir Cumhuriyet armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e çok şey borçluyuz.

Yüce Atatürk  “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” Demiş ve kurduğu Cumhuriyet’i koruma  ve yüceltme  görevini de gençliğe emanet etmiştir. Yılmadan, yorulmadan çağdaş,  aydınlık Türkiye’yi yaşatmak ve yüceltmek için Atatürk  ilkeleri doğrultusunda durmadan yürüme azmindeyiz.

 Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eserim diye nitelediği Cumhuriyet’imizin 99.Yılını kutluyor; başta  büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk , silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükran  anıyoruz. Yaşasın Cumhuriyet” ifadelerini kullandı.

Sariye TOPALOĞLU

Gündem ArtvinGündem Artvin