YEREL
Giriş Tarihi : 08-01-2022 16:38   Güncelleme : 08-01-2022 16:38

DESTEKLER ARTARAK DEVAM EDİYOR

DESTEKLER ARTARAK DEVAM EDİYOR

“Amacımız Destek Programlarıyla Kaybı Azaltıp Yatırımları Artırarak Büyümeyi Sağlamak”

KOSGEP Artvin İl Müdürlüğü 2021 yılında işletmelere 3 milyon 790 bin lira destek programı katkı sağladı.

KOSGEP, yaş meyve ve sebze Ticareti yapan toptancılar bunlara soğuk hava deposu alanlarında destek veriyor. Koşullar oluşturan nakliyeciler 750.000 TL destekten faydalanabilecek.

KOSGEP Artvin İl Müdürü Arif Ercan, il müdürlüğü olarak 2021 yılı çalışmalarını değerlendirip uygulamada olan destekler hakkında açıklamalarda bulundu.

Yaş meyve ve sebze ile ilgili bir destek programı açıkladıklarını hatırlatan İl Müdürü Arif Ercan, “Biz 2021 sonuna doğru Kasım ayında yaş meyve ve sebze ile ilgili bir destek programı açıkladı. Bu nedir özellikle gıda da Yaşanan bu fiyat hareketlilikleri meyve ve sebzenin çok yoğun bir miktarda zayi olması ve bunun sonucunda da fiyatlarda bir artış olduğu tespit edildi buradaki kaybı engellemek adına bir destek programına çıktık. Bu destek programı ile Buradaki kaybı azaltmak hedefleniyor buradaki Hedef kitlemiz yaş meyve ve sebze Ticareti yapan toptancılar bunlara soğuk hava deposu alanlarında destek veriyoruz. Bir de ilimiz açısından baktığımızda bizim için biraz daha önemli olan nakliye yapan özellikler sahilde Hopa Arhavi ve Kemalpaşa ilçelerimizde bu işi yapan ciddi büyük nakliyecilerimiz var. Bunlarında faydalanabileceği yaş meyve ve sebze nakliyesini yapan işletmelerimiz de bu destekten faydalanacak. En fazla 10 adet kasa alımlarında yerli malı ve yeni olması şartıyla kiralamaları gerekiyor. Koşullar oluşturan nakliyecilerimize 750.000 TL destekten faydalanabilecekler” dedi.

İşletme başvurusu ve destek programlarında 2021 yılında 2020 yılına göre artış olduğuna dikkat çeken Ercan, yıl içerisin de 3 milyon 790 bin lira destek programları ile destekçilik sağladıklarını belirtti.

Ercan, “2021 yılında değerlendirecek olursak bizdeki verilerde mevcut işletme başvuru baktığımızda 2020'ye göre artış gözlemlenmektedir yine verdiğimiz destek programlarında artışlar gözlemlenmektedir bu kapsamda Biz Artvin Müdürlüğü olarak 2021 yılında işletmelerimiz de 3 milyon 790 bin lira destek programlarımız özellikle ilimizde yoğun olan destekçilik programlarımızla katkı sağlamışız.

Yine temmuz ayında bildiğiniz gibi ilimizde bir sel felaketi meydana geldi Arhavi ilçemiz başta olmak üzere Murgul ilçemizde de kısmen etkilenmeler oldu. Bu iki ilçemiz için de bir acil destek programı başlattık, kredi faiz destek programı başlattık bu kapsamda da baktığımızda ama şu ana kadar 111 tane işletmemiz bu destek programından faydalanmış Bunlar içinde baktığımızda Toplamda 18 milyon 430 bin kredi kullanılmış böyle bir kredi hacmi oluşmuş bunun karşılığında da işletmelerimiz de 6 milyon 28bin lira kredi faiz desteği ödemişiz buradaki krediler sıfır faizli. Acil destek programında Arhavi ve Murgul ilçelerimizde Kullanmış olduğumuz kredilerimizde faiz ödemeleri 36 ay vadeli ilk 1 yıl ödemesiz sonraki 24 ayda ödemelerini yapacakları bir destek programıydı. Faizin tamamını biz karşıladık bu kapsamda dediğimiz gibi 6 milyon liralık bir faiz desteği bu işletmelerimiz de sağlanmış oldu. Umarım 2022 yılında daha güzel geçer hızlı bir başlangıç yaptık işletmelerimiz açısında destek programlarımızı güncelliyoruz daha kullanışlı hale getiriyoruz işletmelerimiz için bu noktada Tabii şunu da ifade etmemiz gerekiyor son olarak bazı şeyler işletmelerimiz tek başına yapması zor oluyor. Bazen destek programlarımızda ulaşmakta zorluk çekiyorlar bu noktada Ben tekrarlamak istiyorum özellikle bir araya gelerek işbirliği kültürünü geliştirerek ortaklık kültürünü geliştirerek işletmelerimizin bir arada yapabileceği birlikte yapabileceği İşletmeleri geçmeleri gerekiyor. Kendi kendilerine rakip değil kendileri de farklı illerde ve yurtdışıyla ihracat özellikle baktığımız zaman hükümetimizin politikalarını İmalat ve ihracat odaklı bir atak yapılmak istenmektedir işletmelerimizin de buna ayak uydurmaları gerekiyor” diye konuştu.

Yurtdışı pazar desteği programlarının önemine de vurgu yapan KOSGEP Artvin İl Müdürü Arif Ercan, “Yurtdışı pazar desteği programımız var yurt dışında harcamaları ve ihracat yapabilmeleri oradaki pazarlara tanıyabilmeleri için yurtdışı pazar desteğimiz var işletmelerimiz Bundan da faydalanabilir. Devletin verdiği desteklerden daha fazla faydalı olabilmek adına kendimize biliyor yol haritası çözmemiz gerekiyor benim naçizane Önerim şu olacak bu desteklerden faydalanabilmek adına En azından ilk etapta işletmelerimiz o destek modellerine uygun bir takım yatırımları kendileri yaparak bir sonraki desteği kullanabileceği aşamaya gelirlerse deste kullanacağı aşamadan da bize bir proje yazdım dijitalleşme ile makine ve ekipmanlarının alımı Entegre edilmesi ve dijitalleştirilmesi adımında Bu desteklerden çok daha rahat faydalanabilirler kendi yapmaları gereken bazı aşamaları yaptıktan sonra geri kalan adımları biz beraber uygun ilgili destek modelleri ile beraber atabiliriz” şeklinde konuştu.

 

Hatice Diler