YEREL
Giriş Tarihi : 08-11-2021 10:11   Güncelleme : 08-11-2021 10:11

“Doğalgaz Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor”

“Doğalgaz Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor”

Artvin’de devam eden doğalgaz alt yapı işlemleri tüm hızıyla devam ediyor. Ortamahalle, dere Mahallesi ve Çarşı Mahallesine gaz verme işlemleri tamamlandı. Akmercan Şirketi Bölge Müdürü Akif Gümüşçıbık, “Yenimahalle ve Varan sitesine kadar olan kısımdaki altyapı çalışmamızı da bu ayın sonuna kadar tamamen bitirip 2021 yatırım programını nihayete erdirme hedefindeyiz” dedi.

Artvin’de yaklaşık 2 yıldır devam eden doğalgaz çalışmaları devam ediyor. Akmercan Bölge Müdürü Akif Gümüşçıbık, şirketin çalışmaları hakkındaki son gelişmeleri aktardı.

Yenimahalle’de çalışmaların devam ettiğini belirten Akif Gümüşçıbık, “Ortamahalle, Dere Mahalle ve Çarşı mahallesindeki bütün hatlarımıza yaklaşık 20 gün önce 12 Ekim tarihinde doğalgaz verildi ve konutlara doğalgaz hizmeti ulaştı. Yenimahalle mevkiinde devam eden çalışmamız bittiğinde de Hastane Caddesi’nden varan sitesinin olduğu noktaya kadar cadde üzerinde de bir çalışmamız olacak kalan çalışmalarımız da bunlar. Tahmini olarak da Yenimahalle ve Varan sitesine kadar olan altyapı çalışmamızı da bu ayın sonuna kadar tamamen bitirip 2021 yatırım programını nihayete erdirme hedefindeyiz. Şuan için bununla alakalı herhangi bir aksaklık görünmüyor. Burada vatandaşımızın özellikle takip ettiği daha doğrusu merak ettiği konu Çarşı Mahallesi’ne gaz verildi mi Dere Mahallesinde Yurttaş Saraç Caddesi üzerinde doğalgaz var mı sorularını da artık biz bertaraf ettiğimizi düşünüyoruz. Çünkü bu bahsettiğimiz mahallelerin tamamında aktif olarak doğalgaz kullanan kullanıcılarımız mevcut. Burada 20 gün önce yaklaşık buradaki tüm çalışmaları bitirmiştik ki biz sene başında da vatandaşımıza 15 Ekim gibi bir tarih vermiştik yatırım programımızda olan bölgelere doğalgaz akışı sağlanacak diye.  Buna ilave olarak Yenimahalle ve Hastane Caddesi’ndeki yatırımlarımız da yatırım keşif artışı şeklinde gerçekleşti normalde 2021 yatırım programımızda yoktu. Belediyemizle yapılan istişareler neticesinde program arttırılarak 2021 programına ilave edildi. Kasım ayı sonuna kadar buradaki çalışmaları da bitirmeyi hedefliyoruz. Şu an için Artvin'de yaklaşık 4 bin 500 civarında doğalgaz abonemiz var aktif gaz kullanan vatandaşımızın sayısı 3 binlere yaklaştı ve her geçen gün günlük 100-150 civarında gaz kullanıcısı vatandaşımız şebekemize ekleniyor. Bizim yapmış olduğumuz faaliyetlerden en yoğun olarak vatandaşımızı ilgilendiren tarafı iş tesisattaki gaz açılış işlemleri. Randevu takvimimizde çok sıkışıklığımız yok hâlâ bizim boş günlerimiz mevcut vatandaşlarımıza tabii şunu da belirtmek istiyoruz Artvin de bir anda kış mevsimi yaklaştı ve herkesin de çabası gayesi de bir an önce evlerinde doğalgaz kullanmak oldu. Ama Artvin’de yoğun bir talep var ve biriken bir iş yükü var. Burada bu iş yükünün Büyük bir kısmı sertifikalı iş tesisat firmalarımızda. Sertifikalı iş tesisat firmalarımız da sabah sekiz, akşam yedi saatlerine kadar doğalgaz açılış yapıyor. Siz de takdir edersiniz ki bugün sayacını almış, sözleşmesini yapmış, firması randevu talep eden vatandaşın doğalgaz açılış işlemleri hemen yarın olmuyor bu süre şuanda 2-3 iş günü zarfında ilerliyor. Mevcut en sıkışık dönemimizi yaşıyoruz projeleri onaylanan vatandaşlarımız iş tesisat firmaları randevu talep ettiğinde 2 ya da 3 gün içerisinde doğalgaz açılış işlemlerini tamamlıyoruz. O gün gelen talep sayısına bağlı olarak dönem dönem ertesi gün de açılabiliyor. Aktif olarak sahada 3 ekibimiz gaz açılış işlemleriyle ilgileniyor. Bu da günde yaklaşık 100’ün üzerinde tesisatı açıyoruz anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

