YEREL
Giriş Tarihi : 17-11-2021 18:21   Güncelleme : 17-11-2021 18:21

DEV PROJEDE ÇALIŞMALAR SON HIZ DEVAM EDİYOR

DEV PROJEDE ÇALIŞMALAR SON HIZ DEVAM EDİYOR

DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğünce inşa edilmekte olan Yusufeli Barajı ve HES Projesi İnşaatında çalışmalar devam ediyor.

Tünel dolu savaklar, enerji kırıcı havuz ve enerji yapıları beton ve betonarme imalatlar ile hidromekanik imalat çalışmaları sürüyor.

Yusufeli Barajının temelden yüksekliği 275 m olup, çift eğrilikli beton kemer kategorisinde Ülkemizin birinci, Dünyanın üçüncü en yüksek barajı konumunda olacak.

Tesisin kurulu gücü 558 MW olup; yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kWh/yıl’dır.

“İlçe İnşaatı Devam Ediyor”

DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğünce inşa edilmekte olan ve tamamlandığında Ülkemizin en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajının göl sahasında kalacak olan Yusufeli İlçesi Yeni Yerleşim Yeninde modern bir ilçe olarak inşa ediliyor.

TOKİ tarafından yapılmakta olan Yusufeli İlçesi Yeniden Yerleşim Üstyapı Çalışmaları 3 ayrı bölgede 10 etap halinde yürütülmektedir. Bunlardan 3 etap tamamlanmıştır. Kalan 7 etapta çalışmalar sürdürülüyor.

“İçmesuyu Arıtma Tesisi İnşaatında Çalışmalar Devam Ediyor”

DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğünce inşa edilmekte olan Yeni Yusufeli İlçesi İçmesuyu Arıtma Tesisi İnşaatında çalışmalar devam ediyor.

Yeni Yusufeli İlçesi İçmesuyu Arıtma Tesisi İnşaatı kapsamında Tekkale Deresinden regülatörle alınan hamsuyu 5.500 m³/gün kapasiteli arıtma tesisinde arıtılacak.

Bugüne kadar arıtma ile ilgili cihaz ve ekipmanların şantiye sevkiyatına başlanıldı. Arıtmayı oluşturan bütün ünitelerin temel kazıları ile tesisat galeri kazıları tamamlandı. Paket arıtma binası, gaz-klor binası, ısıtma merkezi ve temiz su deposu temel betonları döküldü. Çalışmalarda Fiziki gerçekleşme yüzde 50 seviyesinde gerçekleşti.

“Elektromekanik Teçhizat Çalışmaları Devam Ediyor”

Yusufeli Barajı ve HES Projesinde Elektromekanik teçhizat çalışmaları Santral Binası, Transformatör Bloğu ve Şalt Binasında baraj inşaatı ile koordineli olarak devam etmektedir.

Tüm ünitelere ait statorlar daimi yerlerine indirilmiş olup Ünite-3 ve Ünite 2’e ait türbin çarkları ile türbin ekipmanlarının ana montajı tamamlanarak senkron jeneratör rotorları daimi yerlerine indirildi.

Şalt Sahası kapalı şalt ekipman montajları tamamlandı.

Fiziksel gerçekleşme yüzde 90 seviyesinde gerçekleşti.

Hatice Diler