YEREL
Giriş Tarihi : 07-09-2021 11:12   Güncelleme : 07-09-2021 11:12

DEMİRKIRAN: “GENÇLERİMİZİ ÖNEMSİYORUZ”

Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran, Müdürlük olarak yaz döneminde yaptıkları projelerden bahsetti. Okulların açılmasıyla birlikte GSB Spor Okullarının da devam edeceğini ve bin 500 kişi kapasiteli spor salonu için uygun alan baktıklarını vurgulayan Demirkıran, “Amacımız, gençlerde spor bilinci oluşturmak ve yetenekli çocukları tespit edip ülkemizi uluslararası arenada en iyi şekilde temsil etmeleri için yetiştirmek” dedi.

DEMİRKIRAN: “GENÇLERİMİZİ ÖNEMSİYORUZ”

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün çocukları spora alıştırmayı hedeflendiği ‘Spor Bizim Mahallede’ projesi ile hem çocuklarda spor bilinci oluşturmayı hem de pandemi döneminde hareketsiz kalan vatandaşları çeşitli aktivitelerle hareketlendirmeyi hedeflediklerini aktaran İl Müdürü Mustafa Demirkıran, “Bu projenin yanı sıra, ilkokul birinci sınıflara jimnastik, ikinci ve üçüncü sınıflara yüzme, dördüncü sınıflara kort tenisi gibi branşlarla buluşturmak için milli eğitim ile anlaşmalı olarak çocuklarımızı spor tesislerine getirerek yetenek ölçüsünde spor branşlarına yönlendirip 4 yıl sonunda ilkokuldan mezun olan her çocuğun en az bir spor dalı ile tanışmış olmasını amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

“Amacımız Spor Bilinci Oluşturmak”

Birçok projeye ev sahipliği yaptıklarını ve gençleri önemsediklerini dile getiren Demirkıran, yaptıkları bazı çalışmaları ve bunların amaçlarını şöyle açıkladı: “Artvin’de ciddi katılımla devam eden yüzme bilmeyen kalmasın projesi ile Hopa ve Ardanuç’ta toplamda 2 adet portatif havuz bakanlık tarafından valiliğin de desteklemesiyle faaliyete geçti.  Burada temel amaç ilimizde birçok barajın yapılması nedeniyle çocuklar yüzme öğrensin köyden şehre inememiş çocuklara yüzme havuzuna götürerek spor yapma imkânı bulsunlar. Kemalpaşa’da 250 kişilik spor salonu çalışması devam ediyor yıl sonunda hayata geçecek. GSB Spor Okulları kapsamında tüm ilçelerde çeşitli branşlarda çocuklarımıza kişisel, ruhsal ve bedensel gelişimine katkı sağlamak amacıyla sportif kurslar düzenleyerek çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan uzak tutmayı ve yetenekleri doğrultusunda da spor branşlarına yönlendiriyoruz. Ayrıca, okulların açılmasıyla kış sporları devam edecek. Burada amacımız öncelikle spor bilinci oluşturmak ve yetenekli çocukları tespit edip ülkemizi uluslararası arenada en iyi şekilde temsil etmeleri için profesyonel anlamda yetiştirmek. Aynı zamanda Sporun faydaları konusunda ailelerin bilincini artırmak hem de gençlerin akademik gelişimine katkı sağlamak için ailelerle iş birliği içerisindeyiz. Gençlerimizi önemsiyoruz, tüm tesisler onların spor yapması için kovid tedbirleri kapsamında gerekli temizlik işlemleri yapılarak haftanın 7 günü hizmetlerine sunuyoruz”

“Gençlik Merkezleri Devletin Sıcak Kucağıdır”

Gençlik merkezlerinin devletin sıcak kucağı olduğunu bu yüzden de güvenilir olduğunu söyleyen Mustafa Demirkıran, “Gençlik merkezimizde ‘merkezim her yerde' projesi kapsamında alanında uzman liderlerle ihtiyacı olan yaşlılarımıza köylülere destek amaçlı çeşitli etkinlikler düzenleyerek onların yanlarında olduğumuzu gösteriyoruz. Bu merkezlerimizde sanatsal kültürel faaliyetlerimiz de devam etmekte. Bu anlamda gençlik merkezi güvenilir devletin sıcak kucağı gençlere sanatsal sportif anlamda kesintisiz hizmet veriyor. Vatandaşlar spor tesislerinde talep doğrultusunda da kapılarımız açık olacak. İstedikleri spor etkinlikleriyle rekreasyon amaçlı çalışmalar yapılacak” diye konuştu.

