YEREL
Giriş Tarihi : 16-12-2021 17:46   Güncelleme : 16-12-2021 17:46

DOĞALGAZ KULLANANLAR DİKKAT!

DOĞALGAZ KULLANANLAR DİKKAT!

Artvin Halkı yıllardır beklediği doğalgaza sonunda kavuşmuş ve birçok bölgede ki vatandaşlar doğalgaz kullanmaya başladı. Şehir merkezinde Doğalgaz çalışmaları son hızıyla devam ederken bir taraftan da çalışmaların tamamlandığı yerlerde doğalgaz kullanılmaya başlandı.

Her anlamda vatandaşa artılar sağlayan doğalgaz kullanımı beraberinde azda olsa risklerde getiriyor. Düşük oranda da olsa doğalgaz kullanımından kaynaklı can ve mal kayıplarına neden olabilecek kazaların önüne geçilmek için yetkililer, can ve mal güvenliğini tehlikeye atmadan, daha emniyetli kullanması için aboneleri uyarıp bilgilendiriyor.

Doğalgazın yanması için gerekli havayı temin eden ventilasyon aletinin üzerinin kağıt ve benzeri şeylerle kapatılmasının ölümcül bir hata olduğunu belirten yetkililer vatandaşların aksi durumlarda 187 numarasını aramaları konusunda uyarıyor.

Yetkililer doğalgaz abonelerinin güvenliği açısından alınması gereken önlemler şöyle sıralıyor:

- Bina ve apartmanlarda kalorifer kazanı yakıt dönüşüm projesinin ve tesisatın sertifikalı ve TSE belgeli olmasına dikkat ediniz. Sertifikalı kazancı ustası ve teknisyen bulundurunuz. Her yıl kalorifer kazanınız ile brülörünün yıllık periyodik bakımını ve baca gazı emisyon ölçümlerini ilgili servise yaptırınız,

- Bina ve apartmanlarda kalorifer kazanınızın doğalgaz dönüşüm ve tesisatını "İç Tesisat ve Servis Hatları" sertifikası almış firmalara yaptırınız, - Kuruluşumuzdan onaylı doğalgaz projesi ve test muayene raporu olmadan kalorifer tesisatı ve doğalgaz cihazlarınızı çalıştırmayınız,

- Bina ve apartmanınıza yeni alacağınız kalorifer kazanlarınızda, meskenlerinize takılacak kombi ve şofbenlerde mutlaka TSE, CE sertifikası işaretinin bulunmasına dikkat ediniz.

- Doğalgaz cihaz seçiminde, (soba, kombi, şofben, kat kaloriferi vb) bacalı cihaz seçmeyi düşünüyorsanız, cihaz alım kararından önce bacanızı sertifika alan mücavir kontrol denetim firmalarına mutlaka test ettiriniz ve olumlu baca raporu alınız.

- Cihazınızın doğalgazı yakması için gerekli havayı temin eden ventilasyon cihazını can ve mal güvenliğiniz için kesinlikle kapatmayınız. Konutlarda en sık karşılaşılan durum, soğuk gelmemesi için ventilasyon cihazının kağıtla ve benzeri bir şekilde kapatılmasıdır. Bacalı bağlantılarda kombinin havalandırılması için kullanılan ventilasyon cihazının kapatılması ölümcül bir hatadır. Çünkü kombi, bulunduğu ortamdan oksijen alarak yanmakta ve kapattığınız takdirde dışarıdan oksijen gelmemektedir. Ventilasyonlarınkağıt veya örtülerle kapalı olması, Fleks boruların yırtık olması zehirlenmelere neden olmaktadır.

- Kombi veya şofben takılı bacaya kesinlikle aspiratör bağlatmayınız.

- Bacalı kombi ve şofbeninizde "Baca sensörü" yoksa servise mutlaka taktırınız.

- Konutunuzda/binanızda doğalgaz, baca veya baca gazı kokusu hissettiğinizde; baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve bunlara benzer anormal durumlarla karşılaştığınızda; doğalgazlı cihazlarınızı kapatarak, ortamı acilen havalandırınız. Size 24 saat hizmet veren 187 No’lu Acil Arıza servisini arayınız.

Evinizde ağır bir gaz kokusu alırsanız;

- Bütün doğalgaz cihazlarını ve vanalarını kapatın,

- Kapı ve pencereleri açarak, havalandırmayı sağlayın,

- Ana vanayı kapatın,

- Elektrik düğmelerine dokunmayın, ekipmanlarını açıp kapatmayın. Fişten çekmeyin,

- Sigara içmeyin. Çakmak, kibrit ve ateş yakmayın.

- Komşunuzdan veya en yakın bir yerden doğalgaz acil hattını (187 No’lu telefon) arayın. Ulaşamama durumunda itfaiyeyi (110 No’lu telefon) arayın.

- Kapı zilini kullanmayın ve kullandırmayın.

- Kıvılcım çıkabileceği için telefonunuzu kullanmayın.

- Gaz kokusu olan mekanı derhal boşaltın.

- Koku bodrumdan geliyorsa bodruma girmeyin.

- Arızayı kendiniz gidermeye çalışmayın.

Apartman boşluğunda gaz kokusu alırsanız;

- Ortamı havalandırmak için binaya giriş kapısı ile aydınlığa açılan tüm pencereleri açın.

- Bina girişindeki ana doğalgaz giriş vanasını kapatın.

- Elektrik düğmeleri ve kapı zillerini kullanmayın.

- Asansör vb. cihazları çalıştırmayın.

- Apartman yöneticisine haber verin.

HATİCE DİLER