YEREL
Giriş Tarihi : 09-08-2021 10:43   Güncelleme : 09-08-2021 10:43

Doğalgazın gelmesiyle kömür sektörü etkilendi

Kömür satışı yapan esnaf Rahmi Koç, Artvin’de doğalgazın yaygınlaşması ile kömür satışlarında yüzde elli azalma olduğunu belirtti.

Doğalgazın gelmesiyle kömür sektörü etkilendi

Karaelmas kömürcülüğün sahibi Rahmi Koç her gün artış gösteren kömür fiyatından ve Artvin’e doğalgazın gelmesiyle kömür sektörünün nasıl etkilendiğinden bahsetti.

“Mesleği bırakmak durumunda kalabilirler”

20 yıldır Artvin’de kömürcülük yapan Rahmi Koç, sitelerin yüzde kırkının doğalgaz aldığını dolayısıyla doğalgazın Artvin’e gelmesiyle bu yıl satışların yüzde elli azalacağını bir daha ki seneye ise tamamen etkileneceğini ifade etti. Bu durumda kömürcülük sektörünün zorda kaldığını belirten Koç, “Bu yüzden bazı iş arkadaşlarım bu mesleği bırakmak durumunda kalabilir. Artvin’de beş tane kömürcü esnafı var Artvin’e yetebiliyoruz. İl merkezinin kapasitesini hesaplarsak 10 bin ton kömür satıyoruz. Bazıları Hopa’dan tedarik ediyor. Borçka ve Arhavi’den alanlarda var. Mesleğimiz sezonluk bir iş ama ben emekliyim senede 2-3 ay beni çok etkilemiyor. Diğer kömürcü arkadaşlar ek iş yapmak durumunda kalıyorlar. Un, yem satanlar oluyor. Kömür sezonu eskiden Temmuz, Ağustos’ta başlardı şimdi daha erken yani Mayıs ve haziran aylarında başlıyor. Türkiye’de kömürün kalorisi 4-5 bini geçmiyor. Fakat bu sayı yurtdışında 8 bin olduğu için yurtdışından dolarla ithal alıyoruz. Kömür eskiden yaz, kış yüz dolar olurdu ve sadece kur farkı olurdu. Şimdi kömüre de dolar olarak zam geliyor” diye konuştu.

“Fiyatlar fazlasıyla arttı”

Bu sene kömür stoğu yapamadığından bahseden Koç, kömürün kendisine Sibirya’dan geldiğini her yıl bu mevsimde mutlaka kömür geldiğini ama bu sene bir tutukluk yaşadığını belirterek, Rusya ile devlet arasında ne olduğunu bilmediğini belki de pandeminin etkilediğini söyledi. Bir ay önce kömürün elli dolar olduğunu ifade eden Koç, şu an yurtdışından yüz dolara aldığından bahsederek fiyatların yüzde otuz arttığını belirtti. Geçen sene bin beş yüz lira olan kömür bu sene yüzde elli artış göstererek iki bin iki yüz lira oldu. Doğalgaz şu anda kömürden daha uygun bir fiyatta. Doğalgazı destekliyorum. Hava kirliliğine de engel olacaktır. Bir kömür satıcısı olarak bende evime doğalgaz yaptırmayı düşünüyorum. Doğalgaz ayda bin lira bile yaksa yine kardır. Kömürün ucuzlamasını beklerken her gün artmaya devam ediyor. Korzuldan Gök Ormana kadar birçok site doğalgazı aldı. Valiliğin oraya kadar da çıkacağı söyleniyor. Böylelikle bu yıl yüzde otuz gibi bir sayı tamamlandı. İskebe’ye de verilirse sadece Balcıoğlu ve Hastane tarafı kalıyor. Bizde o taraflara satarız fakat bu miktar 5-6 kömürcüyü kurutmaz. Ayrıca analiz yapılmadan piyasa kömür girmiyor. Belki nadiren olabilir o da genellikle yakalanıyor.” dedi.

“Vatandaşlar bir an önce kömür almalı”

Artvin’de esnaf olmaktan bahseden Koç, Artvin’in küçük bir il olduğunu sürekli tanıdık insanlar olduğu için herkesin özel hizmet isteyebileceğini, esnaflarının gelip geçici müşterisi olmadığını ifade etti. Koç, “İlin sabit müşterisi vardır. Bazen veresiye almak isteyen müşteri olur yok diyemezsiniz. Bu yüzden esnaflık küçük bir ilde zordur. Pandemi sürecinde fazlasıyla etkilendik. Yardımlara gelince hiçbir kategoride yokuz. Kömürün bir torbası 52 lira. Bir torba sobalı bir eve 3 gün yetiyor. Biz kömürü 80-100 lira karla satıyoruz ama vatandaşa yine de çok geliyor tabi. Bazı müşteriler hala bir şey ikram et diyor 2 bin liralık malda yüz lira kazanıyorum diyemiyorum. Her şeyin fiyatı arttığı gibi kömüründe fiyatı çok fazla arttı. Her şeyde zam olmasına rağmen maaşlar artmadığı için halk dolayısıyla şikayetçi bir halde. Vatandaşın maaşı 3 bin lira kömürü tutuyor 4 bin lira. Gerçekten zor bir durum. Taksitli kömür satışımız var. Kartlara göre taksit sayısı değişiyor. İki yüz çeşit kömür satıyoruz. En kaliteli kömür birinci sınıf ve yıkanmış kömür oluyor. Dükkânımızda bulunun kömürlerin hepsi yıkanmış kömürdür. Borçka ve Hopa arasında kömür istasyonları var. Kömürler Hopa’ya gemilerle geliyor. Gemiden ithalatçı firmalar ebatlarına göre ayırıp torbalıyor. Bizde onlardan alıyoruz. Vatandaşlara çağrım, kömürün fiyatı günden güne arttığı için kömürü bir an önce almaları gereklidir. Kömüre bir ayda 60-70 dolar zam geliyor. Doların düşük seviyelerindeyken almalarında fayda var” ifadelerine yer verdi.