YEREL
Giriş Tarihi : 30-07-2021 10:13   Güncelleme : 30-07-2021 10:13

“Dünün Güneşi İle Bugünün Çamaşırı Kurutulmaz”

HAKLARI ÖDENMEZLERİN HAKLARINI ÖDEME VAKTİ

“Dünün Güneşi İle Bugünün Çamaşırı Kurutulmaz”

Artvin Sağlık-Sen Şube Başkanı Fehmi Er, 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin öncesinde sağlık çalışanlarının sorunlarına dikkat çekmek,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sundukları Toplu Sözleşme taleplerini anlatmak için basın toplantısı düzenledi. Er, 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17 zam talepleri olduğunu belirtti.

Pazartesi günü gerçekleştirilecek olan toplu sözleşme görüşmelerinde 1 milyonu sağlık ve sosyal hizmet çalışanı olmak üzere, 3 milyon kamu çalışanı ve 2 milyon kamu emeklisinin gözü ve kulağının bu görüşmede olduğunu belirten Sağlık-Sen Şube Başkanı Fehmi Er, "Şu da bir gerçek ki bedel ödeyenlerin, can kurtarmak için can verenlerin, gecesini gündüzüne katanların, yıllardan beri mali, özlük ve sosyal hakları noktasında hep görmezden gelinen sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının gözü  kulağı çok daha yüksek bir şekilde bu masada olacak. Sağlık-Sen olarak, onlardan almış olduğumuz güçle, yetkili sendika olarak masadaki yerimizi alarak, sorunların çözümü, haklı taleplerin kabul görmesi için tüm gücümüzle mücadele edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Sisteme Can Veren Fedakâr Çalışanlardır.

Sağlık çalışanlarının yıllardır çözüm bekleyen, pandemi süreciyle de adeta bellerini büken pek çok sorununu, bu çerçevede değerlendirmek gerektiğini vurgulayan Er,  pandemi sürecinde herkesin farkına vardığı güçlü sağlık sistemini, çalışanlarının kangren hale gelen sorunlarıyla yarınlara taşımanın mümkün olmadığının altını çizerek “şu gerçeği başta siyasi irade olmak üzere herkesin kabul etmesi gerekir; kurumları, sistemleri ayakta tutan ne modern binalardır ne de teknolojik donanımlardır. Kurumlara, sistemlere vatandaşa hizmet noktasında can veren fedakâr çalışanlardır.  O halde bu çalışanların sorunlarının tez elden çözülmesi gerekir. Haklı talep ve beklentilerinin acilen karşılanması gerekir. Öbür türlü fedakârlığın, adanmışlığın, kahramanlığın bir yere kadar olduğu unutulmamalıdır” şeklinde konuştu.

Vakit Hak Ödeme Vakti

Sağlık çalışanlarının can kurtarmak için can verdiklerini anlatan Sağlık-Sen  Başkanı,” o halde vakit, son iki yıldır hemen herkesin “hakları ödenmez” dedikleri sağlık çalışanlarına haklarını ödeme vakti, artık sorunlarını kökten çözme vakti  toplu sözleşme masasını, çözümün parçasına dönüştürme vakti” diyerek  “sağlık çalışanlarının hakkını teslim etmek, mali-özlük ve sosyal haklarındaki sorunları ortadan kaldırmak için daha fazla beklemeye de gerek yok. Salgın tehlikesi ortadan kalkmış değil sağlık çalışanlarının yüklerini hafifletmek, yüzlerini güldürmek kamu idaresinin sorumluluğundadır.  Hep söylüyoruz, asıl olan; çalışanın, emek verenin, alın teri akıtanın yani sağlık çalışanının memnuniyetidir gerisi sonuçtur. Çalışan memnunsa, huzur ve refah endişesi taşımıyorsa, ücret adaletsizliği yaşamıyorsa, iş güvencesi tamsa, ağır iş yükü altında ezilmiyorsa, aile bütünlüğü koruma altındaysa hem verilen hizmet çok daha sağlıklı olur hem de hizmet alanlar yani hastalar memnun olur” dedi.

“Sağlık Çalışanları Alkışa Doydu”

Sağlık çalışanlarının takdire, teşekküre değil icraata ihtiyaçlarının olduğunun altını çizerek Memur-Sen’in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunduğu 81 maddelik tekliflerle ortaya koyduklarını anlattı.  Teklifte; 2022 yılı için yüzde 21, 2023 yılı için yüzde 17 zam. 2022’de yüzde 3,  2023’de yüzde 3 refah payı, 600 TL seyyanen zam, emeklilerde olduğu gibi bayram ikramiyesi , 3 ayda bir 134 TL olarak ödenen Toplu Sözleşme ikramiyesinin 2022’de 450 TL, 2023’te 540 TL olarak ödenmesi, 3600 ek gösterge vaadi bir an önce hayata geçirilmeli gibi maddeler bulunuyor.

“Masada Mücadelemiz Devam Edecek”

Fehmi Er, “Sağlık-Sen olarak tüm maddelerin kabul görmesi için masada mücadelemize devam edeceğiz” dedi. Nöbet ücretleri, 3 yılını dolduranlar kadroya alımı, Ebelere de hemşireler gibi aile danışmanı ve işyeri hemşiresi olabilme hakkı verilmesi gibi önemli maddelerin bulunduğu teklifin bazı maddeleri şunlar:

“Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ek ödemeleri en az  yüzde 40 oranında artırılmalı ya da özel hizmet tazminatları 40 puan artırılmalı

Nöbet ücretleri en az %50 oranında arttırılmalı!

4/b süresiz sözleşmeli personeller ilevekil ebe/hemşireler ve kamu görevlisi olmayan aile sağlığı çalışanları 3+1 statüsüne geçirilmeli.

3 yılını dolduranlar kadroya alınmalı!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda çalışanların, sosyal hizmet tazminatının kapsamı genişletilerek oranı 50 puana çıkarılmalı!

Genel İdari ve Yardımcı Hizmetler sınıfı için döner sermaye tavan oranları yüzde 20 arttırılmalı!

Sabit ek ödemeler gelir vergisinden muaf tutulmalı!

Gelir vergisi yüzde 15’i aşmamalı.

Tüm sağlık çalışanlarına 2022 yılı için 500 TL, 2023 yılı için 650 TL giyecek yardımı verilmeli!

Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavları düzenli olarak yapılmalı!

Yardımcı Hizmetler Sınıfı kaldırılmalı, mevcut personel genel idari hizmetler sınıfına aktarılmalı.

Sağlık çalışanları kamu sosyal tesislerinden ve toplu ulaşımdan yüzde 50 indirimli yararlanmalı!

İdari izin günlerindeki çalışmaları karşılığında sağlık çalışanlarına nöbet ücreti verilmeli…

İcap nöbet ücretleri ödenmeli!

Üniversite hastanesi çalışanlarına mazeret tayini (eş durumu, sağlık can güvenliği) ve becayiş hakkı verilmeli!

Geçici görev yolluk ücretleri artırılmalı.

Adli Tıp Kurumu çalışanları için adalet hizmetleri tazminatı ödenmeli!

Ebelere de hemşireler gibi aile danışmanı ve işyeri hemşiresi olabilme hakkı verilmeli.

657 sayılı devlet memurları kanununda yer alan yardımcı sağlık hizmetleri kavramından “yardımcı” ibaresi çıkartılmalı.”