YEREL
Giriş Tarihi : 09-01-2023 10:43

DEVLET DESTEĞİYLE ARI SAHİBİ OLDU

DEVLET DESTEĞİYLE ARI SAHİBİ OLDU

Artvin Cumhuriyet Başsavcılığı suç ve suçlularla mücadele etmenin yanı sıra, hükümlüleri suçtan uzaklaştırıp topluma yeniden kazandırarak kamu güvenliğinin sağlanması amacına da hizmet ediyor. Bireyin ve toplumun korunmasını hedefleyen farklı çalışmalar yürütmekle birlikte; özellikle sivil toplum örgütleri, çalışma ve iş kurumu müdürlükleri, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ilekoordineli bir çalışma içerisinde oluyor.

Hükümlülere istihdam alanı sağlamak adına Adalet Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan ‘Eski Hükümlü Kendi İşini Kurma Projesi’ kapsamında farklı alanlarda hibe desteği ile kendi işini kuran hükümlüler bulunuyor.

Bölgenin temel geçim kaynaklarından olan arıcılık sektörüne bir yıl önce almış olduğu 53 bin liralık hibe ve 30 kovan arı ile başlayan eski hükümlü Atılgan Ertekin, 120-130 kilogram civarında bal üretimi yaparak ve aile geçimine yaklaşık 40-50 bin TL destek sağladı.

Artvin Denetimli Serbestik Müdürlüğü ve İŞKUR işbirliğinde eski hükümlü Atılgan Ertekin, cezaevinde aldığı kurslar sonrasında köyünde arıcılığa başladı.

Cezaevinde arıcılık belgesi aldığını ve cezasını tamamladıktan sonra işini kurduğunu söyleyen Ertekin, “İnfazımızı ederken o zamanlarda mahkum arkadaşlarımıza istediği eğitimi görüyordu. Bizler de arıcılık belgesini ilk orada aldık orada başladım. Denetimli serbestliğin avantajı da şu, ceza infaz kurumundan cezamızı tamamladıktan sonra denetimli serbestlik bizleri yalnız bırakmıyor. Bulunduğumuz yerin coğrafi şartlarına göre ve imkanlara göre cezaevinde almış olduğunuz kurs ve bilgilere göre sizlere iş imkanları sunuyor” dedi.

“Denetimli Serbestlik İŞKUR ile bağlantılı olarak her türlü desteğini veriyor”

Denetimli serbestliğin çeşitli iş kollarında hükümlülere destek olduğuna vurgu yapan Ertekin, sözlerine şunları ekledi: “Denetimli serbestlik burada topluma kazandırmak için iş imkanı sağlayıp iş sahibi olmamız için bir takım buna benzer çalışmaları oldu. Yalnızca arıcılık değil hayvancılık da var birçok dal var. Bunların hangisi müsaitse bulunduğunuz çevreye ve yere göre denetimli serbestlik İŞKUR ile bağlantılı olarak her türlü desteğini veriyor buradan kendilerine de teşekkür etmek istiyorum böyle bir imkanı verdikleri için.”

“İŞKUR üzerinden verilmiş olan eğitimden belgemizi aldık”

Arıcılığa başlama sürecinden bahseden Ertekin, “2021 yılında kendi işini kurma projesi adı altında İŞKUR'un düzenlemiş olduğu bir projeydi bu. Bu imkandan biz de faydalanmak istedik. Daha önce de hobi olarak uğraşıyorduk arıcılık ile. Bizim coğrafyada arıcılık için müsait bir doğamız ve coğrafyamız var neden olmasın dedik bir fırsatta bizim için değerlendirdik ve bu şekilde başladık. Bu proje çıktığı zaman İŞKUR'un 1 aylık bir eğitimi vardı, eğitime tabi tutulduk. Daha önce biz infaz kurumunda belgemiz vardı eğitimini almıştık tekrar İŞKUR'un üzerinden verilmiş olan eğitimden faydalandık ve belgemizi aldık. Sonrasında proje hazırladık projemiz bakanlıktan onaylandı. Onaydan geçtikten sonra bize vermiş oldukları bir limit vardı o limit üzerinden biz peteklerimizi aldık” diye konuştu.

“Türkiye'ye ve yurt dışına açılmak hedeflerimizin arasında”

Arıları çoğaltarak ekonomik gelirini yükselttiğini belirten Ertekin, “2021 yılında başvurduğumuz zaman 30 tane petek almıştık bu 30 tane peteği biz zamanla çoğaltmaya çabaladık. Tabii ki bal da aldık ama daha çok mevcut arımızı korumak ve çoğaltmak üzere bu işi yaptık. Ekonomik olarak tabii ki güzel bir katkısı oldu, 30 tane arıyı biz 34 tane yaptık, 4 tane arttırıma gittik. 80 ile 100 kilo arasında bal hasadımız oldu bunu satışını yaptık. Şimdilik ilk senemize rağmen güzel bir gelir elde ettik. Bu sene 80 ve 100 ile başladık seneye 200-300 neden olmasın, şartlar el verdikten sonra hava şartları müsaade ettikten sonra amacımız çıtayı daha da yükseltmek. Kendi balımızı kendi markamızı oluşturup pazarımızı oluşturmak ve Türkiye'ye ve yurt dışına açılmak hedeflerimizin arasında” ifadelerini kullandı.

Bölgedeki bitki çeşitliliğinden dolayı her türlü çiçeğin yetiştiğini ve bal kalitesine etki ettiğini aktaran Ertekin, “Bizim ormanlarda balın kalitesini arttıran her çeşit çiçek yetişiyor. Örnek olarak ilkbahar beyazın Ihlamur, kestane köy içerisinde zamanı geçince, çiçek sezonu bittiği zaman arıları biz ormanlara biraz daha yükseklere taşırız orada yaban gülü, sırasıyla bütün çiçekler açar” şeklinde konuştu.

Hatice Diler

 

Gündem ArtvinGündem Artvin