YEREL
Giriş Tarihi : 27-04-2022 13:18   Güncelleme : 27-04-2022 13:18

“Damar’da Büyük Sorun”

“Damar’da Büyük Sorun”

Bakır Fabrikası’nın Bulunduğu Damar’da Halkı Murgul’a İndirecek Dolmuş Yok!

Mazot fiyatları dolmuşçu sektörünü fena vurdu. Birçok dolmuş esnafı aracını ya sattı, ya da çalışmadan çekildi. İnsanlar mağdur olmaya başladı. Murgul- Damar arasında dolmuş servis hizmeti veren esnaf, mazotun aşırı zamlanması neticesinde işi bıraktı. Araçlar hareket edemez hale geldi.

Damar eski Muhtarı Mehmet Arslan, konuyu sosyal medyadan gündeme taşıyan “Damarda Büyük Sorun” başlıklı bir yazı paylaşarak konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Eskiden beri Damar’dan ta Artvin Merkez’e servis varken Murgul’a çalışan serviste kalktı. Bu insanlar hanımlar neyle ulaşım sağlayacak? Bu işe Belediye ve Murgul minibüsçüler Derneği derhal el atmalı!” dedi. Değerli Dostlar, bu yazıya ilk ses veren kişiyim. Bu yazıyı Ankara’dan başkentten yazıyorum. Dolmuş esnafının kıpırdayacak hali kalmadığı için destek almadan kim olursa olsun artık bu işi yapamaz. Burada Murgul Belediyesi derhal çözüm için kolları sıvayacak. Ya bir servis koyacak, yada dolmuş esnafı ile işbirliği yaparak yakıt giderine destek vererek insanlara hizmet üretmek zorunda. Neden mi?Esasında geçmişte Damar belde iken Haydar Çavuş zamanında Damar- Murgul arasında Belediye servisi vardı.

Nurettin Durmuşoğlu döneminde Murgul Borçka arasında belediye servisi vardı. Bu servisler halka hizmet sunardı. Burada Murgul Belediyesi’nin Damar halkına ayrıca ödenemez mahiyette büyük bir borcu vardır. Murgul Belediyesi Damar sayesine her yıl kasasına yaklaşık 5 milyon TL para koyuyor hatırı sayılır bir kazanç sağlıyor. Zaten belediyeye bağlamalarının en büyük ve tek nedeni budur. Damar’ı bilerek kasten önce belediyeden düşürenler daha sonra köy tüzel kişiliğini de elinden alarak Murgul’un Mahallesi haline getirdiler. Sebebini az önce yazdım! Bu işlemleri kağıt üzerinden yapıp rantını kendilerine bağlayanlar, hizmet etme yükümlülüğünü yerine getirmek durumundadır. Yani parasını alıyorsanız bedelini de ödeyeceksiniz! Tabi eksiksiz hizmet vereceksiniz! Zaten o para madenciliğin vermiş olduğu zararın karşılığıdır! O para Damar halkınındır! Tozu, dumanı, sarsıntıyı, su kesintilerini gürültüyü, hastalıkları onlar yaşıyor. Damar, Murgul’dan 11 km uzakta. Murgul Belediyesi buraya nasıl hizmet ulaştıracak? Damar halkı bu gerçeği bildiği için belediyeye katılma referandumunda yüzde 70 hayır oyu verdiği halde, antidemokratik bir biçimde halkın iradesi hiçe sayılıp bir kararname ile belediyeye bağlandı. Yandaş medya büyük müjde diye manşetlere taşıdı! Eğer köy olarak kalsa buradaki fabrikadan alacakları para ile kendi sorunlarını çözme yetenekleri olacaktı.Kısaca; Damar’da yaşanan bu sorunun muhatabı Murgul Belediyesidir. En kısa zamanda bu sorun çözülmez ise konu ulusal basında yer bulacaktır. Çünkü her gün onlarca kamyonun Artvin’den cevher çektiği kamyonların cirit attığı yolda Damar halkına hizmet verecek tek bir servisin olmamasından doğan acilen cevap bekleyen birçok soruyu da beraberinde getirecektir!”