YEREL
Giriş Tarihi : 01-06-2021 11:05   Güncelleme : 01-06-2021 11:05

Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

DOKAP Projeleri Üzerine Değerlendirme Toplantısı Şavşat’ta Gerçekleştirildi.

Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

DOKAP İdaresi Başkanı Hakan Gültekin ve beraberindeki heyet, 26 Mayıs Çarşamba günü  Şavşat ilçesinde bir dizi temaslarda bulundu. DOKAP Başkanı Hakan Gültekin Şavşat’ta gerçekleştirilen toplantıda, DOKAP’ın çalışmaları hakkında genel bilgiler aktardı. 11 il ve 15 üniversitenin DOKAP projeleri kapsamına dahil olduğunu belirten Gültekin; Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Artvin il ve ilçelerinde yapılan projelerden örnekler sundu.

Toplantıda Artvin’de desteklenmesi istenen projeler, hangi konularda DOKAP’ın destek verebileceği ve destek noktasında kimlerin nasıl katkı sunabileceği konularında görüş alışverişinde bulunuldu. Aynı zamanda Üniversitemiz bünyesinde DOKAP’a sunulabilecek proje temaları hakkında değerlendirmeler yapıldı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Ölmez, Üniversitemizin Tıbbi-Aromatik Bitkiler alanında ihtisas üniversitesi seçilmesinin ardından bu alanda çalışmalar yürütüldüğünü, Üniversitemizin bitki üretimi ve eğitim gibi konularda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu, yerli halkın teşvik edilip desteklenmesi konusunda DOKAP ve ilgili birimlerden destek alınabileceğini dile getirdi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Melahat Özcan ise Tıbbi Aromatik Bitkiler ile ilgili toplamda 13 projenin Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına sunulduğunu, bu projelerle yerel halkın ekonomik kalkınmasına katkı sunmayı hedeflediklerini, diğer yandan da ilimize özgü bitkilerin önemini ortaya koyacak bitki etken madde ve antioksidan aktivite testleri başta olmak üzere her türlü analizleri yapabileceklerine değindi.

Toplantıda, ilde yürütülebilecek projeler konusunda DOKAP ve Üniversite paydaşlarının katılımlarıyla, bir çalıştayın yapılması gerektiği konusunda görüşler paylaşıldı. Toplantıya Şavşat Kaymakamı Onur Özaydın, İlçe Belediye Başkanı Nihat Acar, AK Parti İlçe Başkanı Cemal Aydın, DOKAP Koordinatörü Prof. Dr. Yüksel Kan ve Üniversitemiz Şavşat MYO Müdürü Öğr. Gör.  Şennan Arslan ile sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı.

Toplantının ardından Şavşat ilçesinde DOKAP kapsamında bitki yetiştirilen alanlar ve tesislerde incelemelerde bulunuldu. Şavşat Belediyesi ve Şavşat Kadın Girişimcileri Platformunun bakımını üstlendiği yöresel meyve bahçesinde yetiştirilen kekik, alıç ve kızılcık bitkileri incelendi. Program Sahara Milli Parkı gezisi ile sona erdi.