KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 02-01-2023 13:25   Güncelleme : 02-01-2023 13:28

Deri ile aksesuarlar yapıyorlar

Deri ile aksesuarlar yapıyorlar

Borçka Halk Eğitim Merkezinde verilen dericilik kursuna vatandaşlardan ilgi yoğun oluyor. Usta öğretici Bahar Öztürk Özçelik’in verdiği kursta kursiyerler deriden çanta, kemer, tablo ve çeşitli aksesuarlar yapıyor.

Dericilik kursuna olan ilginin arttığını belirten usta öğretici Özçelik, kursun daha çok el sanatları üzerinde durulduğunu belirterek” İlk açtığım senelerde bunun bilincinde değildi insanlar deriye biraz önyargılılardı. Daha yapılmıyordu ve bilinmiyordu. Bu sene daha rövanşta ve halk bunu bilmeye başladı. Valimiz ve kaymakamımız da bu konularda üstünde duruyorlar. Satış olarak da ilerledik özellikle geçen yıl için satış stantları verildi bize. Turistlik yerlere dağıtımı yapıldı bizden ürün talep ettiler. Her yılsonunda sergilerimiz oluyor. Yaş grubu olarak gençlerimiz çoğunlukta oluyor çalışan kesim için de akşamları kurs veriyoruz normalde bu sene olmadı ama önceki senelerde bu uygulamamız oluyordu. Bu kurs daha çok el sanatları üzerinde duruluyor çeyiz olarak değil de sanat olarak modern bir şekilde uygulanıyor. Kullanabileceği ürünleri yapıyor bizim vatandaşımız. Sanat yönünden bu tarz kurslara talep ederlerse gençler için faydalı olur. Bu ürünlerin sınırı yok, eskimiyor yaptıkları ürünleri uzun yıllar boyunca koruyabilir” dedi.

Deri işlemenin aşamalarından bahseden Özçelik, “Kesim aşamasından geçiyor daha sonra döğme işlemini yapıyoruz ve desen uyguluyoruz ardından boyama işlemini uyguluyoruz en son çerçeveletiyoruz tablolarda. Çanta yaparken daha uzun işlemlerden geçiyor. Dövme ile desen uygulanıyor desenler çıktıktan sonra kenarlarını dikim işlemi uygulanıyor” ifadelerini kullandı.

Ayla ALKAN

Gündem ArtvinGündem Artvin