YEREL
Giriş Tarihi : 18-09-2021 10:41   Güncelleme : 18-09-2021 10:44

Doğalgaz çalışmaları hız kesmeden devam ediyor

“Vatandaşlarımıza verdiğimiz sözü bu kış yerine getirebilmek için gece gündüz çalışıyoruz”

Doğalgaz çalışmaları hız kesmeden devam ediyor

AK Mercan Artvin Bölge Müdürü Akif Gümüşçıbık, ilde yürütülen doğalgaz çalışmalarının hangi aşamada olduğunu ve şu ana kadar hangi çalışmaların yapıldığından bahsetti.

“Vatandaşlarımız Türkiye'nin en ucuz doğal gazını kullanacak”

AK Mercan Doğal Gaz Şirketinin Artvin'le alakalı sürecinin iki bin on yedi yılında başladığını belirten Gümüşçıbık, “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu iki bin on yedi yılında bir ihale yaptı. Bu ihalede şirketimiz Artvin'le alakalı lisansa talip oldu. Doğal gaz dağıtım hizmetini Artvin'de yapmak üzere başvurusunu yaptı. Yapılan değerlendirmeler ve açık indirim usulüyle şirketimiz ilk ihaleyi kazandı. Şirketimizin aslında son dört ihalesi Türkiye'ye doğal gaz gelmeyen son dört ildi. Hakkari, Şırnak, Tunceli ve Artvin’di. Burada aslında coğrafya belirleyici oluyor. Yani iletim haklarının bahsettiğimiz illere gelmesi coğrafi nedenlerden dolayı zahmetli ve maliyetli yatırımlar. Bu yüzden aslında Artvin'in iki bin on yedi yılına kadar doğal gazdan faydalanamıyor olmasının tek nedeni coğrafya koşullardır. Coğrafya kaderdir dediğimiz kısım Artvin'de devreye giriyor. İki bin on yedi yılında ihale yapıldı. Şirketimizin taahhüttü, lisansı alırken sekiz yıl boyunca BOTAŞ'tan aldığımız doğal gazın üzerine hiçbir bedel koymadan vatandaşa doğal gaz arzını sağlama yönünde taahhüt ettiği için ihale şirketimize verildi. Açık indirimden kastımız buydu. İhale pazarlık usulüyle oluyor. Pazarlık usulüyle en az kâr marjı belirleyen firmaya ihale veriliyor. Bizim de kâr marjımız sıfırdı. Yani iki bin on sekizden itibaren başlandı. İki bin yirmi altı yılına kadar vatandaşlarımız Türkiye'nin en ucuz doğal gazını kullanacak. Biz bunu taahhüt ettik ve bu şekilde ihaleyi aldık” diye konuştu.

“Artvin’e ilk doğalgazı sağladık”

İki bin on sekiz yılı Nisan ayı itibariyle çalışmalara başlandığını söyleyen Gümüşçıbık, “İki bin on sekizde Salkımlı DSİ Bölge Müdürlüğünde Artvin’de ki ilk gazı yaptık. Şirketimiz iki bin on yedi yılında temmuz ayında lisansını aldı. O dönem BOTAŞ'ın Ardahan'dan yetmiş iki kilometrelik bir iletim hattı vardı. BOTAŞ, Ardahan, Şavşat Artvin güzergahında bulunan iletim hattını iki bin on sekiz yılında on Kasım'da tamamladı. Lisansımızda bir madde vardı. BOTAŞ'ın Artvin'e gazı getirdiği tarihten itibaren on sekiz ay içerisinde gaz vermekle yükümlüydük. On Kasım'da BOTAŞ kaza arzını sağlamıştı. Bu şu demek oluyordu; on sekiz aydan sonra bizim ilk meşaleyi gaz yakmamız gerekiyordu Prosedür olarak iki bin on sekiz yılında Nisan ayında çalışmalara başladık. Nisan ayından, kasım ayına kadar biz istasyonlarımızı, baskı şube istasyonlarımızı ve DSİ'nin şu anda yukarıda salkım da DSİ bölge müdürlüğünün içerisindeki hizmet binalarına doğalgaz altyapısını ulaştırdık. BOTAŞ kazancı sağladığı gün, yani on sekiz ayın başladığı birinci gün biz Artvin'e doğal gazı sağladık. İlk gazı on Kasım'da DSİ ile Salkım İl Bölge Müdürlüğü'nde kullanmaya başlandı. İki bin on dokuz yılı çalışmalarımızda ise aralık ayında bitirmeyi planlıyorduk. Orada mevsim şartlarıyla birlikte on beş gün rötarımız oldu” ifadelerine yer verdi.

