YEREL
Giriş Tarihi : 31-12-2022 10:46

Denetimler sürüyor

Denetimler sürüyor

Arhavi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereği, çiftlikten sofraya gıda zincirinin tüm aşamalarında, gıda güvenliğinin sağlanması ve tüketici sağlığının korunması amacıyla 1 Gıda Mühendisi, 1 Veteriner Hekim ve 5 Ziraat Mühendisinden oluşan kontrol görevlisi kadrosuyla düzenli olarak gıda üretim ve satış yerlerinde denetimler yapmaya devam ediyor.

Risk esasına dayalı rutin denetimlerin yanında bilinçli tüketiciler tarafından gerek İlçe Müdürlüğüne verilen şikayet dilekçeleri, gerekse Alo 174 Gıda Hattı’na yapılan şikayetler Kontrol Görevlileri tarafından en kısa sürede sonuçlandırılarak gerekli durumlarda gıda ve alkol numuneleri alınıp analiz için laboratuvara gönderiliyor.

Yapılan resmi kontrollerde uygunsuzluk tespit edildiğinde veya analiz sonucu uygun gelmeyen numunelerde idari yaptırım uygulanmaya konuluyor.

Arhavi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından son 5 yılda 4116 gıda denetimi, 126 yem bayisi denetimi, 32 Alo 174 Gıda Hattı denetimi yapıldığı 4 çay numunesi ve muhtelif gümrük kaçağı yakalanan alkol ve sigara numunelerinin analize gönderildiği belirtiliyor.

Gündem ArtvinGündem Artvin