YEREL
Giriş Tarihi : 31-08-2021 11:51   Güncelleme : 31-08-2021 11:54

“DÜNYAYA TARLA GÖZÜYLE BAKMALIYIZ”

Artvinli TV’de yayınlanan Recep Gül’ün sunuculuğunu yaptığı İslam’da Dini Öğretiler programının bu haftaki konuğu Artvin İl Müftü Vekili Recep Şahan oldu. İbadet bilinci hakkında konuşan Müftü Vekili Recep Şahan, ibadet nedir, ibadetin sınırları nelerdir, hangi davranışlar ibadete girer gibi sorulara cevap verdi.

“DÜNYAYA TARLA GÖZÜYLE BAKMALIYIZ”

İbadetin kelime kökeninden bahseden Recep Şahan, 4 ibadet türü olduğunu belirterek, “İbadet sözlükte boyun eğme, alçak gönüllülük, itaat, kulluk, tapınma gibi anlamlara gelmektedir. Arapçada abit kökünden gelmektedir. Allah'a karşı kulluk vazifelerimiz anlaşılır kabaca. Bu manada Allah'ın bize yüklediği vazifeler, yasakladığı şeyler Allah rızası için her bu kavram içine girer. Yani Allah için yapılan Allah'ın rızasına uygun olan Allah'ın hoşuna giden, kulun sergilediği her davranış genel anlamda ibadet olmuş oluyor. Bir de Allah'ın yasaklarından sakınmak da sırf onun için ibadet kapsamı içine girer. İbadetlerin özü namaz önce aklımıza geliyor bu manada uygulamayı itibariyle ibadetler ilmihal kitaplarımıza bakarsak kabaca 3 türlü ibadetten bahsedilir bazı kitaplarımızda da 4 tür ibadetten bahsedilir. Birincisi kalbi ibadetler kalbimizin Allah'ı zikretmesi niyetlerimiz tefekkürlerimiz, takva, ihlas. İkincisi beden ile yaptığımız ibadetlerimiz namaz buna örnektir. Üçüncüsü mal ile yaptığımız ibadetlerimiz malımızla paramızla yaptığımız ibadetlerimizdir; sadakadır, zekâttır, İslam’da buna infak diyoruz. Birde hem mal hem de bedenen yapılan ibadet vardır o da hac ibadetidir. İbadetlerde hüküm olunma durumu yani farzlar zorunlu olanlar vacipler var sünnetler var. Çalışmakta ibadettir deyip de bir farz ibadeti terk edilemez. Zorunlu ibadeti terk edemezsin” dedi.

İbadetle mükellef olan varlıkların insanlar ve cinler olduğunu dile getiren Şahan, “Semavat ve yerdeki her şey Allah'ı tesbih eder diyor. onlar kendi lisanları ile kendi halleriyle Allah'a itaatte bulunurlar. Burada teşbih etmek ne demek yaratılmış ne için yaratıldıysa Allah tarafından bir Hakkı yerine getiriyor demektir bu yüzmek demektir. Allah eğer kuşun için yarattıysa o vazifesini yapar rüzgârı ne için yarattıysa o Rüzgâr vazifesini yapar yani mecrasında gider. Güneşi ayı niçin yarattıysa o mecrasında yüzer gider yani tesbih eder Allah'ı yüzmek tespit etmek demek. O yüzden bizim dışımızda yaradılış gayesinin dışına çıkmıyorlar öyle bizde yaradılış gayemize göre yaşamak durumundayız. Bütün Varlık canlı cansız bizim taş gibi gördüğümüz kayalar bile Allah'ı zikrediyor tesbih ediyoruz. Peki, insan içi yaratıldı yaradılış gayesi ne yani insanın yaratılış gayesini tarif ederken insan şunun için yaratılmış dersek yemek içmek boşalmak için yaratıldı dersen bu insana hakaret olur. Niye bunlar bizim dışımızdaki varlıklarda da zaten var bizi onlardan ayıran bunlardan ayıran bizi onlar gibi görmeyen bizi eşref-i mahlûkat olarak yaratmış Allah. Bana ibadet etsinler kulübesinde beni tanısınlar diye yarattım diyor Allah mükellef olduğumuz zaten akıl ile donatılıp sorumlu tutulan varlık insandır. İnsan Dünyada aslında imtihan halindedir. Yani biz doğduktan ölene kadar imtihan âlemi yani biz doğduktan ölene kadar bu durum için de bu dünyada imtihandayız. Hayatı hanginizin daha iyi yaptığını denemek için yapacağını sınamak için yarattık diyor. Hayat sadece yeme içme tozmak eğlenmek için değil meşru sınırlar içinde tüketecek ama Allah’ı unutmayacak. Müslüman çift dünyalıdır. Ne dünya adamıdır ne ahiret adamıdır. Ala suresinde diyor ki ahiret ise daha hayırlıdır ve daha kalıcıdır diyor. Siz yatırımınızı kalıcı olana yapın diyor Allah. Senin için ahiret dünyadan daha hayırlıdır diyor Duha Suresi’nde. Kıyamet suresinde insan başıboş yaratıldığını mı zannediyor? Demek ki biz başıboş yaratılmadık. Kime karşı sorumluyuz Allahlımıza karşı sorumluyuz. Kendi nefsimize karşı sorumluyuz. Ailemize karşı çocuklarımıza karşı sorumluyuz. Bunlarla ilişkimiz sorumluluk çerçevesinde olacak. İslam yaradılış itibariyle seçme hürriyeti vermiştir. İyiyi seçersen sonunda ödül var bunu seçersen kötü sonunda ateş var tercih senin diyor Allah. Allah insanın yaradılışına sucur ve takvayı yani kötülüğü ve iyiliği ekliyor. Biz özgür irademizle iki tohumdan iyilik ve kötülük tohumundan iyiliği sularsak iyilik tohumu yeşerir. Kötülüğü seçersek o zaman kötülük tohumları yeşerecek” şeklinde konuştu.