Yoğun doğalgaz çalışmalaryla çok yol kat edildiğini açıklayan Gümüşçıbık, “İki bin on sekizden beri Artvin'de aktif olarak doğal gaz kullanılıyor. İki bin yirminin ocak ayında ise Çayağzı Mahallesi'ndeki ilk abonemize doğal gaz arzını sağlamış olduk. Belediyemizle birlikte gayet güzel çalışmalar sarf ettik. Pandeminin olduğu ilk dönemlerde nisan, mayıs aylarında Artvin'in en faal caddelerinde altyapı hizmetini tamamladık. Tam kısıtlamanın olduğu dönemdi. Bu da bizim için işin sevindirici tarafıydı. Vatandaşımızı mağdur etmeden ve az eziyetle en işlek caddelerin altyapısını tamamlamış olduk. Pandemi bir fırsata çevrildi diyebilirim. Burada belediye, Telekom, ÇEDAŞ ve bütün yetkililer de seferber oldu. Ekiplerimiz Ramazan ayında sahuru yaptıktan sonra çalışmalara devam ettiler. Bu şekilde yoğun bir çalışmayla bayağı bir mesafe kat ettik. Vatandaşa üç ay olarak yansıyacak süreç, bütün kurumların iş birliği içerisinde çalışmasıyla yirmi beş günlük bir süreçte tamamlandı” diye konuştu.

“Çalışmalar son hızla devam ediyor”

Vatandaşımıza verdikleri sözü bu kış yerine getirebilmek için gece gündüz çalıştıklarını ifade eden Gümüşçıbık, “İki bin on sekiz yılında DSİ bölgesi gazlandı. İki bin on dokuz yılında Çayağzı Mahallemiz gazlandı. Aktif olarak doğal gaz kullanımı yapıldı. İki bin yirmi yılında Orta Mahalle'de Şenol gıdaya kadar olan bölgede konutlarımızın doğal gaz arzı sağlandı. İki bin yirmi bir programında da yaklaşık yirmi beş kilometre de doğal gaz altyapısı inşa ediyoruz. Şu anda geldiğimiz süreçte ilk programımızda olan Orta Mahalle, Dere Mahallesi, Çarşı Mahallesi'ndeki olan çalışmalarımızın yüzde doksan dokuzu tamamlandı. Şu an üçüncü Cadde'deki çalışmalarımız kaldı. Bu sene Kasım ayının ilk haftasına kadar Yenimahalle'deki tüm konutların doğalgazını sağlamış olacağız. Şu andaki hedef programımız bu şekilde. Yenimahalle'de şu anda altyapımızın da yüzde seksen beş civarında tamamlandı. Bu hafta sonuna kadar ana yollarda ki alt yapılar tamamlanacak. Önümüzde ki hafta itibariyle binalara servis hat kutusu bağlantılarını yapmaya başlayacağız. Şu an da aktif olarak Artvin’de 3 ekibimiz çalışıyor. Vatandaşımıza verdiğimiz sözü bu kış yerine getirebilmek için gece gündüz çalışıyoruz. Kasım'ın ilk haftasında Yenimahalle'deki tüm imalatlarımızı tamamlayıp gaz arzını hazır hale getireceğiz. Eylül ayı sonu gibi de bahsettiğimiz Çarşı Mahallesi, Orta Mahalle, Dere Mahallesi bu bölgede servis kutusunu tamamlamış olduğumuz tüm konutlara da gaz arzını sağlamış olacağız. Şu anda biten imalatlarımıza gaz arzı sağlanacak. Kasım başı gibi de Allah nasip ederse Yenimahalle'de doğal gaz kullanımı başlayacak” şeklinde konuştu.