YEREL
Giriş Tarihi : 20-06-2022 11:20   Güncelleme : 20-06-2022 11:20

DİKKAT! Bilgi Obezi Olmayın

DİKKAT! Bilgi Obezi Olmayın

“Hızlı Haber Bilgi Obezi Yapıyor”

Küresel Gazeteciler Konseyi Başkanı Mehmet Ali Dim, teknolojinin gelişmesiyle birlikte geleneksel medyanın yaşadığı sorunlar hakkında değerlendirmeler yaptı.

Küresel Gazeteciler Konseyi(KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte insanlarda hızlı haber alma kültürü oluştuğuna dikkat çekti. Hızlı haber ‘Fast News’ kavramının sosyal medya gazeteciliğini doğurduğunu bununda insanları bilgi obezi yaptığını vurgulayan Dim, “Bilgi obezliği topluma önümüzdeki süreçte de çok daha fazla zarar göreceği bir ortamı hazırlıyor. Bu noktada geleneksel medyayı koruyacakbirtakım yasal düzenlemeler yapmak gerekiyor. Çünkü geleneksel medya dezenformasyonun en az olduğu mecradır” dedi.

Geleneksel medyanın sorunlarını gündemde tuttuklarını ve çözüm üretmek için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini dile getiren KGK Genel Başkanı Dim, “Küresel gazeteciler Konseyinin genel toplantısında da geleneksel medyanın konuşup gündeme getirdik. Geleneksel medyanın ciddi bir sorunu var; kâğıda basılı gazeteler geleneksel medya içerisine girdiği için dijital medya ile birlikte artık dijitalleşmenin cebimize girmesinden kaynaklanan bir sorun var. Bununla ilgili insanların da okuyucuların veya toplumun algılama biçimlerini söylemek gerekirse ‘fastnews’ dediğimiz hızlı haber alma gibi bir ihtiyaçları var. Geleneksel medyanın da bu ihtiyaca dönük haber yapması gerekiyor, insanların o talebine cevap vermesi gerekiyor” diye konuştu.

Sosyal medyada bilgi verme işini fenomen olma düşüncesiyle yapanların gazetecilik mesleğini profesyonel olarak yapanları zorladığını da belirten Dim, “Gazeteci olmayanların sosyal medya üzerinden haber verme ve bilgi verme gibihizmet adı altında kendilerini öne çıkarma, popüler olma, fenomen olma gibi düşünceleri var. Bu da profesyonel olarak bu işten ekmek kazanan ve bu işin eğitimini almış olan bizim gibi gazetecileri zorluyor. Çünkü bu defa bu insanlar bilgi kirliliği yaratıyor bu insanların topluma empoze ettiği bilgiler ya da haberler çoğu zaman yanlış çıkıyor ve dezenformasyon dediğimiz olay başlıyor. Toplum fastfood ile nasıl obez oluyorsa Fast habercilik ile insanların bilgi obez olmasına neden oluyorlar. Bilgi obezliği toplumumuzun önümüzdeki süreçte çok daha fazla zarar göreceği bir ortamı hazırlıyor. Bu noktada birtakım yasal düzenlemeler yapmak gerekiyor geleneksel medyayı koruyacak. Çünkü geleneksel medya dezenformasyonun en az olduğu mecradır. Geleneksel medya basılı gazete veya televizyon kanalları dediğimiz sektörü içerisindeki bu mecra en doğru ve en inanılır mecradır. Bir gazete 24 saatte hazırlanıyor bir aşçının mutfakta yemek hazırlaması gibi eti marine ediyor, bekletiyor, pişiriyor, gerekirse haşlıyor sebzesini hazırlıyor vesaire belli bir zaman var. Fastfood da hemen gidiyorsunuz kızarmış köfte hazır ekmek hazır arasına koyuyor 2-3 dakika içerisinde veriyor. Fast habercilikte aynen böyle oluyor o yüzden bu konudaki düzenlemelerde mutlaka geleneksel medyanın ön plana çıkarılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bilgi kirliliği ile dolu olan sosyal medya haberciliğinin popülerliğini yitireceğini ve geleneksel medyanın doğru ve güvenilir haberlerine dönüşün tekrar olacağına işaret eden Mehmet Ali Dim, “Geleneksel medyaya olan ihtiyaç hiçbir zaman bitmeyecek. Herkes diyor kapanacak gidecek. Hayır bitmeyecek belki ilgi az olacaktır Ama bitmeyecektir. Önümüzdeki süreçte geleneksel medyanın yeniden ön plana çıkacağı bir süreç başlayacaktır. İnsanların Geleneksel medya ile tekrar karşılaşacağı ve Geleneksel medya ile birlikte daha çok haber alma ve doğru haber alma ihtiyacı doğacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

HATİCE DİLER