Spor Tesisi Müjdesi

Artvin’e bin 500 kişi kapasiteli spor salonu kazandırmak için Gençlik ve Spor Bakanlığının kendilerine yetki verdiğini ve proje temellerini atmak için uygun alan bulmaya çalıştıklarını belirten Mustafa Demirkıran, “Kütüphaneden, atıcılığa birçok sosyal alanın içinde olacağı, gençlerin kaliteli zaman geçireceği spor kompleksinin hayata geçirilmesi çalışması devam ediyor. Bu proje ile Artvin’den uluslararası arenaya girme fırsatı yakalayacağız” diyerek şimdiye kadar kazandıkları başarılardan şu ifadelerle bahsetti: “İlk defa Artvin’de Durgun Su Kano Sporunu Artvin Çoruh Üniversitesi ile başlatıp 1 yıl gibi kısa sürede Türkiye ikinciliği kazandırdık. Bunun yanı sıra Yusufeli Türkiye Olimpiyat Hazırlık Sporcularımız Akarsu yarışmasında Türkiye şampiyonu oldular. Bunun yanında, SEM’de (sporcu eğitim merkezi) güreş sporcularımız çeşitli dereceler alarak takımın alt yapısını oluşturmak için çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki günlerde 8 antrenörün ilimize atanması sağlanarak vatandaşlarımıza daha kaliteli hizmet vereceğiz. Bu yıl ilk defa ilimizde Spor Lisesi açıldı bu anlamda spor lisesinin de başarılı sporcular yetiştirmesi için katkıları olacaktır. AÇÜ ile Milli Eğitim protokol imzalayarak akademik başarının sağlanması için spor tesislerini ortak kullanacak. Kaynak üniversite gençliği ilk, orta ve lise gençliği olduğu için spor tesislerimiz ortak kullanıma açıldı. Artvin’imizde milli takımlarda uluslararası arenalarda ülkemizi ve ilimizi temsil edecek sporcular yetiştirmeyi hedefliyoruz.”

“Aileler Çocuklarını Bize Emanet Etsin”

Çocukları sportif faaliyetlere yönlendirmeleri için ailelere seslenen Demirkıran, “Vatandaşlarımıza, Artvin halkımıza çağrımız şudur çocuklarımızı gençlerimizi spor salonlarına, spor tesislerine gençlik merkezlerine getirin, herhangi bir spor branşıyla meşgul olmalarını sağlayın.  Bu çocukların psikolojik ve akademik anlamda özgüven kazanmaları için büyük katkısının olacağını göreceksiniz. Çocuklarınızı bize emanet edin kurum olarak akademik ve sportif anlamda çocuklarımızı hayata hazırlayalım. Artvin gençleri yetenekli insanları duyarlı milli ve manevi duygulara sahip çıkmayı biliyor. Bunlar doğru yönlendirilirse ülkeye akademik ve sportif alanlarda Artvin’de yaşayan çocukların büyük katkıları olacağını ümit ediyoruz” dedi.

Tokyo 2020 Başarısı

Tokyo 2020 Olimpiyatlarında Türkiye’nin başarısının tesadüf olmadığını tesisleşme çalışmalarının bir sonucu olduğunu vurgulayan Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran, olimpiyat hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: “Tokyo 2020 ekibi bugüne kadar alınmış en çok madalyaya sahip ekibimiz oldu. Sporcular ülkeyi çok iyi temsil etti. Daha fazla katılım ve madalya ile ülkemize dönebilmek için bakanlık çalışmalar başlattı. 2020 olimpiyatlarında alınan madalyaların üstüne çıkabilmek için planlı tedbirli çalışacağız. Sporcularımız, olimpiyat madalyası kazanmak, ülkemizin bayrağını dalgalandırmak için var güçleriyle çalıştılar. Bugüne kadar almış olduğumuz madalyaların üstüne çıkarak rekor kırdılar. Yine paralimpik oyunlarda sporcular rekor kırdı ve madalya aldılar. 13 madalya alarak bugüne kadar en çok madalya aldığımız olimpiyat. Boksta ve atıcılıkta ilk defa olimpiyat madalyası alındı. Bu başarının sebebi tesisleşme ile sporcuların daha iyi şekilde çalışmış olmalarıdır. Ülkemizi temsil eden tüm sporcuları tebrik edip başarılarının devamını diliyoruz.”

HATİCE DİLER