YEREL
Giriş Tarihi : 18-05-2021 11:12   Güncelleme : 18-05-2021 11:12

Derece’den Basın Açıklaması

Artvin Sosyal Güvenlik İl Müdürü Sayın Kahraman DERECE; 2021 yılından beri her yıl tüm yurtta 16 Mayıs’ı içine alan haftanın SGK Haftası olması nedeniyle, basın açıklaması yaptı.

Derece’den Basın Açıklaması

DERECE Genel Sağlık Sigortası alanında kapsamlı yeniliklerin hayata geçirildiğini söyledi.

Genel sağlık sigortası ile kişilerin öncelikle sağlıklarının korunduğunu, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde oluşan harcamaların finansmanının yapıldığını söyleyen Derece, “Reformdan önce sosyal güvenlik kuruluşları farklı olduğu gibi sigortalılar sadece mensup oldukları sosyal güvenlik kuruluşunun verdiği sağlık hizmetlerinden yararlanabilmekteydi.  Herkesin sağlık hizmetlerine eşit şekilde erişme imkânı maalesef sağlanamamıştı. Genel sağlık sigortası ile ortaya çıkacak hastalık riskine karşı, toplumun bütün fertlerinin sağlık hizmetlerinden eşit, ulaşılabilir ve etkin bir şekilde faydalanması sağlanmıştır. 2020 yılı sonu itibariyle, sosyal güvencesi olmayanlar, aile üyeleri de dahil aylık sadece 88,29 lira prim ile Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmıştır” dedi.

“SİGORTALI ÇALIŞMANIN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKTI”

Genel Sağlık Sigortası kapsamında yürütülen hizmetlerin öneminin  küresel çapta yaşanılan COVID-19 salgını sebebiyle bir kez daha ortaya çıktığını söyleyen DERECE, “Tüm dünyayı derinden etkileyen, COVID-19 salgını sürecinde çoğu ülkede sağlık sistemleri iflas etme noktasına gelirken, sağlam temeller üzerine inşa edilen genel sağlık sigortası sistemimiz ve Devletimizin yerinde uygulamaları sayesinde ülkemiz Dünyaya örnek teşkil edecek bir başarıya imza atmıştır. Sosyal Güvenlik sistemimizin sağlam temeller üzerinde yükselmesine vesile olan diğer bir konu ise 2002 yılında %52 düzeyinde olan kayıt dışı çalışma oranının,  yapılan çalışmalarla  %30’a kadar geriletilmiş olmasıdır. Bu bağlamda, COVID-19 salgını sürecinde,  sigortalı çalışmanın önemi bir kez daha ortaya çıkmış ve kayıt dışı çalışma konusunun ulusal sağlımızı ve sosyo-ekonomik sistemimizi ne denli etkilediği görülmüştür. Bu öneme atfen, kayıt dışı ile mücadelemiz aynı kararlılıkla devam edecektir” dedi.

“SALGINA KARŞI ÖNLEMLERİMİZİ ALDIK”

Sosyo-ekonomik hayatımızı derinden etkileyen salgın karşısında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun gerekli önlemleri aldığını söyleyen DERECE “Bu süreçte, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında İl Müdürlüğümüz çalışmaları dönüşümlü ve esnek çalışma modeline geçilmiş olup,  vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması amacıyla; emekli aylığı, sağlık cihazı ödemeleri, refakat ve yol ödemeleri,  hastalık ve analık sigortası ödemeleri vb. gelir ve aylık ödemeleri,  gecikmeye meydan verilmeksizin titizlikle yerine getirilmektedir.  Artvin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğümüz salgın sonrası dönemde Hükümetimizce belirlenecek çerçevede gerekli adımları atmaya hazır durumdadır”