YEREL
Giriş Tarihi : 01-04-2021 10:27   Güncelleme : 01-04-2021 10:40

Düğünler olacak mı olmayacak mı?

Korona virüsü salgınına yönelik normalleşme sürecinde düğün salonlarının açılacağı tarih için henüz resmi bir genelge yayımlanmaması ilimiz fotoğrafçılarının da işlerini büyük bir ölçüde etkilemiş durumda.

Düğünler olacak mı olmayacak mı?

Fotoğrafçılık atölyesini kurarak insanların en özel anını fotoğraf çeken Hasan Avcı pandemi sürecinde yaşadığı ekonomik sıkıntıları açıklayarak düğün sezonu için herhangi bir netlik olmaması nedeniyle çiftlerin bu sebeple fotoğraf çekimi için randevu alamadıklarını bu durumunun da fotoğrafçıların işlerini olumsuz bir şekilde etkilediğini açıkladı . Her sektör çalışanı gibi pandemi nedeniyle işlerinin durma noktasında olduğunu düğün sezonu için henüz kesin bir kararın olmaması nedeniyle işlerinin muallakta olduğunu belirten Avcı, pandemi sürecinde yaşadığı sıkıntıları anlattı.

Fotoğrafçı Hasan Avcı yaptığı açıklamada; “Geçen yıl işlerimiz yarı yarıya düştü.  Bu sezon bizi götüremedi yani. Esnaflara verilen kredi desteğinden ben de yararlandım ancak  kredi üstüne kredilerimiz eklendi. Yine işler bu sezonda da açılmadı. Açılıp açılmaması konusunda da muallaktayız.  Ne olacağınız  tam olarak biz de bilmiyoruz.  Yeni sezon için randevularımız var.  Ancak insanlar da bir kararsızlık içerisinde.  Bilmiyor ki  İnsanlar  düğünlerini yapmak istiyor eskiden olduğu gibi.  Düğünler eskiden olduğu gibi olmadığı için biz de dış çekime ağırlık vereceklerini düşünüyorduk çiftlerin ama öyle de olmadı.  Tamamen insanlar kaçmaya başladı. Bazıları ise tamamen dış çekimimiz güzel olsun istiyorlar. Bazıları  fiyattan kaçmıyor ve ful paketi alıyor.  Biz  düğünler olmayınca fotoğrafa ağırlık olur talep olur diye düşünüyorduk ama öyle olmadı yani.

Bizler pandemi sürecinde yaptığımız dış çekimlerde Artvin’in her yerinde dış çekimler gerçekleştirdik.  Kafkasör başta olmak üzere, Karagöllerimizde,  sahil kesiminde, yaylalarda çekimler yaptık.

İl dışından da müşterilerimiz oluyor. Rize, Bursa, Erzincan, İzmir’den gelenler oluyor. Çeşitli illerden geliyorlar çekim için.  Geçen yılla fiyatlarımız aynı değil çünkü albüm firmaları üç kez zam yaptı albümlere bu nedenle biz de zam yapmak zorunda kaldık.  500 TL gibi bir artışımız söz konusu oldu. 

Sosyal medya işlerimize büyük katkı sağlıyor. İşlerimizin yüzde 70’i sosyal medya üzerinden oluyor.  Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmaya çalışıyoruz.  Özellikle yaz dönemlerin de üç saatte bir  paylaşım yapıyoruz. Sosyal medya bizim işimizin vaz geçilmez bir aracı. Daha fazla takipçiye bu vesile ile de müşterilerimize bu mecradan ulaşıyoruz. Onlarda bizlerle kolaylıkla iletişime geçiyorlar.

Özellikle biz fotoğrafçıların Artvin’in tanıtımda büyük bir payı var. Sosyal medyadan ilimizi yaptığımız çekimlerle tanıtmışta oluyoruz.  Karagöl’e gidiyoruz ancak drone kullanamıyoruz. İzin verilmiyor. Bizler için sıkıntı olmaya başladı. Herkesin yani bu işi yapanların dronesi var ancak işlerinde kullanamıyorlar.  Biz bu işin ticaretini yapıyoruz ve bu konudan muzdaripiz. Ehliyetimiz de var ancak bizim çekim yapabilmemiz için izin almamız gerekiyor.  İzin süreci de uzun ve  bizim aniden çekim için randevumuz çıkıyor bir sonraki güne ama  ben gerekli yere gidip izin alacağım ve  bu konuda valiliğin bize yardımcı olması gerekiyor. Bu konuda sesimizi duyarlarsa çok memnun olacağız.  Bizler bu sefer de korsan olarak çekim yapıyoruz insanın olmadığı yaylalarda çekim yapıyoruz. Bir Karagöl’de çekim yapamıyoruz bu kez de bu yerlerin de tanıtımını yapamamış oluyoruz.   Bizlerin işi aksamış oluyor” şeklinde konuştu.

Buket ÇELİK ATUN