Bu dünyanın fonksiyonu ne olmalı ve dünyaya bakışımız nasıl olmalı sorusuna Müftü Vekili Recep Şahan şu cevabı verdi: “Müslüman çift dünyalıdır bundan kasıt yaşadığımız dünya geçici ahiret daha kalıcı. Siz geçici olanın değil kalıcı olanı seçin diyor Allah. O zaman geçici olan dünyaya bakışımız nasıl olacak? İki türlü bakmalıyız dünyaya tarla olarak bakmalıyız ve yolcu olarak bakmalıyız. Efendimiz aleyhisselam buyuruyor ki ben bir ağacın altında gölgelenen sonra yoluna devam eden bir yolcuyum. Yani Müslüman dünyada yolcudur. Bir ağacın altında mola verdiğimiz yarım saatlik dinlenme molası dünya o kadar. Bir yerden geliyoruz bir yere gidiyoruz. Allahtan geldik Allah'a gidiyoruz. Yolcu gibi bakıp yolcu gibi davranacağız. Ebedi kalacak gibi yatırım yapmayacağız. Yarım yapacaksak o yatırımın ucu ahirete dokunmalı. Dünyada attığımız her adım bizi ahirette cennete götürecek bir adım olmalı. Dedik ya dünyaya bakış açımızın ikinci anahtarın kelimesi tarla. Dünya çok önemli bir yer boş duracağımız bir yer değil. Niye önemli çünkü bu dünya ahiretin tarlası kazanma yeri burası. Bu dünyaya tohum atacaksın bunun hasadını ahirette alacaksın. Buraya iyilik tohumları attın orada iyilik tohumlarının hasadını yapacaksın hasat yeri orası. Buraya kötülük yaptın ibadetler yapmadın haramlara dağıldın Allah'ı peygamberi dinlemedin rast gele bir dünya yaşadın ahiret yokmuş gibi davrandın. Bu dünya çok iyi değerlendirilmesi gereken bir yer”

Müslümanın denge insanı olduğunu vurgulayan Şahan ibadetlerde şuurun öneminden bahsederek, “Kasas suresi 77'nci ayette nasibini unutma dünyayı boş bırakma diyor. Dünya önemli neden önemli az önce söyledik dünya tarla boş bırakılmaz ahirete yatırım yapılır. Ahiret yokmuş gibi yaşamayacaksın. Dünyada bu manada helal dairesinde yiyip içip tozmak Allah'ı unutmadan ibadetleri fazları yaparak, ahireti unutmayıp cenneti cehennemi özüne alarak yaşarsan dünyada her şey bizim için yaratılmış. İbadetlerde format önemli onların özü var onu kaçırırsan ibadet bu sefer yük olur. O da nedir niyet. Hadislerde de geçer nice namazlar var ki yanlarına bir tek yorgunluk kalıyor nice oruçta var ki açlıktan başka kendilerine bir şey kalmıyor.  Kim yalan konuşmayı ve yalanla iştigal etmeyi bırakmazsa Allah'ın o kimsenin aç veya susuz kalmaya ihtiyacı yoktur. İmam Buhari’nin hadis külliyatının birinci kaynağında birinci hadisi ameller niyetlere göre değerlendirilir. Biz o kadar ibadet yaparız şeklen güzel iş yapmış oluruz kulların da hoşuna gider ama ibadeti değerlendirecek olan Allah'tır. Allah'ın hoşuna gitmez niye niyeti kullar bilmez Allah bilir. Farz ibadetleri açıktan yapmakta sıkıntı yok fakat nafile ibadetlerde gizlilik esastır. O yüzden peygamberimiz nafileleri evinde kılardı. Hadisi şerifte de diyor ya sağ elin verdiğini sol eli duymayan kişi ahiret gününde Allah'ın özel korumasında olacak olan 7 sınıf insandan birisidir. İbadetleri yaparken temiz yapmak lazım. Efendimiz müfriz kimdir diye soruyor sahabeye. Sahabeyi kiram diyor ki malını kaybeden efendimiz diyor ki değil bilemediniz. Müfriz şu kimsedir ki dünyadayken ibadetlerle gelip kul haklarını yemiş bu adam müfrizdir. Burada şunu anlatmak istiyoruz ibadet yaparken gösteriş yapmayacağız ihlasta samimi olacağız kul hakkına taalluk eden kullara dikkat edeceğiz” ifadelerini kullandı.