DOĞA
Giriş Tarihi : 06-09-2022 10:21   Güncelleme : 06-09-2022 11:30

Doğa Koruma ile İlgili Mevcut Komisyonlar ve Savunuculuk

Doğa Koruma ile İlgili Mevcut Komisyonlar ve Savunuculuk

Doğa Koruma ile İlgili Mevcut Komisyonlar ve Savunuculuk

Doğa Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Erdem, Doğaya Güç Kat Ağı Projesi’nin Artvin’de düzenlenen eğitiminde “Doğa Korumayla İlgili Komisyonlar, STK Katılımı ve Karar Alma Süreçlerindeki Yeri” isimli bir sunum gerçekleştirdi.

Güçlü sivil toplum etkin doğa koruma” sloganıyla yola çıkan Doğa Araştırmaları Derneği tarafından yürütülen Doğaya Güç Kat Projesinin Karadeniz Bölgesi eğitimi, Yeşil Artvin Derneği'nin ev sahipliğinde Artvin'de düzenlendi. Yedi farklı şehirden on iki sivil toplum kuruluşu, 3-4 Eylül tarihlerinde Artvin’de bir araya geldi. “Doğa Koruma ile İlgili Mevcut Komisyonlar ve Savunuculuk” isimli eğitim programında Doğa Araştırmaları Derneği Başkanı Osman Erdem “Doğa Korumayla İlgili Komisyonlar, STK Katılımı ve Karar Alma Süreçlerindeki Yeri” isimli bir sunum gerçekleştirdi.

Erdem sunumunda çalışma alanlarının doğa koruma olduğunu belirterek, doğa koruma ile ilgili katılım mekanizmalarına STK’ların katılımının ne durumda olduğu ili ilgili bilgi verdi ve “Türkiye’nin bütün illerinde Kara Avcılığı Kanunu gereği İl Av Komisyonu kurulmak zorunda, ilçelerde ise ihtiyaç duyulması kuruluyor. Her iki komisyonda da bir sivil toplum kuruluşunun katılması öngörülmüş. Komisyona katılan STK’nın kamu kuruluları gibi oy ve söz hakkı var. Çok az sayıda katılım var, çok sayıda ilde ize sivil toplum kuruluşu olarak avcı dernekleri katılıyor.

54 mahalli sulak alan komisyonu kuruşmuş durumda; bunlardan sadece 11’ine STK temsilcisi katılıyor. Türkiye’de 25 su havzası var. Havza Yönetim Heyetlerinde ili STK’nın katılımı öngörülmüş. Tamamına katılım olması durumunda Türkiye genelinde 50 STK’nın katılması gerek. Mevcut durumda havza yönetim heyetlerine katılan STK sayısı ise 14” ifadelerini kullandı.

Sunumunda amaçlarından bahseden Erdem, “Doğaya Güç Kat Ağı vasıtasıyla bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmak ve kapasitemizi artırmak. Bulunduğumuz ildeki karar mekanizmalarında yer almak, ilimizdeki ve hayatımızdaki sulak alanların, su kaynaklarının, yaban hayatının ve yaşam alanlarının sorunlarını bilen STK’lar olarak süreçlerini etkilemek. Gerektiğinde güçlerimiz birleştirerek bölgemizdeki doğa ve çevre konularındaki problemlerin çözümünde aktif ve etki rol almak” dedi.

Program Güler Bozok tarafından yapılan “Doğa Koruma ve Milli Parkların Çalışmaları- STK işbirlikleri” başlıklı sunum ile devam etti.

Sariye TOPALOĞLU

 

AdminAdmin