YEREL
Giriş Tarihi : 11-08-2021 10:40   Güncelleme : 11-08-2021 10:40

DALAHET FESTİVALİ 115’İNCİ KEZ DÜZENLENDİ

Ardanuç’un Dalahet yaylasında bu yıl 115. kez gerçekleşen Dalahet Şenlikleri ve Boğa Güreşleri Festivali 7-8 Ağustos’ta yapıldı.

DALAHET FESTİVALİ 115’İNCİ KEZ DÜZENLENDİ

Artvin'in bilinen en eski festivali olma özelliğini taşıyan Dalahet Şenlikleri ve Boğa Güreşleri Festivali’ne Ardanuç İlçe protokolü ve çevre köyler ve il içerisiyle il dışından gelen binlerce vatandaş katılım gösterdi.

Ardanuç İlçe Kaymakamlığı, Ardanuç Belediyesi ve Dalahet Festivali Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği tarafından yöredeki yayla ve boğa güreşleri geleneği yaşatmak amacıyla ilçeye bağlı bin 700 rakımlı Dalahet Yaylası'nda düzenlenen festival renkli görüntülere sahne oldu. 115 yıllık geçmişe sahip olan festivalde 6 kategoride 65 boğa güreşti. Toplam 55 bin lira para ödülünün dağıtıldığı güreşlerde baş boğa PLH Lojistik’in Sahibi Şavşat Meydancık’tan katılan Çetin Urhan’ın Uluğbey isimli boğası oldu. 1’incilik kupasını Ardanuç Belediye Başkan Vekili Turan Yüksel takdim ederken Uluğbey’in Sponsorluğunu Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar yaptı. Baş Kategorisinde 2’nci Turan Keser’in Yoldaş isimli boğası oldu.

Festival hakkında açıklamalarda bulunan Dalahet Festivali Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği Başkanı Erol Uygur, Artvin ve Türkiye'nin değişik illerinden binlerce vatandaşın festivali takip ettiğini belirterek, “Festivaller bu yörenin kadim kültürünün yaşatılması adına önemli bir yere sahip.. Festivaller sayesinde insanlarımız bir araya geliyor. Birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı buluyorlar. Bu açıdan biz bu festivallerin birlik ve beraberliğimiz için önemli olduğunu düşünüyoruz. Asırlık festivali gelecek yıllarda daha kapsamlı bir şekilde yapıp ilçenin tanıtımı noktasında değerlendirmeyi planlıyoruz. İl dışında yaşayan Artvinlileri bu festivallere davet ediyoruz" dedi.

Festival renkli görüntülere sahne olurken, boğa güreşleri festivalin en renkli etkinliğiydi. Boğaların zaman zaman sıcakla, zaman zamanda yağmurla da mücadele ettiği gözlemlenirken, vatandaşlar ne yağan yağmura nede yakan sıcağa aldırmadan iki gün süren güreşleri takip ettiler. Festivalin yapıldığı yaylaya binlerce insan akın ederken, festivalde yöresel sanatçı Handan Aksu söylediği türkü ve şarkılarla vatandaşları coşturdu.