“Doğalgaz ihbar hattı: 187”

Doğalgazın mutfak tüplerine göre oldukça güvenli olduğunu dile getiren Gümüşçıbık, olası doğalgaz kokusu hissedildiğinde vatandaşların 187 numarasını aramaları konusunda uyararak “Biz geliyoruz doğalgaz tesisatını kontrolünü yapıyoruz projeye uygun yapılmış mı yapılmamış mı bunu teyit ettikten sonra binadan ayrılmadan vatandaşlarımıza teknik ve güvenlik anlamında gerekli bilgilendirmeler yapıyoruz. Vatandaşlarımızdan ricamız oradaki arkadaşlarımızın kendi güvenlikleri için söylemiş oldukları şeye harfiyen dikkat etmeleri. Bunlarda nedir öncelikle cam menfezin açılması yapılan tesisatlar da cam balkon varsa cam balkonda ve mutfakta cam balkonu yoksa mutfakta menfezi istiyoruz. Bu menfezler doğalgaz arz güvenliği için en önemli husus. Doğalgaz havada hafif bir gaz ve bu açılan menfezlerden doğalgaz kendini tahliye ediyor zaten. Vatandaşlarımızın bilinçsizce yapmış olduğu belki kış döneminde ufakta olsa soğuk ya da rüzgâr geliyor olabilir bundan rahatsız olarak o menfezleri kapatma yoluna gidiyorlar. Allah göstermesin medyada yılda bir iki defa duydunuz doğalgaz patlaması kaynaklı maddi hasar ya da can kaybı sonuçlu kazalar olabiliyor. Bunun nedeni oradaki menfezlerin kapatılmış olması. Bizim vatandaşlardan öncelikli istirhamımız bu menfezlere kesinlikle dikkat etmeleri ve açılan menfezleri kapatmamaları. Bunun haricinde evin içerisinde sokakta ya da bina boşluğunda doğalgaz kokusu hissedildiğinde de 187 acil ihbar hattımızı aramaları önem arz ediyor. 187 acil ihbar hattı arandığında 7/24 görev başında olan görevli arkadaşlarımız 15 dakika içerisinde ihbar verilen bölgeye gidiyor ve kontrolünü sağlıyorlar. Vatandaşımızın yapacağı ilk şey doğal gaz kokusunu hissettiğinde 187 acil ihbar hattını aramak. Vatandaşın bulunduğu mahalle göre zaten gerekli teknik yönlendirme yapıyoruz; sokak içerisinde koku hissettiyse ona göre yönlendirme yapıyor. Binanın ana girişinde koku hissettiyse ona göre, binanın içinde koku hissettiyse mutfak tarafında ise ona göre giriş tarafında ise ona göre gerekli yönlendirme yapılarak vatandaşa bilgi veriliyor. 15 dakika içerisinde de teknik ekibimiz olay yerine ulaşıyor ve oradaki varsa bir problem onun çözümü ya da doğalgazın veya vananın kapatılması gerekiyorsa o şekilde önlemleri alıyoruz. Burada vatandaşımızdan ricamız doğalgaz kokusu hissettiklerinde 187 acil ihbar hatlarını arayarak oradaki teknik arkadaşımızın yönlendirmesiyle de bu doğalgazla oluşacak Zarar ziyan önüne geçilmiş olacaktır. Şunu da eklemek istiyorum doğalgaz kullanılan tüp gazdan çok çok daha zararsız bir enerji türü. Vatandaşlarımızı içi müsterih olsun yapılan tesisatlara dışarıda bir herhangi bir müdahale olmadığı sürece ve menfezler kapatılmadığı sürece de doğalgazın oluşturabileceği herhangi bir zararı ziyanı şu an için ön görmüyoruz” şeklinde konuştu.

HATİCE DİLER